Czy smartwatche mają realny wpływ na nasze zdrowie?

Kobieta ubrana w pomarańczową bluzę ortalionową, ze smartwatchem na ręku i w słuchawkach.

źródło: shutterstock.com

Lista prozdrowotnych funkcjonalności przeciętnego smartwatcha jest imponująca – inteligentny zegarek liczy ilość kroków, monitoruje jakość snu, dostarcza informacji na temat wysokości tętna spoczynkowego i wysiłkowego, określa ile kalorii udało się spalić każdego dnia, a nawet sprawdza poziom stresu. Jednak czy otrzymywanie takich informacji rzeczywiście przekłada się na poprawę stanu zdrowia ich użytkowników?

Pytanie o to, w jakim stopniu technologia ma wpływ na nasze zdrowie i styl życia zadał sobie jeden z wiodących producentów inteligentnych zegarków – marka Samsung. Aby uzyskać rzetelną odpowiedź, przeprowadzono badanie obejmujące tysiąc polskich internautów, poruszając kwestie nawyków żywieniowych, codziennej aktywności, odpoczynku i jakości snu. Co udało się ustalić?

Dieta, sen i aktywność fizyczna

Okazuje się, że aż 70% badanych określiło swoją dietę jako zdrową. Jednak co ciekawe, użytkownicy smartwatchy częściej oceniali pozytywnie swój sposób odżywiania, w porównaniu z osobami, które takiego gadżetu nie noszą. Jakie jeszcze różnice zauważono? Tylko 44% ankietowanych przyznało, że korzysta z narzędzi do monitorowania spożytych kalorii, przy czym na kaloryczność spożywanych posiłków częściej zwracają uwagę osoby korzystające z inteligentnych zegarków. Udało się też dostrzec, że użytkownicy smartwatchy zwracają większą uwagę na regularność i jakość spożywanych posiłków, a także na stopień zróżnicowania diety. W dodatku piją więcej wody.

Istotne różnice pomiędzy respondentami dało się też zauważyć w kwestii monitoringu snu. Przeciętnie śpimy między 6 a 8 godzinami na dobę, przy czym tylko 57% respondentów ocenia długość swojego snu jako optymalną. Ankietowani w zdecydowanej większości bazowali na własnych odczuciach, gdyż parametry snu kontroluje zaledwie 17% badanych, przy czym są to w zdecydowanej większości użytkownicy smart zegarków. O wiele bardziej interesujący jest jednak fakt, że posiadacze smartwatchy częściej podejmują działania, mające na celu poprawienie jakości wypoczynku, na przykład poprzez regularne wietrzenie sypialni.

Kobieta śpiąca w smartwatchu.

źródło: shutterstock.com

Marce Samsung, dzięki przeprowadzonemu badaniu udało się także dowieść, że użytkownicy smartwatchy są bardziej aktywni. Wśród nich 77% deklaruje, że aktywność fizyczna jest ważną częścią ich życia. Podobną deklarację wśród pozostałych osób składa tylko 58% ankietowanych. Wśród użytkowników smart zegarków jest też więcej najbardziej aktywnych osób – 19% przyznaje, że trenuje codziennie. Z kolei codziennym treningiem może się pochwalić tylko 9% z tych, którzy nie noszą modnego gadżetu na nadgarstku. Ponadto osoby nieposiadające zegarków prezentują odmienne stanowisko wobec rywalizacji, jako czynnika motywującego. Wśród nich tylko 46% uznało, że rywalizacja jest pożądanym motywatorem. Tego zdania jest aż 66% użytkowników smartwatchy.

Czy inteligentne zegarki wpływają na nasze zdrowie i czy mogą wykrywać choroby?

Choć 60% użytkowników smartwatchy deklaruje, że jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia, a podobną deklarację składa tylko 41% badanych nieposiadających smartwatcha, to pozostaje pytanie, czy jesteśmy zdrowsi, bo korzystamy z inteligentnych zegarków, czy też uważniej dbamy o zdrowie i dlatego sięgamy po smartwatche. Niemniej jednak korzystanie z tego typu urządzeń jest zasadne. Potwierdzają to badania naukowców ze Stanford, którzy dowiedli, że dzięki danym zebranym przez inteligentne zegarki można zidentyfikować zmiany mogące świadczyć o chorobie. Badacze porównali wyniki badań laboratoryjnych, z danymi dostarczanymi przez inteligentne zegarki i w ten sposób ustalili, że urządzenia te mogą z dość dużą dokładnością wykrywać pierwsze symptomy pogarszania się stanu zdrowia. Oczywiście jeszcze dużo pracy wymaga dotarcie do momentu, kiedy zegarki będą sugerować użytkownikom wizytę u lekarza, ale jest to całkiem realna perspektywa na najbliższe lata.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.