Aplikacja Soundscape pomoże niewidomym w poruszaniu się po mieście

fot. news.microsoft.com

Microsoft poinformował o uruchomieniu nowej aplikacji, która pomoże w nawigacji osobom niewidomym i niedowidzącym. Soundscape opisze obszar i udzieli wskazówek, ułatwiając dotarcie w określone miejsce.

Prototyp tego rozwiązania pokazano już w 2014 roku – wówczas projekt został rozpoczęty przez pracownika zespołu badawczego Microsoftu, Amosa Millera, który stracił wzrok w wyniku choroby genetycznej. Początkowo aplikacja działała głównie jako system nawigacyjny, jednak została zmieniona po to, aby być bardziej wszechstronną dla jej potrzebujących. Teraz udostępniono ją użytkownikom systemu iOS zamieszkującym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja Soundscape wykorzystuje system dźwięku 3D. Daje użytkownikom możliwość ustawienia sygnału nawigacyjnego dla miejsca docelowego oraz uruchomienia wskazówek, które sprawią, że będą oni mieli świadomość tego, co dzieje się wokół.

Połączenie innowacyjnej technologii dźwięku z globalnymi serwisami map pozwala na opisanie interesujących miejsc czy nazw ulic. Korzystanie ze smartfona połączonego z zestawem słuchawkowym, np. z Apple AirPods czy innymi słuchawkami dousznymi, które tutaj się świetnie sprawdzają, może znacznie ułatwić codzienne życie niewidomym. Przekazane głosowo informacje ułatwią poruszanie się w przestrzeni miejskiej i będą mogły stanowić uzupełnienie dla takich rozwiązań jak pies przewodnik czy laska.

Dostępne funkcje

W aplikacji znalazły się m.in. takie funkcje jak “Ahead of me”, która opisuje użytkownikom interesujące miejsca wokół nich, “My location” opisująca bieżącą lokalizację i kierunek, w jakim się znajdują oraz “Around me” opowiadająca o znajdujących się w pobliżu punktach, które pomogą w orientacji w terenie. Przy jej wdrażaniu pomagali także pracownicy Guide Dogs UK i LightHouse.

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Soundscape działa na iPhone’ach 5S i nowszych i jest kompatybilny z większością stereofonicznych zestawów słuchawkowych i Bluetooth. Konieczne jest zezwolenie aplikacji na udostępnianie lokalizacji. Co ciekawe, możliwe jest korzystanie z aplikacji jednocześnie przy użytkowaniu poczty, nawigacji czy podcastów.

Microsoft ułatwi życie

To nie pierwsza tego typu aplikacja od Microsoftu – w 2017 roku wprowadzono Seeing AI, która jest przeznaczona dla takiej samej grupy odbiorców i wykorzystuje aparat i mechanizmy sztucznej inteligencji do opisywania im otaczającego świata. Firma wierzy, że tego typu rozwiązania pomogą w nowych doświadczeniach, zwiększeniu pewności siebie i orientacji w terenie. Jest to także dowód na znaczącą rolę technologii dla mobilności osób niewidomych lub niedowidzących, których jest na świecie blisko 300 milionów.

Jak wspominaliśmy na początku wpisu, obecnie z Soundscape mogą skorzystać użytkownicy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Nieznane są plany co do udostępniania aplikacji dla szerszego grona użytkowników i posiadaczy urządzeń z systemem Android.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.