Weganizm na wyciągniecie ręki – aplikacje dla wegan i wegetarian

krowa wystająca ponad liśmi

źródło: unsplash.com

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę roślinną, jednak niektórzy potrzebują dodatkowego wsparcia w podążaniu za zasadami weganizmu. Sprawdź, w jaki sposób aplikacje dla wegan mogą ułatwić codzienne wybory żywieniowe.

Aplikacje dla wegetarian i wegan – czy mają sens?

Motywacje przejścia na weganizm lub wegetarianizm bywają różne – wynikają ze zdrowotnych przemyśleń czy z troski o środowisko. Za sprawą bogatej oferty produktów wegetariańskich, wegańskich oraz dostępu do wartościowych informacji obecnie przebywanie na diecie roślinnej jest o wiele prostsze niż kilka czy kilkanaście lat temu.

Wciąż jednak osoby niezaznajomione z tym światem, a chcące przejść na dietę wegańską mogą odczuwać pewne trudności, aby konsekwentnego trzymać się zasad weganizmu. Na szczęście dostępne są praktyczne rozwiązania, takie jak aplikacje dla wegan, które mogą znacząco pomóc w codziennym życiu przyszłych i obecnych zwolenników roślinnych smaków.

HappyCow

Aplikacje dla wegan mają głównie na celu ułatwienie życia osobom praktykującym weganizm. Jedną z popularniejszych aplikacji tego typu jest HappyCow. To nieodzowny towarzysz każdego amatora wegańskich i wegetariańskich dań, który lubi próbować nowych smaków podczas podróży czy wypadów na miasto.

Aplikacja kryje w sobie bogatą skarbnicę informacji o restauracjach, kawiarniach, sklepach i innych miejscach, gdzie można delektować się pysznymi daniami i produktami wegetariańskimi oraz wegańskimi. W opisach restauracji znajdziemy charakterystykę danego miejsca, a także informacje dotyczące menu, godzin otwarcia, cen i lokalizacji. Dzięki tym danym użytkownicy mogą bezproblemowo odszukać miejsca idealnie odpowiadające ich żywieniowym preferencjom, a także dzielić się swoimi recenzjami i cennymi wskazówkami z innymi użytkownikami. Filtry w aplikacji ułatwiają precyzyjne wybieranie restauracji – całkowicie wegańskich, te oferujące menu z opcjami wegańskimi lub też miejsca wegetariańskie. Mimo HappyCow działa w języku angielskim, opinie można przetłumaczyć na własny język.

HappyCow zdobyła rozgłos wśród entuzjastów diety roślinnej, zarówno tych, którzy przemierzają świat w poszukiwaniu nowych kulinarnych doznań, jak i tych, którzy chcą odkrywać nowe smaki w swoim rodzinnym mieście. Aplikacja umożliwia także zapisywanie ulubionych lokali oraz tych, które budzą nasze zainteresowanie, w celu ich późniejszego wypróbowania.

Mimo że dostępna jest wersja przeglądarkowa, to mobilna aplikacja stanowi znacznie wygodniejsze rozwiązanie. HappyCow działa w ponad 180 krajach, ułatwiając weganom podróżowanie po całym świecie.

aplikacja HappyCow

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Veggly

Aplikacje wegańskie to nie tylko bazy przepisów czy wege-friendly restauracji. Jedną z ciekawszych propozycji jest Veggly. Aplikację stworzono z myślą o singlach, którzy żyją zgodnie z wartościami wegańskimi lub wegetariańskimi. Na podstawie sprawdzonego modelu popularnych aplikacji randkowych (np. Tinder), Veggly to przestrzeń dla osób, które nie tylko poszukują miłości, ale także łączy je wspólna filozofia żywieniowa.

W profilach użytkowników pojawiają się informacje takie jak wiek, zdjęcie, imię, przybliżona lokalizacja oraz zainteresowania. Gdy dwoje użytkowników wzajemnie polubi swoje profile, co określane jest jako „match”, możliwe staje się rozpoczęcie rozmowy za pomocą chatu. Z aplikacji można korzystać bezpłatnie w podstawowej wersji. Dostępna jest też opcja premium, która otwiera drzwi do „superlajków” oraz pozwala dowiedzieć się, kto polubił nasz profil.

Obecnie Veggly dostępna jest w ośmiu językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, francuskim, włoskim, duńskim i polskim. Na stronie internetowej aplikacji możemy znaleźć inspirujące historie użytkowników, którzy dzięki Veggly znaleźli swoją drugą połówkę podzielającą pasję do wegańskiego stylu życia. Zgodnie z danymi udostępnionymi na stronie aplikacji, już ponad milion użytkowników postanowiło dołączyć do społeczności Veggly.

aplikacja Veggly

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Veguide

Aplikacje dla wegetarian i wegan często tworzone są przez osoby, które są specjalistami w dziedzinie diety roślinnej. The Vegan Society to organizacja charytatywna o długoletniej tradycji, która przez ponad 70 lat wspiera ludzi w przejściu na weganizm. Korzystając z bogatego doświadczenia i wiedzy swojego zespołu, postanowili stworzyć aplikację, mającą na celu ułatwienie przesiadki na weganizm. Jest to wyjątkowa propozycja dla osób, które chcą podjąć wyzwanie, ale obawiają się rezygnacji z ulubionego sera czy też mają trudności w przygotowaniu dań wegańskich.

