8 najbardziej przydatnych aplikacji dla osób niewidomych i słabowidzących

Niewidoma kobieta z laską siedzi i słucha podpowiedzi

źródło: shutterstock.com

Na szczęście, wraz z innymi udogodnieniami technologicznymi, pojawia się coraz więcej aplikacji, których zadaniem jest ułatwienie życia osobom niewidomym i słabowidzącym. My dziś wybraliśmy 8 najbardziej przydatnych, które mogą znacznie wpłynąć na poprawę komfortu życia.

Udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Zanim jednak przejdziemy do samych aplikacji, warto zwrócić uwagę również na to, co proponują producenci telefonów. Udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących znajdziemy bowiem zarówno na systemie operacyjnym Android, jak iOS.

  • iOS dla niewidomych i słabowidzących

System operacyjny iOS proponuje ciekawe rozwiązania, takie jak: powiększenie tekstu, VoiceOver, Zoom czy Lupa. Znajdziemy je wybierając opcję Ustawienia –> Ogólne –> Dostępność. Tam z kolei, zobaczymy kilka opcji, które możemy włączyć. Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie zmian.

Na czym polega VoiceOver? Na czytaniu i opisywaniu działań, które podejmowane są za pomocą iPhone’a. Pomoże on również zrozumieć jego działanie, za pomocą poszczególnych gestów. Być może to wciąż niewystarczająca pomoc, ale zawsze to nieco łatwiejsza obsługa telefonu.

  • Android dla niewidomych i słabowidzących

Na Androidzie również znajdziemy pewne udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. W tym przypadku, mamy jednak do czynienia z funkcją o nazwie TalkBack. Aby ją aktywować, podobnie jak w przypadku systemu iOS, należy wejść w Ustawienia –> Dostępność, a następnie włączyć funkcję w telefonie. Niedługo potem, powinien pojawić się również samouczek, który krok po kroku wyjaśni w jaki sposób działa TalkBack.

Działanie TalkBack jest bardzo podobne do VoiceOver. I jego zadaniem również jest głosowe poprowadzenie przez obsługę urządzenia osobę tego potrzebującą.

Wiedząc o podstawowych funkcjach w poszczególnych systemach operacyjnych, możemy teraz przejść do naszych propozycji. Poznajcie najlepsze aplikacje dla osób niewidomych i słabowidzących.

1) Lazarillo

screen aplikacji lazarillo, gdzie pokazana jest mapa GPS

źródło: apps.apple.com

Lazarillo to nasza pierwsza propozycja aplikacji dla osób niewidomych i słabowidzących. Pozwala ona znaleźć odpowiednie miejsca, za pomocą adresu. Ułatwia tym samym lepszą orientację w terenie. Informuje na bieżąco o obiektach mijanych. Minusem jest jednak fakt, że aby ją obsługiwać, użytkownik musi mieć włączone Wi-Fi lub dane komórkowe. Co ciekawe, Lazarillo posiada już własną bazę obiektów, natomiast pozwala również na dopisanie swoich własnych punktów. Istnieje także funkcja umożliwiająca zmianę głośności speakera, jak również prędkości mówienia. Istotna w tym przypadku może okazać się również informacja, że Lazarillo została stworzona specjalnie z myślą o osobach niewidomych i to właśnie osoby z problemami ze wzrokiem były jej testerami.

Ocena tej aplikacji w App Store to 3,8. Natomiast w Sklepie Play – 4,2.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

2) Evernote

screen z aplikacji evernote, pokazujący możliwości aplikacji, w tym robienie notatek

źródło: apps.apple.com

Evernote to znana aplikacja do tworzenia notatek. Jednak zarówno dla osób niewidomych, jak i słabowidzących jest to doskonałe narzędzie do zapisywania myśli, za pomocą głosu. Ponadto, może je również odczytywać, gdyż jest ona kompatybilna z funkcją VoiceOver i TalkBack.

Opinia tej aplikacji w App Store to 4,2. Natomiast w Sklepie Play – 4,0.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

3) Lookout

źródło: play.google.com

Lookout to aplikacja, która również może stać się nieodłącznym elementem życia osoby niewidomej lub słabowidzącej. Potrafi, za pomocą aparatu i maszynowego uczenia, rozpoznać obiekty dookoła. Co istotne potrafi także rozpoznać nominały banknotów, jak również kody kreskowe. Lookout potrafi również rozpoznawać odpowiednie znaki, oznaczenia itd. Oznacza to, że za pomocą tej aplikacji, osoby niewidome mogą, np. odczytywać pocztę, ponieważ właśnie czytanie tekstu na głos jest jedną z najsprawniejszych i najlepiej działających funkcji aplikacji.

Niestety, z aplikacji tej mogą cieszyć się jedynie użytkownicy system operacyjnego Android. A je ocena w Sklepie Play wynosi 4,4.

Pobierz na Android

4) Big Launcher

screen z aplikacji

źródło: play.google.com

To raczej propozycja dla osób słabowidzących. Działanie aplikacji polega na powiększaniu ikon, zwiększeniu kontrastów i znacznym ułatwieniu obsługi telefonu. W rezultacie, dużo wyraźniej widać wszystkie opcje. Aplikacja jest jednak wyłącznie dla użytkowników systemu operacyjnego Android.

Ocena aplikacji w Sklepie Play to 3,8.

Pobierz na Android

5) Light Detector

screen z aplikacji, gdzie napisane są odpowiednie procenty

źródło: apps.apple.com

Dzięki takiej aplikacji, osoba niewidoma i słabowidząca będzie mogła znaleźć elementy włączonego światła. Light Detector wykrywa zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Za każdym razem, gdy aplikacji rozpozna wiązki światła, da znać o tym użytkownikowi, za pomocą odpowiednich wibracji. Light Detector to aplikacja na system operacyjny iOS, natomiast na Android została stworzona inna, o bardzo podobnym działaniu, czyli Blind Light.

Ocena aplikacji Light Detector to 4,2, a Blind Light to 4,4.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

6) Cash Reader

screen z aplikacji, zdjęcie banknotu o nominale 50 złotych

źródło: apps.apple.com

Aplikacja Cash Reader pomoże osobom niewidomym rozpoznać nominał banknotu. Wszystko co należy zrobić, wystarczy skierować telefon w jego stronę. Wówczas aplikacja powie albo za pomocą głosu, albo wibracji, jaki nominał znajduje się w naszych rękach.

Ocena aplikacji w App Store to 4,6, a w Sklepie Play to 4,2.

Pobierz iOS

Pobierz na Android

7) Say Color

screen z aplikacji, gdzie kolor pomarańczy jest opisany

źródło: apps.apple.com

To aplikacja, której zdaniem jest określanie koloru rzeczy, które za pomocą telefonu zeskanuje użytkownik. Niestety, aplikacja jest dostępna jedynie na system operacyjny iOS.

Jej ocena w App Store to 4,3.

Pobierz na iOS

8) Envision AI

screen z aplikacji

źródło: apps.apple.com

Działanie aplikacji Envision pozwala zeskanować dowolny fragment tekstu, otoczenie, przedmioty, ludzi lub produkty. Co więcej, wszystko zostanie odczytane dzięki sztucznej inteligencji i optycznemu rozpoznawaniu znaków. To również jedna z najbardziej docenianych aplikacji, przystosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, powstała również przy ich udziale.

Ocena aplikacji Envision na App Store to 4,1, natomiast w Sklepie Play – 3,6.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Mamy nadzieję, że takie zestawienie aplikacji przydatnych dla osób niewidomych i słabowidzących okaże się przydatne. A tym samym życie prostsze i bardziej samodzielne.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.