Odręczne pismo na Androidzie dzięki nowej klawiaturze od Google

fot. google.com/insidesearch/features/search/handwritinginput/

fot. google.com/insidesearch/features/search/handwritinginput/

fot. google.com/insidesearch/features/search/handwritinginput/

W Google Play od kilku dni dostępny jest dodatek do tradycyjnej klawiatury smartphone’ów i tabletów z systemem Android. Google Handwriting Input, jak sama nazwa wskazuje pozwala na tworzenie odręcznych notatek pisząc na ekranie odpowiedniego sprzętu.

Nowa, wirtualna klawiatura od Google, ma tak wysoką rozpoznawalność odręcznie napisanych słów, że ci, którym brakowało podobnej opcji na własnym smartphonie z pewnością będą zadowoleni. Nowa klawiatura pozwala na stosowanie odręcznego pisma, aż w 82 językach. Wśród nich znajduje się także język polski. System z łatwością radzi sobie z rozpoznaniem polskich znaków diakrytycznych, jak ą czy ę, podobnie jest z typowymi znakami umlaut w języku niemieckim, akcentami we francuskim, włoskim czy hiszpańskim, a nawet ze znakami, z których trudno korzystać na tradycyjnej klawiaturze jak w przypadku rosyjskich bukw czy znaków chińskich.

Transkrypcja offline ale i online

Użytkownicy aplikacji mogą w dowolny sposób pisać na klawiaturze. System rozpoznaje bowiem zarówno słowa zapisane dużymi, jak i małymi literami, nawet wtedy gdy pismo jest pochyłe. Znaleziono także sposób dla osób, które niestety nie mają ładnego charakteru pisma. Jeśli przez nieczytelny charakter pisma system nie rozpoznaje odpowiednio pisanych odręcznie słów przez dane osoby, mogą one, oczywiście za odpowiednią zgodą, skorzystać z dodatkowej opcji rozpoznawania online. W ten sposób odręczne notatki są przesyłane do Google, a oprogramowanie z czasem uczy się charakteru pisma właściciela sprzętu z systemem Android. Dzięki temu w przyszłości transkrypcja słów będzie dokładniejsza.

Dodatkowe opcje Google nie zapomniał także o wprowadzeniu do systemu rozpoznawalności najbardziej popularnych emotikon, które po narysowaniu szybko zamieniają się w odpowiedni obrazek. Mogą one być narysowane zarówno palcem jak i rysikiem, podobnie jak wszystkie inne znaki, które zapisać można poprzez aplikację. Zaś ich przekształcenie w tekst drukowany może następować w dwojaki sposób – w trybie automatycznym bądź manualnym. W pierwszym przypadku aplikacja rozpoznaje każdy kolejno zapisany znak po znaku, w drugiej opcji słowa są przekształcane dopiero po akceptacji przez piszącego całego słowa.
Dodatkową opcją, choć niewiele mającą wspólnego z pismem odręcznym, jest także możliwość tworzenia notatek głosowych.

Wymagania sprzętowe

Google Handwriting Input jest dostępny do pobrania, bezpłatnie, w sklepie Google Play. Jednak aby możliwa była jego instalacja twórcy wymagają sprzętów z systemem Android 4.0.3 lub nowszymi.

https://www.youtube.com/watch?v=uyeJXKfAcpc#t=16


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.