Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o mPrawie Jazdy

mprawo jazdy

źródło: shutterstock.com

Koniec z noszeniem plastikowej karty, będącej potwierdzeniem posiadania przez Ciebie prawa jazdy. Od 5 grudnia, dzięki aplikacji mObywatel, możesz mieć przy sobie zawsze.

Co wiemy o mPrawie Jazdy

Przede wszystkim, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Po pierwsze, mPrawo Jazdy, możemy znaleźć w aplikacji mObywatel. Ta z kolei, jest całkowicie bezpłatna. Ważna w tym przypadku może okazać się również informacja, że mObywatel działa nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Jest to możliwe dzięki zapamiętywaniu przez aplikację naszego ostatniego logowania, dzięki czemu w każdej chwili uzyskujemy odpowiednie dane, np. podczas kontroli drogowej w miejscu, gdzie nie możemy liczyć na zasięg. Jeżeli natomiast mimo wszystko boimy się braku akceptacji cyfrowego prawa jazdy ze strony policji, obawy te powinniśmy porzucić. Ministerstwo zapewnia bowiem, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Natomiast, gdy policjant będzie miał obawy dotyczące autentyczności dokumentu – może to w każdej chwili sprawdzić.

Czy to jest bezpieczne?

Jak zapewnia nas Ministerstwo – mObywatel ma być aplikacją, która docelowo powinna usprawnić nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Za pomocą aplikacji możemy bowiem posługiwać się najważniejszymi dokumentami, w tym dowodem osobistym. Dodatkowo, nasze dane są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który z kolei potwierdza ich autentyczność. Dostajemy go wtedy, gdy decydujemy się aktywować mObywatela. Co więcej, certyfikat ten ma być przypisany wyłącznie do nas i naszego telefonu. Widać to również podczas instalacji. Logujemy się tam bowiem za pomocą profilu zaufanego, a następnie ustawiamy hasło. Hasło to jest przypisane wyłącznie do jednego urządzenia. Oznacza to, że za każdym razem, gdy zdecydujemy się zainstalować aplikację mObywatel na innych urządzeniach, będziemy musieli stworzyć zupełnie nowe hasło. Natomiast w celu zmiany hasła, jesteśmy zmuszeni zainstalować aplikację po raz kolejny.

mPrawo Jazdy

Aby móc korzystać z mPrawa Jazdy, należy wejść w aplikację mObywatel, a następnie wybrać opcję “dodaj dokument” i “mPrawo Jazdy”. Gdy wybierzemy tę opcję, naszym oczom powinno pojawić się kilka informacji, które będą wymagały naszej zgody. Następnie będziemy musieli dokonać logowania za pomocą profilu zaufanego lub konta w banku. A ostatnim krokiem jest cieszenie się z posiadania mPrawa Jazdy.

Jeżeli więc należysz do osób zapominalskich, mPrawo Jazdy jest idealną alternatywą dla Ciebie. W dodatku, oprócz samego dokumentu, aplikacja gromadzi również inne dane związane z naszym ruchem na drodze, np. liczbę punktów karnych, włącznie z opisem za co je otrzymaliśmy.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.