Samsung wprowadza pamięć, która zajmuje o 40% mniej miejsca w telefonie. Pojawi się w Galaxy S6?

fot. global.samsungtomorrow.com

fot. global.samsungtomorrow.com

fot. global.samsungtomorrow.com

Zastosowanie pamięci ePOP pozwoli w tej samej obudowie telefonu zmieścić większą baterię. Być może zobaczymy to już w Galaxy S6.

Samsung ogłosił na swoim oficjalnym blogu, że wprowadził właśnie do masowej produkcji pierwsze pamięci typu ePoP (embedded package on package – pakiet osadzony na pakiecie). Nowa kostka pamięci zawiera trzy kluczowe elementy: pamięć DRAM, pamięć flash i kontroler. Razem jest to 3 GB pamięci dynamicznej (LPDDR3 DRAM) i 32 GB pamięci trwałej (eMMC flash). Producent chwali się również parametrami przesyłu danych. Transfer ma przebiegać z szybkością 1,866 Mb/s i 64-bitową przepustowością.

Oszczędność miejsca

Jednak to nie o gigabajty i megabity na sekundę walczyli inżynierowie Samsunga. Ich wrogiem były milimetry kwadratowe, które pamięć zajmuje wewnątrz słuchawki. Dotychczasowe rozwiązanie, czyli pamięć DRAM na procesorze, a pamięć flaszowa na osobnej kostce powodowało, że razem te elementy zajmowały mniej więcej powierzchnię dwuzłotówki. Niby niedużo, ale wewnątrz telefonu każdy milimetr jest na wagę złota, zwłaszcza w najcieńszych modelach. Dzięki złożeniu obu pamięci i procesora w stos, użyta powierzchnia stała się mniejsza niż moneta 20-groszowa. Odzyskano do innych celów około 40% miejsca. Jednocześnie grubość całości to jedynie 1,4 milimetra. Co projektanci zrobią z uwolnioną powierzchnią? Pierwszym co się rzuca w oczy to możliwość powiększenia baterii. Ale być może zaskoczą nas czymś zupełnie nowym. Dodatkowo mniejsza odległość między poszczególnymi elementami pozytywnie wpływa na szybkość przesyłu danych – krótsza droga to szybszy transfer.

Flash odporny na ciepło

Dlaczego wcześniej nie łączono pamięci w taki sposób? Problemem była wrażliwość pamięci flaszowej na ciepło wydzielane przez procesor. Koreańczykom udało się stworzyć bardziej odporną na grzanie pamięć trwałą i dzięki temu możliwe stało się, żeby wraz z pamięcią dynamiczną znajdowała się tak blisko procesora. Podobne rozwiązanie Samsung wykorzystał już tworząc pamięci dla ubieralnej elektroniki. Teraz nadszedł czas na smartfony.

Nowe rozwiązanie już w Galaxy S6?

Czy pamięć ePoP znajdzie się w Samsungu Galaxy S6, którego premiera zapowiedziana jest na 1 marca? Żadne deklaracje na ten temat na razie nie pojawiły się, chociaż marketingowcy Samsunga zapowiadają, że już w najbliższym czasie flagowce tej marki będą zawierać takie pamięci. Wiadomo też, że prędzej czy później to rozwiązanie zawita również do telefonów innych producentów. Bo rozpoczęta właśnie produkcja pamięci ePoP jest przeznaczona nie tylko na potrzeby własne. Firma zamierza sprzedawać je też innym producentom telefonów.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.