Jak zmniejszyć transfer danych na urządzeniach z Androidem?

fot. © alphaspirit - Fotolia.com

fot. © alphaspirit - Fotolia.com

fot. © alphaspirit – Fotolia.com


Poza zasięgiem WiFi najczęściej musimy liczyć się transferem danych, który nawet w droższych abonamentach jest limitowany. Na szczęście jest na to parę sposobów. Korzystając z systemu Android, warto zadbać o odpowiednie ustawienia systemu, oszczędną przeglądarkę i kontrolę wydatków.

Urządzenia z Androidem niemal automatycznie przystosowane są do ciągłego pobór danych z Internetu. Jeżeli znajdujemy się w strefie bezprzewodowego Internetu czy tzw. hot spotu, to nie musimy się właściwie niczym przejmować. Problem jednak pojawia się, gdy chcemy „na mieście” sprawdzić pocztę, Facebooka czy odszukać jakieś miejsce w telefonie za pośrednictwem Internetu. W trakcie korzystania z tych podstawowych zastosowań telefonu niejednokrotnie może nas zaskoczyć nagły wzrost transferu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym samym czasie aktualizowane są nasze aplikacje. Aby uniknąć takich sytuacji, należy wyłączyć obsługę synchronizacji danych podczas każdorazowego dostępu do sieci. Opcję tę można zmienić w ustawieniach, odfajkowując „Dane w tle”.

Przeglądaj mobilne wersje stron i korzystaj z Opery Mini

Specjalnie przygotowane wersje dla smartfonów, czyli strony mobilne, są przystosowane do limitowanej transmisji danych. Najczęściej zatem nie zawierają obrazków, ewentualnie ich lżejsze odpowiedniki, tak że „waga” strony jest znacznie lżejsza dla naszego urządzenia. Aby załadować wersję mobilną strony (jeżeli nie załaduje się automatycznie, a serwis posiada odpowiednik mobilny) wystarczy dopisać „m.” przed adresem strony.

Warto także korzystać ze specjalnej przeglądarki, korzystając z sieci w trybie 3G. Opera Mini to przeglądarka mobilna dedykowana właśnie zmniejszeniu ilości przesyłanych danych. Otwierane przez nas strony są najpierw przesyłane na serwer Opery, gdzie są kompresowane, a do nas trafia ich „lżejsza” wersja. Różne źródła podają, że przeglądarka ta pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 transferu.

fot. opera.com

fot. opera.com

Bardziej radykalnym krokiem może być także wyłączenie wyświetlania obrazków na stronach internetowych. Niektóre przeglądarki oferują taką możliwość. Warto przyjrzeć się bliżej „Opcjom” zainstalowanej przeglądarki.

Kontroluj wydatki

Najgorzej jest, gdy transfer danych sam nam ucieka, a my nie potrafimy go kontrolować. Zamiast codziennie wchodzić w ustawienia i ręcznie uruchamiać/blokować przesył danych, możemy zainstalować prostą aplikację z widżetem, dzięki której jednym kliknięciem, z pozycji pulpitu, będziemy mogli uruchomić lub wyłączyć internet w trybie 3G. Do najpopularniejszych aplikacji należą obecnie m.in. APNdroid lub APN Switch.

Nieocenioną pomocą będzie też mała aplikacja, która będzie kontrolować ilość zużytych danych (usługa szczególnie przydatna w przypadku posiadania ograniczonego transferu miesięcznego). Możliwość szybkiego sprawdzenia aktualnego stanu zużytych danych, na przykład za pośrednictwem 3G Watchdog, z pewnością przyczyni się do bardziej świadomego wykorzystania limitu przesyłanych danych.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.