Jak sprawdzić możliwość korzystania z sieci 5G w swoich urządzeniach?

źródło: shutterstock.com

Wraz z pojawieniem się sieci 5G w Polsce, pojawiły się również liczne pytania odnośnie sprzętu. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować artykuł, gdzie dowiecie się jak sprawdzić, czy mamy możliwość korzystania z tej nowej usługi.

Rozwój technologii a sieć 5G

O rozwoju technologii nie trzeba rozwodzić się zbyt wiele, bo zmiany te może zaobserwować nawet ktoś, kto nigdy nie interesował się tą tematyką. Natomiast o samej sieci 5G pisaliśmy i zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nasze sprzęty, obecnie przez nas użytkowane są w stanie obsłużyć nową prędkość internetu. Do tej pory, urządzenia z możliwością obsługi sieci 5G były bowiem bardzo drogie i uznawane za totalnie nieprzydatne. Jak zatem sprawdzić, czy nas sprzęt jest do tego dostosowany?

Czy mój telefon to obsługuje?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i trudna jednocześnie. Przede wszystkim, na pewno na ten czas większa możliwość mają użytkownicy sieci plus. Inni operatorzy dopiero wdrażają i przerabiają swoje wskaźniki tak, aby użytkowanie było możliwe. Jak twierdzą eksperci, będzie się to prawdopodobnie wiązało z antenami poukrywanymi na każdym kroku naszej wędrówki. Jeżeli chcesz sprawdzić możliwość użytkowania sieci 5G, wystarczy, że wejdziesz w ustawienia w swoim telefonie, wybierzesz opcję sieci komórkowe, a następnie sprawdzisz tryb sieci. W starszych modelach pojawia się wybór między siecią 2G, a 3G. W modelach nowszych, a najlepiej gdyby naszym operatorem był wówczas plus, mamy też możliwość wybrania trybu sieci 5G. Natomiast w większości modeli na ten moment wygląda to w sposób następujący:

źródło: screen z telefonu

źródło: screen z telefonu

Jakie telefony są wyposażone w tę możliwość?

Jeżeli bardzo zależy Ci na obsłudze sieci 5G, ale niestety Twój telefon nie jest na to gotowy, mamy dla Ciebie propozycję kilku modeli. Na tę chwilę, bardzo łatwo poznać te z możliwością obsługi, gdyż po nazwie zazwyczaj występuje dopisek 5G. Wśród nich, m.in. Xiaomi Mi 10, Huawei P40 Pro czy Samsung Galaxy S20 Ultra. Natomiast wszystko zapowiada się na to, że coraz to nowsze modele telefonów będą już wyposażone w ten rodzaj usługi, w tym prawdopodobnie najnowszy, wyczekiwany przez wszystkich iPhone.

A co z routerem?

W tym temacie oferta jest niewielka, ale stale się poszerza. W Plusie dostaniemy router ZTE MC801. Natomiast na rynku znajdziemy między innymi router mobilny nighthawk M5 czy Huawei 5G CPE Pro 2. Pamiętajmy też, że widoczna na naszych routerach informacja Wi-Fi 5G, nie zawsze oznacza możliwości skorzystania z tej sieci. Jest to jedynie możliwość wyboru skorzystania z dwóch pasm: 2,4 GHz i 5 GHz. Stąd skrót 5G. Jeżeli natomiast masz wątpliwości co do wyświetlanej informacji na Twoim routerze – skonstatuj się z producentem lub operatorem.

Możliwość skorzystania z sieci 5G na ten moment operator sieci Plus udostępnił jedynie dla 7 miast. W tym: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Jednak jak zapewnia firma – następne miasta są tylko kwestią czasu.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.