5 aplikacji do strojenia gitary

mężczyzna grający na gitarze

źródło: unsplash.com

Nawet najlepsza gitara nie oczaruje nikogo swoim brzmieniem, jeśli nie będzie odpowiednio nastrojona. Oczywiście osoby doświadczone mogą stroić swój instrument „na słuch”, ale pozostałym może przydać się pomoc, na przykład w postaci aplikacji mobilnej.

Precyzyjne strojenie jest możliwe dzięki profesjonalnym tunerom, które można nabyć w sklepach muzycznych. Pozwalają one nastroić instrument nawet w trudnych warunkach, na przykład na scenie. Alternatywą są tańsze stroiki elektroniczne. Niestety większość stroików nie rozpoznaje konkretnych strun, a jedynie konkretne dźwięki, dlatego osoby początkujące nadal mogą mieć pewne trudności ze strojeniem gitary. Na szczęście z pomocą przychodzą bardzo łatwe w obsłudze aplikacje do strojenia gitary. Umożliwiają one szybkie i dokładne strojenie. Są też niezastąpione, gdy pod ręką nie mamy stroików elektronicznych.

GuitarTuna – popularny stroik do gitary

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do strojenia gitary jest GuitarTuna. Aplikacja rozpoznaje wysokość dźwięku i informuje czy należy dokonać korekty. Osoby, które dopiero uczą się strojenia instrumentu, ucieszą się z trybu automatycznego, który prowadzi ich przez całą procedurę krok po kroku.

GuitarTuna świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku gitary akustycznej, jak i gitary basowej oraz elektrycznej. Co ciekawe, z pomocą aplikacji nastroimy też ukulele, mandolinę, skrzypce, wiolonczele, bałałajkę, banjo i inne instrumenty strunowe.

Widok z aplikacji GuitarTuna

Widoki z aplikacji GuitarTuna /źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Stroik Gitarowy

Alternatywą dla GuitarTuna jest aplikacja Stroik Gitarowy. Pozwala ona równie szybko, łatwo i dokładnie nastroić gitarę, dlatego jest chętnie wybierana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Aplikacja wyróżnia się tym, że działa w dwóch trybach, jako tuner i jako kamerton. Oznacza to, że Stroik Gitarowy pozwala nastroić gitarę automatycznie z pomocą aplikacji, jak i tradycyjnie na słuch, odtwarzając właściwe brzmienie poszczególnych strun.

ąWidoki z aplikacji Stroik Gitarowy / źródło: play.google.comPobierz na Android

Ultimate Guitar Tuner –strojenie gitary nigdy nie było prostsze

Ultimate Guitar Tuner to apka, która znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie. Nie tylko pozwala ona nastroić dowolny instrument w trybie chromatycznym, ale też zawiera wyjątkowo dużo różnych strojów. Tym samym nie trzeba się ograniczać do stroju klasycznego, co spodoba się tym, którzy chcą poszukiwać nowych brzmień.

Widoki z aplikacji Ultimate

Widoki z aplikacji Ultimate Guitar Tuner / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Best Metronome & Tuner – stroik do gitary i nie tylko

Aplikacja Best Metronome & Tuner jest warta uwagi, ponieważ zawiera w sobie nie tylko stroik gitarowy, ale też metronom, a więc dwa urządzenia niezbędne podczas ćwiczeń. Prosty interfejs pozwoli szybko i łatwo nastroić gitarę lub inne instrumenty strunowe.

Do wyboru są trzy tryby, a także możliwość modyfikacji czułości mikrofonu, częstotliwości bazowej i innych parametrów. Metronom z kolei pozwala na ustawienie optymalnego tempa, regulację głośności i zmianę barwy dźwięku. Oferuje też możliwość powiązania dźwięku z wibracjami lub efektem wizualnym w postaci flesza.

Widoki z aplikacji Best

Widoki z aplikacji Best Metronom & Tuner / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Stroik & Metronom –apka niczym stroik do gitary

Aplikacja, podobnie jak poprzednik, zawiera w sobie stroik i metronom. Interesujące są jednak dodatkowe funkcje jak rejestrowanie gry, wybór wzorca rytmu, możliwość ćwiczenia gam, licznik BPM i wiele innych.

Stroik & Metronom będzie przydatny nie tylko miłośnikom gitary, ponieważ obsługuje ona również altówki, flety, harmonijki ustne, klarnety, saksofony, trąbki i wiele innych.

Widoki z aplikacji Stroik & Metronom

Widoki z aplikacji Stroik & Metronom / źródło: play.google.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Aplikacja do strojenia gitary. Dla kogo?

Każda z wymienionych aplikacji do strojenia gitary będzie niezastąpioną pomocą zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych gitarzystów. Oczywiście istnieje wiele innych doskonałych aplikacji, o podobnych funkcjach dlatego warto wypróbować kilka wariantów, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.