Twój telefon – aplikacja, która połączy komputer ze smartfonem

Październikowa aktualizacja Windows 10 wyposażona została w aplikację Twój telefon. Za jej pośrednictwem możemy przeglądać w komputerze zdjęcia i wiadomości z telefonu. Niestety jej przydatność stoi, jak na razie, pod dużym znakiem zapytania.

Najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 wyposażona została nie tylko w sporo poprawek, ale również w całkiem nową aplikację o nazwie Twój telefon. Pozwala ona na połączenie komputera wykorzystującego system Windows 10 z telefonem działającym pod kontrolą systemu Android. Dzięki temu możemy na komputerze przeglądać zdjęcia zapisane w telefonie, a także wiadomości SMS. Możemy również tworzyć i wysyłać nowe SMS-y.

Instalacja

Zainstalowanie aplikacji Twój telefon na komputerze jest bardzo proste, bowiem dokonuje się automatycznie. Po zainstalowaniu aktualizacji do systemu, aplikacja będzie normalnie dostępna i można ją uruchomić w dowolnej chwili.

Przy jej pierwszym uruchomieniu będziemy musieli się zalogować do swojego konta na serwerze Microsoftu (albo je utworzyć) i powiązać je z odpowiednim numerem telefonicznym. Otrzymamy wówczas wiadomość SMS, w której podany będzie link do aplikacji Twój telefon w wersji działającej pod kontrolą systemu Android. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu obie aplikacje połączą się automatycznie i będziemy mogli korzystać na komputerze ze zdjęć i SMS-ów. Program pozwala też wysyłać SMS-y w sposób zdalny.

Ograniczony dostęp do zasobów i problemy z działaniem

Niestety w tej chwili działanie aplikacji obarczone jest sporymi utrudnieniami. Przede wszystkim możemy obejrzeć tylko 25 najnowszych zdjęć, które zapisane są na telefonie w folderze Obrazy. Zdjęcia starsze oraz zapisane w innych folderach są niedostępne, a na dodatek aplikacja nie potrafi też pobrać filmów. Podobnie ograniczona jest liczba wyświetlanych wiadomości SMS. Po nawiązaniu połączenia z telefonem widocznych jest tylko kilkanaście, ostatnio odebranych wiadomości.

Aplikacja Twój telefon nie obsługuje przy tym wiadomości MMS, nie zobaczymy więc zdjęć czy filmów przysłanych nam przez znajomych. Nie możemy też wysyłać tego typu wiadomości.

Poza tym nawet wysłanie prostej wiadomości tekstowej sprawia aplikacji spore problemy, bowiem bardzo często traci ona połączenie z telefonem i nie można go później ponownie nawiązać. Bez aktywnego połączenia nie ma zaś możliwości wysyłania wiadomości czy ich odbierania na komputerze.

Na dodatek nie mamy na komputerze dostępu do bazy kontaktów z telefonu. W efekcie tworzenie nowych wiadomości jest mało wygodne. Musimy bowiem za każdym razem wpisywać numery telefonów, do których chcemy wysłać jakąś wiadomość. Można ewentualnie skorzystać tylko z tych numerów, które związane są z wiadomościami pobranymi z telefonu. Niestety jest ich niewiele, a więc lista zapisanych z nimi kontaktów też jest bardzo mała.

Spalony pomysł

Na pewno zdalne korzystanie z telefonu przy użyciu komputera z systemem Windows 10 byłoby przydatne i wygodne. Aplikacja Twój telefon zyskałaby sobie wielką popularność gdyby nie ograniczona ilość zdjęć i wiadomości, jakie zostają pobrane z telefonu. Być może zostanie to poprawione w kolejnych wersjach aplikacji, ale na razie jej praktyczne wykorzystanie jest właściwie niemożliwe, a szkoda. Wiele osób może się zrazić do nowej aplikacji Microsoftu, gdy być może w przyszłości stanie się ona dużo bardziej funkcjonalna.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.