Windows nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym

fot. bank zdjęć pixabay.com

Od kilku lat urządzenia mobilne cieszą się dużym zainteresowaniem pod względem korzystania z sieci. Potwierdzenie możemy znaleźć w raporcie StatCounter, z którego jasno wynika, że większa ilość konsumentów łączy się z internetem wykorzystując urządzenia mobilne, niż komputery stacjonarne.

Badania przeprowadził zespół analityki internetowej StatCounter. To wielki sukces dla Androida, który w marcu wygenerowały 37,93 procentowy ruch, natomiast Windows 37,91 procentowy. Widać zatem niesłabnącą popularność urządzeń mobilnych pod względem łączenia z siecią.

StatCounter: Korzystanie z Internetu w oparciu o systemy operacyjne Marzec 2012-Marzec 2017

StatCounter: Korzystanie z Internetu w oparciu o systemy operacyjne Marzec 2012-Marzec 2017

Aodhan Cullen, ze StatCiunter twierdzi, że to kamień milowy, w technologii i koniec pewnej ery. Warto podkreślić, ze Windows objął pozycję lidera na rynku systemów operacyjnych, już w latach osiemdziesiątych i pozostawał nim niezmiennie aż do dziś. Co więcej, jeszcze pięć lat temu Android generował 2,4 procent globalnego udziału w zakresie korzystania z internetu.

Co dalej z Windowsem?

Windows co prawda wygrał wojnę, jeśli chodzi o strefę komputerów, ale pole bitwy przesunęło się na urządzenia mobilne. Jednak trudno będzie tej firmie przebić się również w tej kwestii. Co więcej, w ostatnich latach ilość sprzedanych pecetów znacząco spada (obecnie osiągnęła wynik sprzed 9 lat). Być może istnieje szansa na odzyskanie pozycji lidera przez Windowsa, ze względu na rozszerzoną rzeczywistość oraz sztuczną inteligencję.

Zmiany, które zaszły w ostatnich latach, nie oznaczają śmierci pecetów. Widać oczywiście szczególną rolę smartfonów oraz ich wielkie znaczenie pod względem korzystania z internetu. Jednak komputery stacjonarne z oprogramowaniem Windowsa wciąż ciszą się ogromnym powodzeniem, pod względem ilości użytkowników.

StatCounter: korzystanie z Internetu w oparciu o systemy operacyjne w marcu 2017

StatCounter: korzystanie z Internetu w oparciu o systemy operacyjne w marcu 2017


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.