Aplikacja stawia przed użytkownikami 30-dniowy challenge, podczas którego mają dostęp do licznych praktycznych filmów wideo. Zawierają one cenne wskazówki dotyczące wegańskiego trybu życia. Eksperci skupili się na rozwiązaniu najczęstszych problemów, z którymi borykają się nowi weganie, takich jak wybór odpowiednich zamienników, źródeł białka oraz porad dotyczących nie tylko diety, ale także kosmetyków czy innych aspektów codziennego życia.

Użytkownicy codziennie mogą sprawdzić swoją wiedzę w interaktywnych quizach. Poprawne odpowiedzi odblokowują dostęp do nowych przepisów i ciekawostek. Z kolei sekcja „VegAnswers” to prawdziwa kopalnia wiedzy, gdzie można dowiedzieć się wielu istotnych wskazówek na temat wegańskiego stylu życia. Dowiesz się, czy dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość poszczególnych witamin oraz, czy kierowanie się wegańskimi zasadami żywienia wiąże się z wysokimi kosztami.

The Vegan Society zapewnia, że po zaledwie 30 dniach użytkowania aplikacji, użytkownicy osiągną pełny komplet wiedzy, który umożliwi im swobodny wybór spośród wegańskich produktów, ułatwiając tym samym życie w duchu weganizmu.

aplikacja VeGuide

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Veganized

Najpopularniejsze aplikacje wegańskie to te skupiające się na przepisach kulinarnych. W tej kategorii znaleźć można liczne propozycje, lecz jedną z wyjątkowo atrakcyjnych i funkcjonalnych jest bez wątpienia Veganized. To kolekcja wegańskich przepisów, stworzona zarówno dla tych, którzy wkraczają w fascynujący świat roślinnego żywienia, jak i dla doświadczonych entuzjastów kuchni bez mięsa. Przepisy zawierają instrukcje krok po kroku, które uczynią proces gotowania prawdziwą przyjemnością. Co więcej, dostosujesz ilość składników w danym przepisie do liczby porcji, jaką zamierzasz przygotować.

Aplikacje dla wegan z przepisami często podają tylko propozycje posiłków, jednak nie w tym przypadku. Praktycznym dodatkiem jest wartość energetyczna przypisana każdemu przepisowi – dokładne informacje o kaloriach, białkach, tłuszczach i węglowodanach. To szczególnie cenne narzędzie dla tych, którzy dbają o swoją dietę lub po prostu są ciekawi składu swoich posiłków. Nie zabrakło także listy witamin i minerałów obecnych w danym daniu, co pozwala poznać jego wartość odżywczą.

Aplikacja umożliwia także swobodne planowanie posiłków przy użyciu praktycznego kalendarza oraz tworzenie listy zakupów z funkcją odhaczania. Dzięki Veganized masz wszystko, czego potrzebujesz, aby czerpać radość z przygotowywania ulubionych wegańskich potraw.

aplikacja Veganized

źródło: play.google.com

Pobierz na Android

CodeCheck: Product Scanner

Aplikacje dla wegetarian oraz wegan mogą przydać się nie tylko osobom na diecie roślinnej. Przykładem jest CodeCheck, który okaże się pomocnikiem diabetyków, alergików lub po prostu tych dla kogo ważne są zdrowe i świadome wybory zakupowe.

Skanując kod kreskowy na opakowaniu, oczywiście otrzymasz informacje na temat wegańskiego czy wegetariańskiego statusu produktu. Dowiesz się również, czy w składzie znajduje się laktoza, gluten bądź olej palmowy. Co więcej, aplikacja ostrzeże Cię, jeśli zawartość cukru, parafiny lub innych substancji przekracza dozwolony, lub ustalony przez ciebie poziom. Możesz dostosować powiadomienia według swoich preferencji – na przykład ustawić, by informacja o obecności glutenu ukazywała się jako pierwsza. W bazie aplikacji znajdują się zarówno produkty spożywcze, jak i kosmetyki.

Dane do aplikacji dostarczane są od organizacji takich jak Greenpeace czy Food Standards Agency, co dodaje pewności, że informacje są rzetelnie zweryfikowane i pochodzą od wiarygodnych źródeł. Wersja podstawowa aplikacji jest bezpłatna, jednak dla tych, którzy pragną pozbyć się reklam, dostępna jest opcja premium.

aplikacja CodeCheck

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.