Od czego zależy prędkość internetu w telefonie?

Licznik przedstawiający prędkość internetu.

źródło: shutterstock.com

Smartfony są dziś osobistymi centrami rozrywki. Z ich pomocą gramy, streamujemy filmy, słuchamy muzyki i wykonujemy wiele innych czynności. Zdecydowana większość z nich wymaga stabilnego i szybkiego połączenia z internetem. A co jeśli frustrują nas opóźnienia, bo prędkość internetu w telefonie nas nie zadowala?

Od czego zależy szybkość internetu w telefonie?

Na szybkość internetu w telefonie największy wpływ mają cztery elementy:

  • zasięg i możliwości sieci komórkowej,
  • parametry smartfona,
  • ustawienia telefonu,
  • obecność złośliwego oprogramowania.

Jak widać, nie możemy zakładać, że prędkość internetu w telefonie jest dokładnie taka, jaką deklaruje operator sieci. Dlatego warto wiedzieć, jak przetestować szybkość internetu oraz jak go przyspieszyć w razie konieczności.

Jak sprawdzić prędkość internetu w telefonie?

Telefon z prędkością internetu.

źródło: unsplash.com

Ze względu na to, że wiele czynników ma wpływ na prędkość internetu w telefonie, to warto sprawdzić, z jaką szybkością mamy w rzeczywistości do czynienia.   Jak sprawdzić prędkość internetu w telefonie? Najłatwiejszym sposobem jest wykonanie testu na stronie speedtest.pl lub innej podobnej, oferującej test prędkości internetu. Po kilkudziesięciu sekundach otrzymamy szczegółowe podsumowanie pomiaru, który pokaże nam jaką prędkość pobierania i wysyłania danych zapewnia nasze urządzenie, a także jaki mamy czas opóźnień przesyłania danych.

Chcąc zweryfikować szybkość internetu w telefonie, można też skorzystać ze specjalnych aplikacji mobilnych, takich jak Internet Speed Test albo Speed Test Master.

Pobierz Internet Speed Test

Pobierz Speed Test Master

Jak zwiększyć szybkość internetu w telefonie?

Zasięg sieci zależy od infrastruktury i technologii, którymi dysponuje wybrany operator komórkowy. Ma na to wpływ także szereg dodatkowych czynników, takich jak choćby ukształtowanie terenu albo to ilu użytkowników łączy się w danym momencie z nadajnikiem, a więc przyczyny, które są całkowicie niezależne nawet od operatora sieci. Co zaś się tyczy parametrów telefonu, to musimy pamiętać, że nie każde urządzenie mobilne jest przystosowane do obsługi dużych prędkości internetu. Obecnie podstawą jest korzystanie ze smartfonów umożliwiających korzystanie z sieci 4G i 5G, czego często nie mają starsze modele. Znaczenie ma też wydajność procesora, jak również pojemność pamięci RAM. Wybierając nowy telefon, z myślą o szybkim internecie, dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy dany model obsługuje technologię agregacji pasm, która umożliwia znaczne zwiększenie szybkości internetu. Oczywiście poza wyborem dobrego operatora i równie dobrego telefonu mamy jeszcze kilka możliwości na to, jak zwiększyć szybkość internetu w telefonie.

Rozproszone światło pod wpływem prędkości.

źródło: unsplash.com

Najbardziej istotny jest dla nas kolejny element, od którego zależy prędkość internetu w telefonie, czyli ustawienia. Interesujące nas ustawienia to przede wszystkim wybór sieci LTE, jako sieci preferowanej, skonfigurowanie przeglądarki internetowej, tak by otwierała strony w uproszczonej, skompresowanej formie, a także dokonywanie regularnych aktualizacji systemu operacyjnego i poszczególnych aplikacji. Chcąc zwiększyć prędkość internetu w telefonie, można także postawić na aplikacje w wersji Lite, czyli uproszczonej, która w mniejszym stopniu obciąża urządzenie, zużywając mniej baterii i mniej zasobów. Warto również skontrolować, jakie aplikacje działają w tle i czy nie wykorzystują nadmiernie transferu danych. Najlepiej zadbać, by w tle pracowały tylko niezbędne programy. I na koniec, jak wspominaliśmy – czynnikiem spowalniającym internet w telefonie może być złośliwe oprogramowanie. Dlatego na smartfonie, podobnie jak na komputerze, warto korzystać z programów antywirusowych, które zabezpieczą urządzenie przed wieloma cyberzagrożeniami.

Szybki internet to komfort użytkowania telefonu w każdej chwili. Dlatego warto zadbać o wybór dobrego operatora oraz smartfona, jak również o ochronę antywirusową oraz konfigurację optymalnych ustawień.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.