Apple niedługo obniży prowizję twórcom aplikacji w App Store

źródło: sutterstock.com

Firma Apple nie tak dawno oznajmiła, że obniży prowizję większości twórców aplikacji w App Store. Wszystko w ramach programu wspierającego małe firmy. Co więcej, te zmiany przyniosą realne korzyści dla programistów.

Wieloletnia stawka idzie w dół

W środę, 18 listopada, marka Apple ogłosiła obniżenie stałej prowizji dla twórców aplikacji w App Store o 15%. Natomiast warto tu zaznaczyć jeden znaczący fakt. Zostaną nią objęci jedynie ci deweloperzy, których dochód z zeszłego roku nie przekroczył 1 miliona dolarów. Co ciekawe, w rezultacie okazałoby się zatem, że aż 98% twórców zostałoby objętych tą obniżką. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021. Do tego czasu, gigant prosi firmy o zgłoszenie się do nich, w celu pomniejszenia prowizji. Samo Apple nie wytłumaczyło, dlaczego nie objęło tym programem wszystkich, chociaż specjaliści widzą w tym korzyść w postaci redukcji oszustw i nadużyć na tym tle. Natomiast takie posunięcie może być uznane za realną pomoc małym firmom.

Kontrowersje wokół tematu

Chociaż decyzja ta ma realny wpływ na finanse mniejszych twórców, niestety wielu węszy tu spisek. Apple bowiem oficjalnie twierdzi, że nowy program jest odpowiedzią na sytuację pandemiczną na świecie. Specjaliści zaś przeczuwają trwające nad nim prace jeszcze przed początkiem panowania wirusa COVID-19. Powodem ma być sprzeciw wobec giganta innych dużych firm, czy znanych twórców aplikacji. Oskarżali oni bowiem Apple o monopolistyczną kontrolę nad rynkiem iOS, jak również wykorzystywanie siły App Store w celu nierównej walki z konkurencją. Tak czy inaczej, nowe rozwiązanie wydaje się być korzystne dla twórców aplikacji. Tym bardziej, że prowizja ta będzie ustalana z roku na rok, w zależności od tego, czy w roku poprzednim ich zarobki przekroczyły milion dolarów, czy też przeciwnie – spadły poniżej tego progu.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.