5 najlepszych aplikacji do czytania e-booków na smartfonie i tablecie

fot. © Daddy Cool - Fotolia.com

fot. © lassedesignen - Fotolia.com

fot. © lassedesignen – Fotolia.com

Czytanie książek za pośrednictwem smartfonów lub tabletów może być naprawdę wygodne, jednak nie każda aplikacja typu e-book reader może się do tego przyczynić. Prezentujemy zestawienie pięciu aplikacji na różne systemy operacyjne, które mają sporo do zaoferowania miłośnikom literatury.

1. iBooks

iBooks to darmowy program służący do czytania książek i dokumentów elektronicznych. Aplikacja umożliwia zakup książek bezpośrednio z iBooks Store – wirtualnej księgarni Apple. Znajdziemy tam zarówno pozycje darmowe jak i płatne, aczkolwiek ceny nie należą do wygórowanych. Warto podkreślić, że Apple nie narzuca ograniczenia wyłącznie na książki z ich kolekcji, inne pozycje w formatach ePUB i PDF także zostaną odczytane przez aplikację. Wszystkie te elementy, jak i niezwykle wygodny interfejs, skłaniają do zainteresowania się aplikacją.

Aplikacja dostępna na: iOS

Fot. itunes.apple.com

2. Aldiko Book Reader

Aldiko to uniwersalny e-book reader dla smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android. Aplikacja umożliwia przeszukiwanie pamięci telefonu w celu wyszukania odpowiednich plików (EPUB, PDF i Adobe DRM). Następnie cyfrowe książki możemy dodać do naszej biblioteki, co pozwoli nam na segregację i przejrzystość zbiorów. Dodatkowo – za pomocą Aldiko – jesteśmy w stanie ingerować w treść książek, tworząc notatki, dodając zakładki oraz podkreślając najistotniejsze fragmenty tekstu. Aldiko Book Reader to również sklep z e-bookami, w którym znajdziemy szereg darmowych publikacji do pobrania.

Aplikacja dostępna na: Android

Fot. aldiko.com

3. Kindle

Dzięki dostępowi do jednej z największych księgarni internetowych Amazon.com, aplikacja pozwala na zakup książek z całego świata. Konieczna jest uprzednia rejestracja w serwisie, aby zamówione pozycje trafiły bezpośrednio do naszej biblioteki. Największą zaletą programu Kindle jest synchronizacja zakładek z notatkami oraz zaznaczeniami tekstu. Aplikacja pozwala również na skoordynowanie czytanego tekstu na różnych urządzeniach.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry

Fot. windowsphone.com

4. Legimi

Legimi to e-book reader umożliwiający czytanie książek bez limitów z bazy ponad 2500 e-booków. Gdzie tkwi haczyk? Aplikacja wymaga uiszczenia opłaty abonamentowej, która w module “czytaj co chcesz” wynosi 19,90 zł miesięcznie. Program oferuje synchronizację biblioteki na smartfonie lub tablecie, czytanie w trybie dziennym oraz nocnym, czy też statystyki dotyczące naszej aktywności w aplikacji. Dla osób sceptycznie nastawionych ze względu na płatności, polecamy wypróbowanie Legimi w siedmiodniowej, darmowej wersji.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone

fot. windowsphone.com

5. eBooki Allegro

Aplikacja, która pozwala na szybkie wyszukiwanie interesujących nas pozycji oraz kupowanie e-booków w języku polskim z biblioteki Allegro. Sklep ebooki.allegro.pl daje dostęp do imponującej kolekcji elektronicznych książek, z elastycznymi wariantami płatności. Za zakupione pozycje możemy zapłacić za pomocą płatności mobilnych – Płacę z Allegro za Usługi. E-book od razu pojawi się w naszej kolekcji, natomiast opłatę możemy uregulować później, przy okazji innych płatności. Aplikacja daje możliwość synchronizacji pomiędzy urządzeniami oraz odczyt raz zakupionej książki na wielu urządzeniach właściciela.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS

Fot. ebooki.allegro.pl

Wsparcie dla e-booków nadciąga?

Jednym z głównych powodów hamujących rozwój i sprzedaż książek w wersjach cyfrowych jest niewątpliwie najwyższy (23 procentowy) VAT w Europie. Czy coś ulegnie zmianie w tym temacie? Niespełna dwa miesiące temu odbyło się spotkanie poświęcone problematyce podatków nakładanych na e-wydawnictwa przy udziale Ministra Administracji i Cyfryzacji. Rząd polski na forum UE zapowiedział podjęcie kroków w zakresie obniżenia podatków oraz uwolnienia treści elektronicznych. Miejmy nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.