Jak poprawić wydajność dowolnej aplikacji, dzięki trybowi gry w Windows?

Mężczyzna korzystający z komputera i myszki

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Czy wiesz, że aktywowanie trybu gry w systemie operacyjnym Windows pomaga polepszyć wydajność aplikacji zainstalowanych na komputerze? Tryb gry w Windows to nie tylko możliwość zwiększenia liczby klatek w grach wideo, ale także kilka innych, przydatnych opcji, o których opowiemy w tym artykule.

Oczywiście poprawa wydajności w systemie Windows to nie jedyny krok, który można wykonać, aby zapewnić swojemu urządzeniu optymalne rozwiązania na co dzień. Warto też zadbać o bezpieczeństwo, instalując płatny lub darmowy VPN na komputer oraz wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe.

Zalety trybu gry w Windows

Tryb gry to opcja dostępna w systemie Windows 10 i 11, a swoją premierę miała w 2017 roku właśnie w Windows 10. Tryb gry jest najbardziej znany wśród graczy, którzy chcą zwiększyć liczbę klatek na sekundę w swoich ulubionych grach. Jednak główną zaletą trybu gry jest uniwersalność tej funkcji – świetnie sprawdza się także w przypadku innych aplikacji. Co więcej, dzięki trybowi gry można nieco podkręcić wydajność także starszego sprzętu. Oczywiście zmiana nie będzie spektakularna, jednak prawdopodobnie wyczuwalna.

Pierwszą z zalet trybu gry w Windows jest prosta obsługa funkcji – wystarczy ją włączyć lub wyłączyć, bez martwienia się o modyfikację dodatkowych ustawień. W momencie, gdy tryb gry jest uruchomiony na urządzeniu, w tle wprowadzanych jest kilka zmian.

Przede wszystkim uruchomione w danym momencie gry mogą w pierwszej kolejności korzystać z zasobów systemowych Windows. Jeśli gry są wyłączone, wszystkie zasoby są lokowane tak, jak w normalnym trybie. Co istotne, w momencie, gdy jest włączony tryb gry, system wyłącza niektóre z usług działających w tle (np. Windows Update).

Uruchamianie trybu gry w Windows krok po kroku

Uruchamianie trybu gry nie jest trudne, jednak warto pamiętać, że poza ogólnym włączeniem trybu w Panelu Ustawień, należy go także aktywować ręcznie dla każdej wybrane gry. Aby uruchomić:

  1. Otwórz Panel Ustawień (Settings), przejdź do sekcji Gry (Game Mode).
  2. Zaznacz opcję Włącz Tryb Gry (Use Game Mode).

To nie wszystko, ponieważ tryb gry należy następnie aktywować osobno, dla każdej gry i/lub aplikacji. W tym celu w pasku gier (można go uruchomić, wciskając klawisze Windows + G) należy wybrać Ustawienia i zaznaczyć opcję „Pamiętaj, że to gra” i upewnić się, że aplikacja/gra, do której ma mieć zastosowania funkcja, znajduje się pod nią.

W efekcie, za każdym razem, gdy zostanie uruchomiona wybrana gra, system Windows rozpozna ją jako grę i zaalokuje jej odpowiednią ilość zasobów, co bezpośrednio wpłynie na wydajność aplikacji.

Wzrost wydajności gier może się różnić dla gier i wybranych aplikacji i być inny na różnych urządzeniach.

Możliwe problemy z trybem gry

Niedługo po premierze trybu gry w 2017 roku w sporej grupie rozczarowanych użytkowników pojawiły się głosy, że aktywny tryb gry nie tylko nie zwiększa wydajności gier, a wręcz ją spowalnia. Raportowano nawet całkowite zamrożenia gier w przypadku, gdy tryb gry był aktywny. Wprowadzone później poprawki pozwoliły zniwelować ten problem.

W przypadku, gdy zauważalne stanie się pogorszenie wydajności gier, warto rozważyć wyłączenie trybu gry. Można to zrobić w analogiczny sposób jak w przypadku aktywowania trybu gry. Można też wyłączyć tryb gry tylko dla jednej aplikacji/gry, która działa mniej wydajnie niż zwykle.

Czy warto uruchamiać tryb gry w Windows?

Tryb gry, który można aktywować w systemie Windows, nie jest remedium na wszystkie problemy z wydajnością i nie sprawi, że jak za dotknięciem magicznej różdżki komputer będzie działał lepiej, niż zakładają to jego parametry lub wiek urządzenia. W związku z tym, że jest to opcja, którą łatwo włączyć i wyłączyć i całkiem niedawno została zaktualizowana (zostały naprawione błędy wpływające na zmniejszenie klatek w grze), warto ją przetestować na wybranych grach i aplikacjach.

Aktywny tryb gry zwolni wszelkie zasoby na komputerze, aby zaoferować danemu programowi, jak najbardziej przystępne środowisko działania. Wiele niezależnych testów wskazuje na to, że programy działające z aktywnym trybem gry zużywają więcej pamięci RAM, jednak bezpośrednio wpływa to na uzyskanie lepszej wydajności. Uruchomienie trybu gry w Windows może być pierwszym krokiem do polepszenia wrażeń z gry. Kolejnym etapem może stać się podkręcanie parametrów komputera lub undervolting, czyli poprawa pracy procesora.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.