Aplikacja, która potwierdzi Twoją tożsamość

fot. bank zdjęć pexels.com

mObywatel to bezpłatna aplikacja na smartfona w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki niej użytkownicy mają szybki dostęp do swoich mDokumentów.

Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość, wkrótce w aplikacji pojawią się np. mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Dzięki aplikacji mTożsamości można potwierdzić tożsamość:

  • w prywatnych kontaktach – wyświetlisz swoje dane na ekranie telefonu lub przekażesz drugiej osobie swoje dane na telefon. Ta opcja może być przydatna np. podczas weryfikacji danych w trakcie spisywania oświadczenia podczas zdarzenia drogowego;
  • w sklepach i punktach usługowych, w których obsługa korzysta z mWeryfikatora — aplikacji do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela (obecnie ta opcja dostępna jest tylko dla systemu operacyjnego Android).
fot. play.google.com/store/apps

fot. play.google.com/store/apps

Z mTożsamości może korzystać każdy, kto jest pełnoletni, ma ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), smartfon wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, z systemem operacyjnym: Android w wersji 6.0 lub nowszej,  iOS w wersji 11.0.3 lub nowszej (minimalny model telefonu to iPhone 5s), aktywną aplikację mObywatel oraz połączenie z internetem. Z aplikacji nie można korzystać, gdy zwykły dowód jest nieważny lub został zastrzeżony z powodu kradzieży.

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności i numeru dowodu oraz informacji, kto wydał dokument. Te dane w każdej chwili można wyświetlić na ekranie smartfona. Przekazać komuś lub pobrać od kogoś z telefonu na telefon, można tylko część tych danych: imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Kiedy aplikacja może się przydać?

Dzięki mTożsamości można sprawdzić tożsamość i wymienić się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Danymi można się wymieniać tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel, których smartfon ma ten sam system operacyjny, czyli np. Android z Androidem.

mTożsamość nie zastępuje jednak dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy, ale może być przydatną aplikacją w codziennych kontaktach. Wiarygodność danych osobowych potwierdza status certyfikatu, który jest wyświetlany podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych.

Trzeba pamiętać, że dane, które są pobierane od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. Oznacza to, że nie można ich na publikować ani udostępniać innym osobom.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Źródło: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/mdokumenty-potwierdzaj-tozsamosc-smartfonem


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.