Jakie zmiany przyniesie Windows Phone 8.1?

fot. windowsphone.com/en-us/features-8-1

fot. windowsphone.com/en-us/features-8-1Programiści Microsoftu postarali się tym razem, by nowa aktualizacja zawiera dużo ulepszeń i modyfikacji zarówno na ekranie głównym, jak i w centrum akcji.

Duże zmiany

Modyfikacje można zauważyć już na starcie. Po pierwsze aktualizacja pozwala na ustawienie trzech rzędów kafelek na wszystkich urządzeniach z oprogramowaniem Windowsa, zaś w tle kafelek użytkownicy dostają możliwość wstawienia każdego zdjęcia. Również ekran blokady może stać się bardziej spersonalizowany, dzięki nowym dostępnym motywom. Kolejną zmianą jest połączenie centrum powiadomień z centrum akcji. Pojawia się ono przy przeciągnięciu palcem w dół ekranu, a znajdziemy w nim m.in. powiadomienia z aplikacji, o smsach czy nieodebranych połączeniach i wiele innych. Przypisać możemy tam też 4 (lub 5 w przypadku telefonów o wyższej rozdzielczości ekranu) skrótów do wybranych przez nas funkcji, takich jak np. Wi-Fi, tryb samolotowy, jasność ekranu, blokadę obrotu czy bluetooth. Użytkownicy dostali również możliwość dopasowania głośności dźwięków dla powiadomień, multimediów i aplikacji, a włączenie bądź też wyłącznie wibracji wymaga teraz jednego kliknięcia.

Kolejną zmianą jest nowa klawiatura – Word Flow, która dzięki zapamiętywaniu słów, których najczęściej używamy oraz imion z książki adresowej pozwala na jeszcze szybsze tworzenie wiadomości tekstowych. Pisanie odbywa się podobnie jak w klawiaturze Swype czyli poprzez przesuwanie palca po ekranie. Także aparat fotograficzny zyskał nową funkcję – zdjęcia seryjne, z kolei galeria zdjęć grupuje fotografie zgodnie z ich lokalizacją, datą i godziną wykonania. Modyfikacji uległ również kalendarz, który w nowej wersji Windows Phone jest bardziej przejrzysty i zawiera informacje o pogodzie w danym dniu.

To jednak nie wszystkie zmiany jakie przyniosła aktualizacja systemu od Microsoftu, ulepszenia dotknęły również muzykę, centrum kontaktów, e-mail, Internet Explorer 11, dostępna jest również nowa wersja Skype. Nie można też zapomnieć o asystencie głosowym – Cortana, o której pisaliśmy już wcześniej.

Windows Phone 8.1 w wersji deweloperskiej może zainstalować każdy użytkownik, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja w programie deweloperskim. Jeśli już zarejestrujemy się w programie możemy pobrać aplikacje Preview for Developers i zainstalować ją na swoim telefonie. Jeśli już użytkujecie nowe oprogramowanie, podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

A poniżej możecie znaleźć oficjalną prezentację zmian w systemie Windows Phone 8.1


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.