Zakup używanego iPhone – o czym pamiętać i na co uważać?

iPhone

źródło: unsplash.com

Zakup używanego sprzętu elektronicznego zawsze jest obarczony ryzykiem, ale można je zminimalizować wiedząc, jak przygotować się do zakupu i na jakie elementy zwracać uwagę decydując się na zakup używanego iPhone. Podpowiadamy, jak kupić używanego iPhone i gdzie kupić używanego iPhone, by cieszyć się z udanego zakupu, a także przyczynić się do ochrony środowiska, gdyż dając urządzeniu drugie życie, sprawiamy, że w przyszłości powstanie mniej elektrośmieci.

Wybierając się na spotkanie z osobą, która sprzedaje używanego iPhone, ustal miejsce, w którym istnieje możliwość naładowania urządzenia oraz skorzystania z internetu bezprzewodowego. Jeśli jest to niemożliwe, to zabierz ze sobą naładowany powerbank oraz telefon z hotspotem. Warto także spakować kluczyk do kary SIM. Tak wyposażon_ możesz przystąpić do weryfikowania jakości urządzenia z drugiej ręki. Na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę?

Dokumentacja

Punktem wyjścia powinna być dokumentacja, której jako kupując_ masz prawo się domagać. Dzięki temu zyskasz pewność, że telefon nie jest kradziony. Ale uwaga! Sprawdzając dokumenty telefonu zweryfikuj, czy widnieje w nich ten sam numer IMEI co w urządzeniu.

Numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) jest piętnastocyfrowym unikalnym kodem, który pozwala zidentyfikować konkretne urządzenie. Numer ten musi się zgadzać z tym, który widnieje w dokumentach. Dzięki takiej weryfikacji możesz też ustalić czy telefon jest w pełni opłacony przez aktualnego właściciela.

Ekran Informacje na iPhonie

źródło: support.apple.com

Kupno iPhone, który jest przedmiotem obowiązującej umowy abonamentowej z operatorem komórkowym lub takiego, który został nabyty w systemie ratalnym, a nie został jeszcze spłacony, wiąże się z ryzykiem. W przypadku niewywiązywania się z umowy urządzenie zostanie zablokowane pomimo, że za nie uczciwie zapłacisz dotychczasowemu właścicielowi, a umowa ratalna lub abonamentowa Cię bezpośrednio nie dotyczy.

Dysponując numerem IMEI możesz też sprawdzić, czy oferowany nam używany iPhone nie jest przedmiotem kradzieży, nie jest zgłoszony jako zagubiony, a także nie widnieje jako urządzenie zgłoszone do ubezpieczyciela.

Parametry urządzenia

Jeśli uznasz, że dokumentacja nie budzi zastrzeżeń, możesz przystąpić do zapoznania się ze stanem urządzenia. Obejrzyj iPhone z każdej strony, zwracając szczególną uwagę na ramkę oraz wygląd ekranu. Jeśli ekran przylega prawidłowo do korpusu telefonu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że iPhone nie jest po upadku lub nieautoryzowanej ingerencji serwisowej.  Upewnij się też, czy kabel ładowania stabilnie trzyma się w gnieździe ładowania.

Po włączeniu urządzenia możesz przejść do weryfikacji czy ekran nie ma przebarwień, czy reaguje prawidłowo na dotyk i czy nie generuje opóźnień. Zwróć uwagę czy czujnik zbliżeniowy działa, a więc czy ekran prawidłowo wygasza się i wybudza.

Następnie sprawdź wszystkie podstawowe funkcje – wykonaj kilka zdjęć i nagraj krótki filmik uwzględniając różne tryby, w tym zoom, dokonaj krótkiego nagrania audio lub nawiąż połączenie głosowe, aby sprawdzić działanie mikrofonu. Warto też sprawdzić jakość dźwięku puszczając krótkie nagranie, na przykład z YouTube.

Zweryfikuj też czy działają funkcje rozpoznawania twarzy oraz odczytywania odcisków palców. Koniecznością jest też sprawdzenie czy wszystkie przyciski, takie jak przycisk głośności albo blokady telefonu, prawidłowo działają. Co jeszcze jest istotne jeśli interesuje Cię zakup używanego iPhone?

Upewnij się czy urządzenie jest wylogowane z konta iCloud i czy nie posiada kodu blokady, a także czy nie ma błędów krytycznych systemu. To ostatnie możesz zweryfikować wchodząc w sekcję „prywatność”, wybierając opcję „analizy i udoskonalenia”, a potem „dane analiz”. Z kolei taki, który posiada aktywną funkcję „Find My iPhone” uniemożliwi wyczyszczenie pamięci oraz aktywowanie go pod nowym Apple ID.

Ostatni z ważnych elementów to bateria – sprawdź w komunikatach, czy telefon nie sygnalizuje konieczności wymiany.

Apple iPhone

źródło: unsplash.com

Czy warto kupić używanego iPhone?

Zakup używanego iPhone to szansa na uzyskanie sprawnego urządzenia w dobrym stanie technicznym w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Niestety używany iPhone może mieć poważne wady. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto kupić używanego iPhone. Wszystko zależy od naszej wiedzy na temat urządzeń mobilnych i dociekliwości.

Używany iPhone może być dla nas prawdziwą perełką lub nietrafioną inwestycją. Jeśli nie wiemy, jak kupić używanego iPhone, aby nie dać się oszukać, ale jednocześnie zakup modelu z drugiej ręki jest dla nas najlepszym wyjściem, to optymalnym rozwiązaniem będzie kupno urządzenia nie od osoby prywatnej, lecz od sprawdzonego pośrednika, który zajmuje się sprzedażą telefonów używanych. Renomowane punkty weryfikują stan telefonów, czasem naprawiają elementy, które wymagają poprawy, a także udzielają gwarancji na zakupiony sprzęt.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.