Co oznaczają symbole H, G, E i 3G? Sprawdź oznaczenia transmisji danych

fot. © kraphix - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © kraphix - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © kraphix – bank zdjęć Fotolia.com

Często korzystając z transmisji danych po sieci, obserwujemy w prawy lub lewym górnym rogu naszego telefonu zmieniające się literki i migające strzałki. Co oznaczają dokładnie te symbole? Jaką maksymalną prędkość internetu możemy uzyskać?

Niektóre miasta w Polsce i na świecie decydują się już na udostępnienie bezpłatnych stref WiFi w centrach miast. Jeżeli jednak jesteśmy skazani na transmisję danych po sieci telefonii komórkowej lub po prostu mamy do wykorzystania pakiet internetowy, a wiemy, że internet mobilny będzie działał szybciej, to pozostaje nam zaznajomić się z tajemniczymi symbolami, które pojawiają się na naszym telefonie po aktywowaniu transmisji danych.

Skróty informują o szybkości przesyłu

Aktualnie spotykamy się głównie z 4 oznaczeniami, które informują o tym, z jakim rodzajem transmisji i jakiej jakości połączenie posiadamy:

G – skrót od GPRS, bardzo wolny przesył danych – około 0,1 mbps.
E (EDGE) – trochę szybsza transmisja danych około 0,25 mbps.
3G – transmisja danych o prędkości do 2 mbps.
H – HSPA – bardzo szybka łączność, do 7 mbps.

Migające obok oznaczeń strzałki to informacja o pobieraniu/wysyłaniu danych. Zielona strzałka w górę – wysyłanie danych z telefonu, z kolei pomarańczowa strzałka w dół to odbieranie danych z internetu. Warto zwrócić uwagę, że przykładowo jeżeli jesteśmy w zasięgu szybkiego internetu HSPA lub HSPA+, to po otworzeniu filmu często ikona 3G zmieni się w H, aby zapewnić nam komfort oglądania.

4G?

Pierwotnie według wytycznych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego 4G powinno zapewniać minimum 100 Mb/s (szybkość pobierania) użytkownikom w podróży, natomiast użytkownikom stacjonarnym nawet 1Gb/s.

Coraz częściej jednak dla oznaczenia po prostu kolejnej generacji standardów telefonii komórkowej przyjęło się nazywać tym mianem technologie: LTE, WiMAX, a czasami nawet HSPA+. Najszybsza z nich technologia LTE osiąga prędkość przesyłu danych do do 326,4 Mb/s, w praktyce sprzedawane są aktualnie oferty z prędkością do 100 Mb/s i do 150 Mb/s.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.