Znajdź swój zgubiony telefon

fot. content.samsung.com

fot. content.samsung.com

fot. content.samsung.com

Jak odnaleźć zagubiony telefon? Do tej pory możliwości były ograniczone. Jednak dzięki usługom spod znaku „Znajdź mój telefon”, zlokalizowanie zagubionego lub skradzionego telefonu może okazać się łatwiejsze. Czy jednak aplikacje oferujące nową funkcjonalność sprawdzają się w praktyce?

Poza zlokalizowaniem naszego telefonu aplikacje te potrafią wykonać szereg skomplikowanych funkcji z poziomu komputera domowego. Jedną z nich jest usunięcie naszych danych prywatnych, jeżeli podejrzewamy, że telefon został skradziony. Dzięki temu nie będziemy musieli się już martwić, że nasze dane i prywatne pliki trafią w niepowołane ręce.

„Znajdź mój telefon” to funkcja przydatna nie tylko podczas kradzieży. Przykładowo, gdy niefortunnie zapodziejemy gdzieś nasz telefon, np. zostawiając go w pracy, to z łatwością w domu możemy namierzyć telefon i spać spokojnie, wiedząc, gdzie się znajduje.

Zgubiłeś telefon w domu i nie możesz go znaleźć, a nie masz od kogo zadzwonić? Wówczas możesz skorzystać z opcji: „Zadzwoń na moje urządzenie przenośne”, przez co telefon rozbrzmi standardowym alarmem i z pełną głośnością przez minutę.

Czasami jednak do skorzystania z pełnej funkcjonalności tych aplikacji potrzebne jest przejście telefonu w stan online. Nie każdy pozostawia telefon zawsze z włączonym dostępem do sieci, przez co przydatność aplikacji z serii „namierzaczy” znacznie spada.

Tryb online potrzebny do dzwonienia. Zapewne ułatwi też lokalizowanie.
Podczas pobierania rejestrów połączeń mogą zostać naliczone opłaty za transmisję danych.

Przykładowe działanie usługi Znajdź mój telefon na urządzeniu z iOS / fot. apple.com

iOS

Jako jeden z pierwszych usługę „Find my mobile” wprowadził właśnie Apple, dla użytkowników swoich iPhone’ów, ale także innych urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Aby skorzystać z usługi należy wgrać aplikację Find My iPhone na swoje urządzenie i zarejestrować urządzenia oraz odpowiednio skonfigurować program. Apple namierzy nasze urządzenie, jeżeli pozostanie ono aktywne i znajduje się w zasięgu sieci Wi-fi. Sterowanie zdalne pozwala także na blokadę urządzenia, wymazanie danych i standardowo uruchomienie dźwięku.

Samsung

Ciekawie przedstawia się funkcjonalność Samsunga, którą miałem okazję osobiście przetestować. Gdy założymy już konto w serwisie Samsunga mamy dostęp do szeregu możliwości od lokalizacji i śledzenia urządzenia w odstępstwach 15 minutowych, zadzwonienia na telefon, wykasowania danych lub zablokowania telefonu. Samsung pozwala też przejrzeć ostatnie rejestry połączeń, żeby upewnić się, czy ktoś nie korzystał z urządzenia w innych celach oraz ustawić przekierowania połączeń i wiadomości na wybrany przez nas nowy numer. Opcje te dostępne są, jeżeli karta SIM nie zostanie zmieniona, jeżeli tak się stanie, to zostaniemy także o tym poinformowani. Szczegóły znajdziemy TUTAJ. A mały instruktaż dostępny jest także na stronie Orange.

Windows Phone

Bezpłatna usługa lokalizacji telefonu i podstawowej kontroli zdalnej dostępna jest w sekcji Mój telefon witryny windowsphone.com. Umożliwia zablokowanie telefonu, wymazanie jego zawartości, włączenie jego dzwonka lub sprawdzenie położenia na mapie przy użyciu dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Menedżer Urządzeń Android

Użytkownicy systemu Android mają możliwość zdalnej zmiany kodu blokady ekranu każdego z przypisanych do naszego konta Google telefonów i tabletów oraz wyczyszczenia znajdujących się na nich danych, dzięki opcji Menedżer Urządzeń Android dostępnej w Ustawieniach Google. W tym celu należy otworzyć Ustawienia Google > Menedżer urządzeń Android, a tam opcję Zlokalizuj zdalnie to urządzenie. Na urządzeniach z Androidem 4.1 lub nowszym trzeba też włączyć dostęp do lokalizacji. Aby to zrobić, wybierz kolejno Ustawienia Google > Lokalizacja > Dostęp do lokalizacji.

Można namierzać nasze urządzenia i zlokalizować ich pozycję na Google Maps, dzięki czemu łatwiej odnajdziemy je w wypadku zagubienia lub kradzieży. Jest także zdalnego możliwość włączenia alarmu/dzwonka w którymś z urządzeń bardzo głośny alarm.

Kaspersky, AVG

Podobne funkcje znajdziemy też w najpopularniejszych pakietach antywirusowych dla urządzeń mobilnych, m.in. AVG i Kaspersky. Funkcja odnalezienia telefonu jest z reguły bezpłatna. Dodatkowo Kaspersky pozwala przykładowo wykonać niekontrolowane zdjęcia urządzeniem wraz z przesłaniem ich do właściciela w celu łatwiejszej identyfikacji sprawców. kradzieży


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.