Akcesoria do filmowania smartfonem – dla vlogerów i nie tylko

Kobieta filmująca za pomocą smartfona

źródło: shutterstock.com

Dla wielu twórców internetowych nagrywanie materiałów wideo, prowadzenie livestreamów, tworzenie klipów i innych materiałów na swoje blogi oraz profile w mediach społecznościowych, to zajęcie, które traktują bardzo profesjonalnie, chcąc zapewnić odbiorcom jak najlepszą jakość. Dlatego jeśli tworzysz treści to warto znać akcesoria do filmowania telefonem, które ułatwiają pracę i pomagają przygotować materiał przyjemny w odbiorze. Na jakie sprzęty warto postawić?

Stabilizacja obrazu

Starsze modele telefonów kompletnie nie radziły sobie ze stabilizacją obrazu, dlatego chcąc kręcić filmy w ruchu, trzeba było posiłkować się kamerą sportową lub akcesoriami, takimi jak uchwyt do filmowania smartfonem. Dziś większość telefonów ma dość dobrą wbudowaną stabilizację obrazu – elektroniczną lub optyczną. Czy jednak oznacza to, że akcesoria do filmowania telefonem gwarantujące stabilność obrazu przeszły do lamusa? Niekoniecznie!

Akcesoria do filmowania smartfonem, takie jak gimbal czy statyw zapewnią zdecydowanie lepszy odbiór. Dzięki nim w efektowny sposób możesz nagrywać siebie z pomocą przedniej kamerki, jak i otoczenie z pomocą tylnego aparatu, pozostając cały czas w ruchu. Zastosowanie gimbala sprawia też, że ładnie prezentują się przejścia pomiędzy ustawieniami telefonu w poziomie i w pionie. Co jednak najważniejsze – dobrej jakości akcesoria do filmowania smartfonem, jak na przykład gimbal DJI OM 5, zapewniają nie tylko płynność nagrania, ale też możliwość skorzystania z inteligentnych funkcji pozwalających wprowadzić do nagrania nowe, ciekawe efekty. Wykonywanie kreatywnych, pełnych dynamiki ujęć urozmaica wideo i wznosi je na wyższy poziom.

Uchwyt do filmowania smartfonem jest też niezbędny w przypadku smartfonów nieposiadających zaawansowanej stabilizacji obrazu. Poniższy filmik dobrze prezentuje, jak diametralnie różni się nagranie wykonywane przeciętnym smartonem trzymanym w dłoni, a tym samym urządzeniem mobilnym umieszczonym na ręcznym gimbalu.

Przy wyborze gimbala zwróć uwagę na jakość obudowy, poręczność uchwytu, wielkość i wagę, dopuszczalne obciążenie, pojemność akumulatora, obsługiwane osie, a także sposób sterowania. Gimbal będzie dobrym wyborem, jeśli nagrywasz filmy w ruchu, podczas przemieszczania się.

Statyw jest z kolei lepszym wyborem, jeśli nagrywasz filmy stacjonarnie. Do wyboru są klasyczne trójramienne statywy do telefonu i monopody składające się jednej nogi. Pod uwagę możesz wziąć też statywy ręczne, z których najbardziej znanym jest selfie stick, który jednak nie poprawia stabilizacji, a jedynie zwiększa perspektywę ujęcia. Ciekawym rozwiązaniem są też statywy elastyczne, które posiadają elastyczne nogi umożliwiające bezpieczne umocowanie smartfona w różnych nietypowych miejscach, na przykład na ogrodzeniu, na gałęzi, na barierce.

Oświetlenie

Kolejnym parametrem wpływającym na odbiór materiałów wideo jest oświetlenie. Dlatego pomocnym akcesorium będzie odpowiednia lampa. Niewielki pierścień LED na telefon sprawdzi się podczas doświetlania kadru w trakcie prowadzenia relacji na żywo w zmiennych warunkach oświetlenia oraz podczas nagrywania reportaży. Z kolei nagrywając w specjalnie zaaranżowanym miejscu możesz wyposażyć się w statyw z lampą LED. Można też postawić na profesjonalne oświetlenie studyjne, jest to już jednak większa inwestycja.

Dźwięk

Przyjazne odbiorcom wideo powinno mieć też dobrej jakości, czysty i wyraźny dźwięk. Nie zawsze wbudowane w smartfon mikrofony są w stanie to zapewnić. Dlatego zewnętrzny mikrofon w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem.

Akcesoria do filmowania smartfonem ulepszają i urozmaicają sposób tworzenia materiałów wideo. Połączenie smartfona o dobrych parametrach z przydatnymi akcesoriami, dopasowanymi do indywidualnych potrzeb, pozwoli wykonać zadowalające nagrania w każdych warunkach.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.