Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

Nawilżacz powietrza na stoliku w salonie

źródło: materiały Partnera

Artykuł sponsorowany

Sezon grzewczy oznacza jedno – czas zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza! To jeden z najważniejszych sprzętów, które warto mieć w domu. Zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie – nie warto więc ryzykować! Zobacz, czym się kierować, wybierając najlepszy model!

Suche powietrze w domu – co to oznacza?

Suche powietrze szybko daje się we znaki. Wkrótce po uruchomieniu ogrzewania możesz zauważyć podrażnienia skóry, a także dyskomfort przy oddychaniu. Infekcje trwają dłużej – suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówkę układu oddechowego, co może powodować kaszel. Do tego trzeba liczyć się z gorszym stanem cery – mimo regularnej pielęgnacji!

To jednak nie wszystko – zbyt suche powietrze negatywnie wpływa także na rośliny! Jeśli domowa dżungla jest twoją pasją, zaopatrz się w odpowiedni nawilżacz powietrza, by liczebność okazów znacząco nie spadła do wiosny!

Na suche powietrze szczególnie wrażliwe są dzieci. Jeśli masz w domu malucha, zdecyduj się na oddzielny nawilżacz powietrza także do jego pokoju. Dzięki temu ułatwisz mu zasypianie i spokojny sen przez całą noc!

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Na rynku możesz znaleźć wiele modeli nawilżaczy powietrza. Który jest najlepszy? To zależy od twoich potrzeb i budżetu. Przede wszystkim – nawilżacze powietrza można podzielić na:

 • parowe;
 • ultradźwiękowe;
 • ewaporacyjne.

Parowe to sprzęty tanie w zakupie i eksploatacji. Nie są jednak często wybierane – głównie ze względu na ciepłą parę, która może zaszkodzić kondycji drewnianej podłogi lub mebli. Nie jest to także dobry wybór do pokoju dziecka, właśnie ze względu na temperaturę mgiełki.

Znacznie lepiej wypadają nawilżacze ultradźwiękowe. Są niedrogie, a przy tym zachwycają ciekawym wzornictwem. Pamiętaj jednak, że do tego typu urządzenia możesz stosować wyłącznie wodę destylowaną! Korzystanie z wody z kranu może prowadzić do wytrącenia szkodliwego dla zdrowia kamiennego pyłu. Co więcej, na sprzęt tego typu nie powinni decydować się właściciele zwierząt. Czworonogi mogą słyszeć ultradźwięki, które powodują dyskomfort.

Za najzdrowsze uchodzą odkurzacze ewaporacyjne – powietrze jest nie tylko nawilżane, ale również – filtrowane. Sprzęty tego rodzaju często są najdroższe – to jednak inwestycja, która szybko się zwraca! W końcu zdrowie całej rodziny jest bezcenne. Do kosztu zakupu trzeba doliczyć także regularną wymianę filtrów.

Czym się kierować, kupując nawilżacz powietrza?

Znasz już najważniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami nawilżaczy powietrza. Zobacz, na jakie parametry zwracać uwagę:

 • zasięg nawilżacza;
 • zastosowane filtry;
 • koszty eksploatacji;
 • moc;
 • pojemność zbiornika;
 • zabezpieczenia;
 • głośność działania;
 • łatwe sterowanie;
 • zastosowane technologie;
 • dodatkowe funkcje;
 • atrakcyjny design.

Chcesz nie tylko nawilżać, ale jednocześnie oczyszczacz powietrze? Możesz poszukać urządzenia, które łączy te dwie funkcje. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nie masz dużo miejsca, by swobodnie ustawić obok siebie oba urządzenia.

Dobrze zaopatrzyć się w więcej niż jeden nawilżacz powietrza – każdy powinien mieć taki sprzęt w swojej sypialni. W ten sposób będziesz mieć pewność, że suche powietrze to już pieśń przeszłości, a dolegliwości z nim związane nie dotkną żadnego z domowników. Sprawdź wszystkie nawilżacze powietrza w sklepie MediaMarkt, porównaj recenzje użytkowników i zdecyduj, który kupić do Twojego domu!

Artykuł sponsorowany


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.