Praca w chmurze: jakie aplikacje sprawdzą się w biznesie

fot. © Sergey Nivens - Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens - Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens – Fotolia.com

Wybór odpowiedniego dysku w chmurze może być wyzwaniem. Duża pojemność czy brak opłat za niektóre usługi zeszły już na dalszy plan. Teraz to m.in. bezpieczeństwo danych gromadzonych na dysku oraz dodatkowe możliwości oferowane przez chmurę stanowią wyznacznik przy podejmowaniu decyzji.

Dropbox

Ponad 200 milionów ludzi i 4 miliony firm korzysta z usługi Dropbox, zwiększając tym samym swoją efektywność. Funkcje programu pozwalają na pełną kontrole nad plikami udostępnionymi w chmurze oraz na ich bezpieczeństwo, dzięki szyfrowaniu podczas przesyłu danych. Ponadto, możemy usprawnić warstwę ochronną stosując dwustopniowe uwierzytelnianie, nakładając na konto hasło z weryfikacją telefoniczną.Ostatnia aktualizacja aplikacji w wersji mobilnej usprawniła wydajność oraz poprawiła kilka błędów. W obecnej odsłonie programu w łatwy sposób możemy zarządzać limitem miejsca, gdy jest on bliski wyczerpania.

Już na początku przyszłego roku wprowadzona zostanie usługa Dropbox For Business, pozwalająca na lepszą kontrolę konta firmowego oraz możliwość łatwego przełączania się z konta osobistego. Nowe funkcje administracyjne pozwolą na zdalne czyszczenie informacji znajdujących się na urządzeniach naszych pracowników, obszerny wgląd w transfery i logi udostępnień, co dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo firmowych danych. Dropbox dostępny jest w darmowej, czternastodniowej wersji testowej.

Pobierz aplikację: Android, iOS, BlackBerry, Kindle Fire, Windows Phone

Google Drive

Chcąc skorzystać z usługi musimy przypisać dysk do naszego konta Google, a następnie dokonać wstępnej konfiguracji. W rzeczywistości sprowadza się to do zaznaczenia katalogów na dysku, które po chwili zostaną zsynchronizowane z chmurą. Każdy plik umieszczony w głównym folderze jest dostępny na naszym telefonie lub tablecie z dostępem do Internetu. W ustawieniach aplikacji możemy zaznaczyć, aby niektóre pliki nie były synchronizowane z konkretnym urządzeniem.

Dużym plusem jest wbudowany skaner OCR oraz możliwość natychmiastowego uruchamiania dokumentów w przeglądarce. Używając Google Drive możemy przechowywać pliki w chronionych centrach danych, gdzie będą bezpieczne. Nawet jeśli nasz telefon lub tablet ulegnie zniszczeniu, dokumenty na dysku pozostaną nienaruszone. W bezpłatnej wersji usługi dostępnych jest 15 GB miejsca, powiększenie pojemności dysku wymaga uiszczenia opłaty. Wydaje się jednak, że firma z Mountain View w dużej mierze skupiła się na desktopowej wersji chmury, co zaskakuje i jednocześnie smuci.

Pobierz aplikację: Android, iOS

SkyDrive

SkyDrive to bezpłatna przestrzeń dyskowa online, która pozwala na przechowywanie plików, z możliwością automatycznej synchronizacji na wielu urządzeniach. Aby skorzystać z usługi, należy zalogować się na konto Microsoft w usłudze SkyDrive. Co do zaoferowania ma program? W wersji mobilnej oprócz bardzo estetycznego i intuicyjnego interfejsu, dysk pozwala na  pełną współpracę z pakietem Office. Z łatwością możemy pracować na danym pliku ze znajomymi lub współpracownikami, a następnie udostępnić efekt pracy innym użytkownikom. Przechowywane na dysku pliki są bezpieczne, ponieważ tylko upoważnione osoby mają do nich dostęp. Dodatkowo SkyDrive pozwala na bardzo elastyczne zarządzanie plikami – usuwanie i tworzenie nowych folderów czy określanie rozmiaru pobieranych plików. Najnowszy update aplikacji wprowadził również możliwość przesyłania dokumentów do chmury bezpośrednio z karty SD.

Pobierz aplikację: Android, iOS, Windows Phone

W naszej ocenie, prawdziwa wojna na chmury toczy się pomiędzy aplikacjami Dropbox a SkyDrive. Z niecierpliwością oczekujemy na wprowadzenie dedykowanych dla biznesu rozwiązań przez Dropbox i na odpowiedź Microsoftu.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.