NFC w telefonie – czym jest i jak działa?

źródło: shutterstock.com

NFC – technologia, którą posiadają obecnie wszystkie modele smartfonów i innych inteligentnych urządzeń. O tym, do czego służy ta technologia, przeczytacie w poniższym artykule.

NFC – czyli co?

Popularny skrót NFC, pochodzi od słów Near Field Communication. Tłumacząc na język polski, oznacza to komunikację bliskiego zasięgu. I dokładnie tak jest, ponieważ polega ona na bezdotykowej i bezprzewodowej technologii komunikacyjnej. W tym celu, wykorzystywane są fale radiowe umożliwiającą dostęp do informacji cyfrowych. Pozwala ona również na wymianę odpowiednich danych na odległość do około 20 centymetrów. Specjaliści w dziedzinie telefonii komórkowych porównują ją do Bluetooth. Jednak NFC jest znacznie szybsze i nie wymaga zasilania energetycznego drugiego urządzenia, z którymi nawiązuje połączenie. Dlatego też, możliwe jest przesyłanie danych na kartę, naklejki do tego dostosowane czy korzystanie z tego rozwiązania w inteligentnych domach czy samochodach.

Działanie i zastosowanie

Zastosowanie NFC znajduje głównie w bankach, gdzie wykorzystywana jest w poszczególnych aplikacjach. Natomiast coraz częściej pojawia się również w breloczkach kluczy, umożliwiających dostanie się do, np. klatki schodowej w bloku mieszkalnym. A to tylko niektóre z zastosowań tej technologii. Jest to możliwe dzięki temu, że gdy tylko chip i antena znajdują się w obrębie pola magnetycznego, wytwarza się energia elektryczna. Ta z kolei umożliwia przesył sygnału pomiędzy urządzeniem, a miejsce gdzie chcemy wysłać dane. W sieci znajdziemy też wiele obaw o zachowanie prywatności w NFC. Natomiast tak naprawdę, jest on o bezpieczniejszy, niż inne, znane nam formy przesyłu danych. Technologia ta, umożliwia co prawda przesył danych wrażliwych, jednak odległość pomiędzy dwoma urządzeniami nie może być zbyt duża. Co więcej, nikt z ukrycia nie może “obrabować nas” z tych informacji, gdyż uprzednio musimy wyrazić na to zgodę i wyposażony zostać w moduł Secure Element SE. To dodatkowy element zabezpieczenia, dzięki któremu możemy czuć się bezpiecznie korzystając z takiej formy udogodnień.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.