Nie marnuj jedzenia – jak mogą w tym pomóc aplikacje na smartfona?

Owoce w papierowej torbie

źródło: unsplash.com

Co zrobić, by lepiej planować posiłki i nie marnotrawić jedzenia? Oto kilka aplikacji, które będą w tym pomocne.

Marnotrawstwo jedzenia to dziś poważny etyczny, społeczny, środowiskowy i gospodarczy problem krajów wysokorozwiniętych. Na świecie marnuje się 1/3 wyprodukowanej żywności. Tymczasem ograniczenie problemu o połowę pozwoliłoby znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku do atmosfery oraz radykalnie ograniczyć wycinkę lasów pod pola uprawne. Jest to zatem temat, którym każdy z nas powinien się zainteresować.

Badania, przeprowadzane między innymi w ramach PROM (Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności) udowadniają, że w Polsce każdego roku marnujemy niemal 5 mln ton żywności! Z kolei w całej Unii Europejskiej jest to aż 90 mln ton zmarnowanej żywności rocznie. I co gorsze, tylko w stosunkowo niewielkim stopniu są za to odpowiedzialne sklepy, lokale gastronomiczne, gospodarstwa rolne czy też zakłady przetwórcze, bowiem aż 60% zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych! Jest to zatem coś, na co my, jako konsumenci, mamy realny wpływ.

Jak unikać marnowania żywności?

Zdaniem ekspertów najważniejszym czynnikiem wpływającym na ograniczenie marnotrawstwa żywności jest umiejętne planowanie zakupów, robienie ich zgodnie z założeniami oraz przygotowywanie zaplanowanych posiłków.

Meal Planner

Narzędziem, które pomaga planować posiłki, może być aplikacja Meal Planner. W ramach niej można ustalić jadłospis na dzień, tydzień, a nawet miesiąc. Dzięki temu możemy odżywiać się zdrowo, a przy tym wykorzystywać to, co mamy aktualnie w lodówce. Wygodny przegląd ułatwi także ustalenie, jakich produktów brakuje, tak aby stworzyć listę zakupów.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Bring

W planowaniu zakupów pomogą aplikacje do tworzenia list, takie jak Bring. przy ich wykorzystaniu można tworzyć listy sprawunków i udostępniać je innym osobom, tak aby wspólnie dokonywać potrzebnych i przemyślanych zakupów. W aplikacji można przygotować osobne listy dla poszczególnych sklepów, jak i okazji. Można też grupować artykuły na liście według kategorii, co ułatwia realizację zakupów z listy. W Bring można też wprowadzić karty lojalnościowe poszczególnych sklepów, aby kupować taniej lub zbierać punkty.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Psucie się żywności, przeoczenie daty ważności, przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia oraz dokonywanie zbyt dużych zakupów to najważniejsze przyczyny marnowania żywności. Korzystając z powyższych aplikacji, można świadomie wyeliminować wiele z nich.

Aplikacje do ratowania jedzenia

Too Good To Go

Planowanie posiłków i zakupów to nie jedyny sposób na ograniczenie problemu marnotrawstwa żywności. Pomocne są też aplikacje do ratowania jedzenia, takie jak Too Good To Go. Ideą jest pomoc restauracjom, kawiarniom, piekarniom, cukierniom i sklepom spożywczym w ograniczeniu ilości wyrzucanej żywności. Właściciele takich obiektów wprowadzają dane na temat żywności, której data przydatności do spożycia powoli się kończy i przeceniają ją, a użytkownicy wiedzą, gdzie po takie jedzenie się udać, kupując posiłki oraz artykuły spożywcze taniej.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Foodsi

aplikacja Foodsi

źródło: apps.apple.com

Foodsi: Złap pyszne jedzenie! to kolejna aplikacja do ratowania jedzenia, która skutecznie ogranicza ilość wyrzucanej w sklepach i lokalach gastronomicznych żywności, a przy tym pozwala użytkownikom zmniejszyć wydatki na jedzenie, a właścicielom wspomnianych lokali – odzyskać część pieniędzy za to, co i tak trafiłoby do kosza.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

ResQ Club

Oczywiście istnieją też inne aplikacje do ratowania jedzenia, takie jak ResQ Club, które również pomagają ratować przydatne do spożycia produkty spożywcze, narażone na zmarnowanie. Twórcy aplikacji informują, że dzięki niej każdego roku udaje się uratować kilkanaście milionów porcji żywności rocznie, w takich krajach jak Polska, Niemcy, Szwecja czy Finlandia.

 

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Nie marnuj jedzenia – aplikacje do ratowania jedzenia lub inne aplikacje związane z planowaniem posiłków, które możesz mieć w swoim smartfonie, będą w tym doskonałym wsparciem. Żyj ekologicznie i bądź świadomym konsumentem!


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.