Zasięg Wi-Fi w domu – co może blokować sygnał i jak go wzmocnić?

słaby zasięg Wi-Fi w domu

źródło: Shutterstock

Dostawca obiecywał szybki internet i zasięg Wi-Fi w całym domu, ale rzeczywistość okazała się inna? Być może nie jest to wcale wina operatora albo routera. Dowiedz się, co może blokować sygnał, tak aby usunąć istniejące przeszkody i wzmocnić sygnał.

Przyczyny zakłócania sygnału Wi-Fi

Chcąc zidentyfikować przeszkody, które mogą blokować sygnał z routera, trzeba zrozumieć, jak on się rozchodzi. Najłatwiej wyobrazić sobie kręgi, pojawiające się na wodzie po wrzuceniu do niej kamienia. Biorąc pod uwagę fakt, że sygnał wysyłany jest we wszystkich kierunkach warto sprawdzić, czy urządzenie znajduje się we właściwym, w miarę możliwości centralnym miejscu w domu. Czasem zdarza się, że ze względów estetycznych użytkownicy próbują schować i zasłonić router, ale nie jest to dobra strategia. Estetyka nie powinna być też wiodącym argumentem przy wyborze pomiędzy modelem z antenami zewnętrznymi i bez nich. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej skuteczne.

Trzeba też zastanowić się, jakie przeszkody znajdują się pomiędzy routerem a miejscem, w którym dokonujesz mało udanych prób połączenia z siecią bezprzewodową. Oczywiste jest, że do takich przeszkód mogą należeć ściany i sufity. Czy jednak wiesz, że blokować sygnał mogą też znajdujące się na drodze sygnału duże, zapakowane rzeczami meble? Lustra, szczególnie te duże i stare, mające grubą metalową powłokę, jak i duże metalowe dekoracje ścienne? A także telewizory, posiadające wewnątrz obudowy metalowe osłony? Wszystko to może skutecznie zakłócać sygnał Wi-Fi. To jednak nie wszystko! Przeszkodą w uzyskaniu szybkiego i stabilnego połączenia z internetem mogą być nawet stojące na drodze sygnału urządzenia AGD, takie jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka, zmywarka albo pralka. Dostęp do pełnej prędkości internetu może być utrudniony nawet przez duże akwarium, gdyż woda nie przepuszcza sygnału!

zasięg Wi-Fi w domu

źródło: Shutterstock

Jak wzmocnić sygnał z routera?

Gdy już się upewnisz, że router znajduje się we właściwym miejscu i na odpowiedniej wysokości, a pomiędzy nim a Tobą, jako użytkownikiem internetu nie znajduje się zbyt wiele blokujących sygnał elementów, a mimo to jakość połączenia nie będzie zadowalająca, to masz jedno skuteczne wyjście. Wystarczy, że skorzystasz z dodatkowego urządzenia w postaci wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Sprzęt ten najlepiej umieścić w połowie drogi pomiędzy routerem a miejscem, do którego sygnał nie dociera z wystarczającą mocą.

Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy tylko podłączyć wzmacniacz do gniazdka w pobliżu routera, sparować urządzenie z pomocą przycisku WPS lub przycisku parowania, a następnie umieścić wzmacniacz w docelowym miejscu. Innym wariantem jest konfiguracja z poziomu przeglądarki internetowej, w której ustalamy, czy zakupione urządzenie ma służyć jako wzmacniacz sygnału, czy też jako punkt dostępowy. Kilka minut wystarczy, by cieszyć się wzmocnionym sygnałem Wi-Fi i satysfakcjonującą jakością połączenia z internetem.

Co ciekawe, niektóre wzmacniacze sygnału mają wbudowany kolejny kontakt, więc urządzenie nie będzie blokować gniazdka. Czasem repeatery przybierają też nietypową formę, na przykład jako żarówki, dzięki czemu zyskują dodatkową funkcję. Dlatego z pewnością znajdziesz odpowiednią opcję dla siebie.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.