6 mało znanych rzeczy, które potrafi VPN

VPN na smartfonie

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Sieć VPN kojarzy się przede wszystkim z surfowaniem po sieci przy zachowaniu prywatności, ale usługę tę można wykorzystać na znacznie więcej sposobów.

Usługa VPN to, mówiąc w skrócie, serwer pośredniczący. Kiedy łączysz się z siecią przez VPN, Twoje dane najpierw wędrują do usługi VPN, a dopiero potem są przekierowywane dalej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – od zwiększenia prywatności internautów (choćby dzięki maskowaniu adresów IP) po dodatkowe szyfrowanie danych.

Ale VPN potrafi znacznie więcej, niż tylko zmieniać IP. Oto 6 zastosowań VPN-ów, o których być może nie słyszałeś.

1. Ochrona przed infekcjami

Niektóre VPN-y „z wyższej półki” to już nie tylko serwery pośredniczące w połączeniu z internetem, ale usługi gromadzące wiele funkcji bezpieczeństwa w jednym miejscu. Jedną z takich funkcji może być ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

Malware to nie tylko robaki, wirusy czy aplikacje szyfrujące pliki (ransomware). To także sprytne, działające w tle małe programy wykorzystujące moc obliczeniową urządzenia wbrew wiedzy właściciela. Niektóre kopią kryptowaluty, inne – tworzą botnet, czyli armię botów używaną do przeprowadzania ataków DDoS.

Na szczęście VPN-y z funkcją ochrony przed malware mogą powstrzymać złośliwe oprogramowanie jeszcze zanim dojdzie do infekcji.

2. Więcej treści i usług

Niektórzy wydawcy i usługodawcy nakładają okresowe limity na swoje treści. Zdarza się więc, że osoba przebywająca na witrynie gazety online może nagle spotkać się z komunikatem mówiącym, że dzienny limit został wyczerpany i aby kontynuować czytanie – należy skorzystać z (płatnego) planu. Kiepsko, prawda? Zwłaszcza jeśli artykuł był wciągający i istotny.

VPN może pomóc w ominięciu tego problemu. Wystarczy połączyć się z serwerem i kontynuować czytanie. Każdy zasługuje na nieograniczony dostęp do wiedzy i informacji ze świata.

3. Blokowanie reklam i skryptów śledzących

Nowoczesne aplikacje VPN oferują również funkcje blokujące reklamy i skrypty śledzące. Są podobne do znanych wszystkim wtyczek przeglądarkowych, z tym że działają w obrębie całego urządzenia.

Jeśli więc irytują Cię wszechobecne reklamy i skrypty, które śledzą Cię po całym internecie, by potem firmy bombardowały Cię personalizowanymi kampaniami marketingowymi – VPN z funkcją ad-blockera to coś dla Ciebie.

4. Unikanie dyskryminacji cenowej

Czy wiesz, że jeśli mieszkasz w dużym mieście, produkty kupowane online mogą być dla Ciebie droższe niż dla kogoś, kto mieszka w statystycznie mniej zamożnym rejonie? Dotyczy to w szczególności rezerwacji lotów i hoteli.

Korzystanie z sieci VPN przy planowaniu wakacji może więc sprawić, że sporo oszczędzisz. To zawsze więcej funduszy do wydania na wczasach!

5. Zwalczanie zmniejszania przepustowości sieci

Niektórzy dostawcy internetowi celowo zmniejszają przepustowość sieci tym klientom, którzy korzystają z niej „za bardzo”. Dzieje się tak, gdy użytkownicy pobierają duże pliki albo oglądają filmy w wysokiej jakości. Ograniczanie przepustowości ma na celu zapobieganie przeciążeniom, ale z drugiej strony – klienci płacący za usługę powinni móc z niej korzystać zgodnie z umową.

Dostawcy mogą ograniczać przepustowość na podstawie aktywności użytkowników, ale VPN jest w stanie ją zamaskować. Dzięki temu dostawca widzi duży ruch sieciowy, ale nie wie, skąd pochodzi.

6. Zdalny i bezpieczny dostęp do komputera domowego

Wakacje? Wyjazd służbowy? Pilne sprawy rodzinne? Sieć VPN umożliwia bezpieczny dostęp zdalny do komputera osobistego, który zostaje w domu, podczas gdy Ty wyjeżdżasz. Dzięki temu możesz pracować zdalnie lub mieć dostęp do swoich prywatnych plików i nie musisz martwić się o to, że dane są zagrożone – dobry VPN szyfruje przesyłane informacje.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.