4 aplikacje do edycji wideo na Androidzie

fot. bank zdjęć unsplash.com

Trudno policzyć wszystkie pozycje dostępne w zakładce Edytory i odtwarzacze wideo sklepu Google Play. Jak z takiej długiej listy wybrać jedną, najlepszą aplikację do edycji filmów?

W tym artykule przedstawiam subiektywny wybór narzędzi na Androida, które pomogą zmontować małe dzieło sztuki, idealne m.in. do udostępnienia w mediach społecznościowych. Każda z nich wyróżnia się czymś innym, każda przypadnie do gustu innej grupie użytkowników. Zobaczcie, która najlepiej sprosta Waszym wymaganiom.

InShot – aplikacja do edycji filmów

inshot_główna

InShot to intuicyjna, uniwersalna aplikacja, dzięki której edytujemy nie tylko pliki wideo. Po uruchomieniu trzeba zdecydować się na jedną z trzech dostępnych opcji: obróbkę filmu, zdjęcia lub stworzenie kolażu.

Po uploadowaniu materiału wideo, automatycznie pojawiają się opcje cięcia – trzeba je wykorzystać lub pominąć, aby przejść dalej. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest przemyślanym i trafnym posunięciem twórców, bo to właśnie długość nagrania jest najczęściej edytowanym parametrem. Jeśli chcecie pokombinować bardziej, możecie wybierać spośród szeregu efektów – dopasowanie rozmiaru i tła, filtry, edycja kolorów, dźwięku i prędkości, dodawanie tekstów i naklejek.


InShot ma wszystko, czego trzeba, żeby stworzyć zgrabny, estetyczny film.

Cechy szczególne:

 • Możliwość dopasowania formatu pod konkretne media (Instagram, YouTube, Musically)
 • Polskojęzyczna wersja aplikacji trochę kuleje, dlatego polecam wybrać język angielski
 • 55 bezpłatnych podkładów muzycznych i wiele naklejek

PowerDirector – aplikacja do przerabiania filmów

PowerDirector

PowerDirector jest najbardziej zaawansowanym narzędziem do obróbki wideo na smartfonie, z jakim miałam do czynienia. Wybrany plik zostaje osadzony na osi czasu, co zdecydowanie ułatwia jego edycję. W jednym miejscu widzimy wszystkie elementy naszego dzieła, ich czas trwania oraz moment, w którym się pojawiają. Do filmu możemy dodawać zdjęcia, przejścia oraz dźwięki, a każdy kolejny fragment uatrakcyjnić jednym (lub kilkoma!) z wielu edytowalnych efektów.

PowerDirector z pewnością przypadnie do gustu osobom, lubią mieć pełną kontrolę nad edytowanym materiałem.

Cechy szczególne:

 • W momencie wybierania filmu do edycji nie jest podana jego długość
 • Działa jedynie w widoku horyzontalnym
 • Jej interfejs wyglądem jest zbliżony do aplikacji desktopowych

Quik – aplikacja do edycji filmów

Quik_edycjaQuik jest tak prosty w obsłudze, że dla części osób może być to wadą. Edycja sprowadzona tu jedynie do wybierania gotowych rozwiązań, co z pewnością nie będzie pasować każdemu. Po wybraniu filmu, który chcemy edytować, mamy do wyboru trzy menu. W pierwszym narzucane są gotowe szablony montażu. W drugim możemy zmienić efekty dźwiękowe. W trzecim dzieje się cała reszta – wybór długości, formatu, filtrów, fontów. Gdy wybierzemy dogodne ustawienia we wszystkich trzech zakładkach, możemy przejść do dalszej edycji. W późniejszych krokach Quik daje nieco więcej swobody. Film można wzbogacić m.in. o kadr z tytułem oraz napisy, dodać efekty slow lub fast motion, przyciąć, obrócić, wykadrować i połączyć z innymi filmami.

Quikem z pewnością nie będą zawiedzione osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się montażem, ale chcą szybko skleić coś ładnego.

Cechy szczególne:

 • Możliwość udostępnienia gotowego pliku bezpośrednio w Instagram Stories
 • Efekty dedykowanie filmom nakręconym z użyciem GoPro

VivaVideo – aplikacja do przerabiania filmów

VivaVideo_główna

W VivaVideo dużo się dzieje. Po odpaleniu aplikacji rzuca się w oczy przede wszystkim różnorodność dostępnych formatów, efektów i materiałów. Umieszczenie wszystkich tych kolorowych okien na stronie głównej wprowadza lekki chaos, co może nie przypaść do gustu minimalistom. Na szczęście, gdy przejdziemy już do właściwej edycji filmu, jest o wiele bardziej przejrzyście. Pierwszą dostępną opcją jest wybór szablonu, później mamy dostęp do zmiany podstawowych parametrów. Są podobne do tych w wielu innych apkach – cięcie, rozdzielenie, prędkość czy reverse, dodawanie napisów i elementów graficznych. Na szczególną uwagę zasługuje opcja FX. Dostępne w niej efekty specjalne – m.in. deszcz serduszek, wybuchy, kłęby dymu – są naprawdę ciekawe!

VivaVideo jest świetnym kompromisem pomiędzy prostym Quikiem, a zaawansowanym PowerDirectorem.

Cechy szczególne:

 • Możliwość stworzenia pokazu slajdów oraz nagrania filmu z podkładem muzycznym
 • Bardzo dużo reklam, w które łatwo przypadkiem kliknąć, bo często znajdują się zbyt pliko przycisków
 • Możliwość indywidualnego ustalenia kolejności przycisków z opcjami edycji

Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie. Podczas szukania idealnej aplikacji do edycji filmów na smartfonie pamiętajmy, że jej przeznaczeniem jest szybka, podstawowa obróbka materiału. Niestety, w żadnej z nich nie stworzymy drugiego Avatara, ale z cieszącym oko montażem krótkiego wideo z wakacji nie będzie większego problemu!


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.