Chorujesz na celiakię? Koniecznie sprawdź te aplikacje

źródło: shutterstock.com

Wbrew opiniom niektórych osób, odrzucenie glutenu z diety nie zawsze musi wiązać się z modą. O takim wyborze żywieniowym przede wszystkim decydują choroby np, celiakia lub nietolerancja glutenu.

Jeżeli należysz grona osób zmagających się z nimi powinieneś poznać aplikacje, dzięki którym unikniesz glutenu i białka zbóż w pożywieniu.

Na celiakię choruje obecnie przynajmniej 1% populacji. Co więcej, o szkodliwości tej choroby tak naprawdę wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Oprócz tych osób, w naszym społeczeństwie obecne są również te, które nie tolerują glutenu lub starają się go unikać na co dzień. Niestety, pomimo wciąż rosnącej popularności na produkty bezglutenowe, ułożenie odpowiedniego planu posiłków czy zrobienie zakupów nie jest najłatwiejszym zadaniem. Na szczęście coraz częściej problem ten zauważają twórcy aplikacji, pomagając tym samym w zachowaniu diety chorym na celiakię.

Gluten Detector

źródło: play.google.com

Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, najlepiej wcześniej dokładnie sprawdzić skład produktu. Wszystko po to, aby w rezultacie nie dostarczy swojemu organizmowi nietolerowanych substancji. Ale nie ma się również co oszukiwać, nie zawsze w sklepie jest na to czas. Natomiast istnieje taka aplikacja, dzięki której jesteśmy w stanie w szybki sposób zeskanować skład i wykryć ewentualną obecność glutenu.

Niestety, w przypadku tej aplikacji są dwa mankamenty. Pierwszy z nich to dostępność jedynie na telefony z systemem operacyjnym Android. Drugi zaś to brak języka polskiego.

Pobierz na Android 

Gluten Free Scanner

źródło: apps.apple.com

Nieco podobna do poprzedniej jest również aplikacja Gluten Free Scaner. Dodatkowo za jej pomocą możemy nie tylko skanować, ale również znaleźć bazę produktów oznaczonych jako bezglutenowe. W porównaniu do poprzedniej, ta jest dostępna zarówno dla posiadaczy iPhone’a, jak również innych modeli telefonów. I wciąż się rozwija o nowe funkcje.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

bezGLUTENU

źródło: play.google.com

Kolejna aplikacja, chociaż podobna, z pewnością zasługuje na swoje miejsce na tej liście. Powód? Jest stworzona w pełni po polsku, w oparciu o informacje Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.  W dodatku produkty, które zawierają licencjonowany znak Przekreślonego Kłosa, czyli uznanego w Polsce i w całej Europie symbolu znanego wszystkim na diecie bezglutenowej.

Pobierz na Android

Przepisy bezglutenowe

źródło: play.google.com

Ileż można jeść to samo? Monotonność posiłków nudzi się nawet tym, którzy na celiakię chorzy nie są, a co dopiero unikającym jak ognia glutenu. I właśnie z myślą o nich powstała aplikacja z przepisami dań, deserów i przystawek bezglutenowych. Niestety cieszyć się ich smakiem mogą jedynie użytkownicy systemu operacyjnego Android.

Pobierz na Android

Gluten Free Diet Meal Plan

źródło: apps.apple.com

Mając pomysły na dania bezglutenowe, łatwiej jest sporządzić odpowiednie jadłospisy. Chyba, że od razu pobierzemy odpowiednią aplikację, które zrobi to za nas. Taka właśnie jest przedostatnia nasza propozycja, dzięki której nie tylko poznamy nowe smaki, ale także nie będziemy się głowić co przygotować na śniadanie, a co na kolację.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Find Me Gluten Free

źródło: apps.apple.com

Prawdopodobnie najgorsze dla osób nietolerujących glutenu są podróże i jedzenie na mieście. Natomiast ta aplikacja zamieni ten horror w przyjemne planowanie. Pokazuje ona bowiem punkty gastronomiczne, gdzie dostępne są warianty bezglutenowe. A nie ma nic lepszego niż wybór kart w menu, zwłaszcza będąc chorym na celiakię.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Wszystkie przedstawione przez nas aplikacje przydadzą się zarówno osobom cierpiącym na celiakię, nietolerującym glutenu, jak również tym, którzy powinni go unikać. Mamy nadzieję, że dzięki ich zainstalowaniu, jak najwięcej osób uniknie nieprzyjemnych konsekwencji w związku ze spożyciem glutenu.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.