Lookout – aplikacja od Google, która pomoże niewidomym i niedowidzącym poznać otoczenie

fot. blog.google

Google zaprezentowało aplikację, która może okazać się niezwykle przydatna dla osób z wadą wzroku. Lookout pomoże im w rozpoznaniu otaczających ich przedmiotów i miejsc.

Na całym świecie żyje ponad 253 miliony osób niewidomych lub niedowidzących. Aby ich funkcjonowanie było łatwiejsze, a otaczający świat bardziej dostępny, konieczne jest tworzenie rozwiązań i narzędzi, które im w tym pomogą. Jednym z nich jest nowa aplikacja od Google, która da im sygnały dźwiękowe, gdy napotkają obiekty, napisy lub osoby w swoim otoczeniu.

Jak działa aplikacja?

Lookout przy wykorzystaniu kamery aparatu oraz AI identyfikuje i przetwarza elementy w swoim otoczeniu, a także udostępnia informacje w czasie rzeczywistym, na temat tego, które z nich są ważne. Komunikaty głosowe zostały zaprojektowane tak, aby używano ich z minimalną interakcją i nie przeszkadzały one w wykonywaniu określonych czynności.

Cztery tryby

W aplikacji początkowo znajdą się cztery tryby – Home, Work & Play, Scan i Experimental. Po wybraniu jednego z nich otrzymamy informacje na temat określonych działań. Podczas codziennych obowiązków możemy korzystać z trybu Home, w ramach którego usłyszymy informacje o tym, gdzie znajduje się kanapa, stół czy zmywarka, abyśmy mogli bez problemu je odnaleźć.

Z kolei tryb Work & Play, który przyda się w takich miejscach jak biura, restauracje i centra handlowe pomoże w nawigowaniu po nich i powie, gdzie znajduje się widna lub klatka schodowa. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników aplikacja wykorzysta uczenie maszynowe, aby dowiedzieć się, czym jeszcze są oni zainteresowani i dopasować wyniki do ich potrzeb.

Tryb Scan opiera się zaś na czytaniu na głos tekstów, a tryb Experimental może być używany do testowania nachodzących funkcji w wersji beta.

fot. blog.google

fot. blog.google

Co ważne, z aplikacji nie jest konieczne połączenie z internetem. Lookout do Google Play jeszcze w tym roku. 


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.