
fot. bank zdjęć unsplash.com
Trudno policzyć wszystkie pozycje dostępne w zakładce Edytory i odtwarzacze wideo sklepu Google Play. Jak z takiej długiej listy wybrać jedną, najlepszą aplikację do edycji filmów?
W tym artykule przedstawiam subiektywny wybór narzędzi na Androida, które pomogą zmontować małe dzieło sztuki, idealne m.in. do udostępnienia w mediach społecznościowych. Każda z nich wyróżnia się czymś innym, każda przypadnie do gustu innej grupie użytkowników. Zobaczcie, która najlepiej sprosta Waszym wymaganiom.
InShot
InShot to intuicyjna, uniwersalna aplikacja, dzięki której edytujemy nie tylko pliki wideo. Po uruchomieniu trzeba zdecydować się na jedną z trzech dostępnych opcji: obróbkę filmu, zdjęcia lub stworzenie kolażu.
Po uploadowaniu materiału wideo, automatycznie pojawiają się opcje cięcia – trzeba je wykorzystać lub pominąć, aby przejść dalej. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest przemyślanym i trafnym posunięciem twórców, bo to właśnie długość nagrania jest najczęściej edytowanym parametrem. Jeśli chcecie pokombinować bardziej, możecie wybierać spośród szeregu efektów – dopasowanie rozmiaru i tła, filtry, edycja kolorów, dźwięku i prędkości, dodawanie tekstów i naklejek.
InShot ma wszystko, czego trzeba, żeby stworzyć zgrabny, estetyczny film.
Cechy szczególne:
- Możliwość dopasowania formatu pod konkretne media (Instagram, YouTube, Musically)
- Polskojęzyczna wersja aplikacji trochę kuleje, dlatego polecam wybrać język angielski
- 55 bezpłatnych podkładów muzycznych i wiele naklejek
PowerDirector
PowerDirector jest najbardziej zaawansowanym narzędziem do obróbki wideo na smartfonie, z jakim miałam do czynienia. Wybrany plik zostaje osadzony na osi czasu, co zdecydowanie ułatwia jego edycję. W jednym miejscu widzimy wszystkie elementy naszego dzieła, ich czas trwania oraz moment, w którym się pojawiają. Do filmu możemy dodawać zdjęcia, przejścia oraz dźwięki, a każdy kolejny fragment uatrakcyjnić jednym (lub kilkoma!) z wielu edytowalnych efektów.
PowerDirector z pewnością przypadnie do gustu osobom, lubią mieć pełną kontrolę nad edytowanym materiałem.
Cechy szczególne:
- W momencie wybierania filmu do edycji nie jest podana jego długość
- Działa jedynie w widoku horyzontalnym
- Jej interfejs wyglądem jest zbliżony do aplikacji desktopowych
Quik
Quik jest tak prosty w obsłudze, że dla części osób może być to wadą. Edycja sprowadzona tu jedynie do wybierania gotowych rozwiązań, co z pewnością nie będzie pasować każdemu. Po wybraniu filmu, który chcemy edytować, mamy do wyboru trzy menu. W pierwszym narzucane są gotowe szablony montażu. W drugim możemy zmienić efekty dźwiękowe. W trzecim dzieje się cała reszta – wybór długości, formatu, filtrów, fontów. Gdy wybierzemy dogodne ustawienia we wszystkich trzech zakładkach, możemy przejść do dalszej edycji. W późniejszych krokach Quik daje nieco więcej swobody. Film można wzbogacić m.in. o kadr z tytułem oraz napisy, dodać efekty slow lub fast motion, przyciąć, obrócić, wykadrować i połączyć z innymi filmami.
Quikem z pewnością nie będą zawiedzione osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się montażem, ale chcą szybko skleić coś ładnego.
Cechy szczególne:
- Możliwość udostępnienia gotowego pliku bezpośrednio w Instagram Stories
- Efekty dedykowanie filmom nakręconym z użyciem GoPro
VivaVideo
W VivaVideo dużo się dzieje. Po odpaleniu aplikacji rzuca się w oczy przede wszystkim różnorodność dostępnych formatów, efektów i materiałów. Umieszczenie wszystkich tych kolorowych okien na stronie głównej wprowadza lekki chaos, co może nie przypaść do gustu minimalistom. Na szczęście, gdy przejdziemy już do właściwej edycji filmu, jest o wiele bardziej przejrzyście. Pierwszą dostępną opcją jest wybór szablonu, później mamy dostęp do zmiany podstawowych parametrów. Są podobne do tych w wielu innych apkach – cięcie, rozdzielenie, prędkość czy reverse, dodawanie napisów i elementów graficznych. Na szczególną uwagę zasługuje opcja FX. Dostępne w niej efekty specjalne – m.in. deszcz serduszek, wybuchy, kłęby dymu – są naprawdę ciekawe!
VivaVideo jest świetnym kompromisem pomiędzy prostym Quikiem, a zaawansowanym PowerDirectorem.
Cechy szczególne:
- Możliwość stworzenia pokazu slajdów oraz nagrania filmu z podkładem muzycznym
- Bardzo dużo reklam, w które łatwo przypadkiem kliknąć, bo często znajdują się zbyt pliko przycisków
- Możliwość indywidualnego ustalenia kolejności przycisków z opcjami edycji
Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie. Podczas szukania idealnej aplikacji do edycji filmów na smartfonie pamiętajmy, że jej przeznaczeniem jest szybka, podstawowa obróbka materiału. Niestety, w żadnej z nich nie stworzymy drugiego Avatara, ale z cieszącym oko montażem krótkiego wideo z wakacji nie będzie większego problemu!
Reklama
