5G może obniżyć skuteczność prognoz pogody

źródło: shutterstock.com

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration twierdzą, że wprowadzenie 5G może spowodować mniej dokładne prognozowanie pogody.

Wielu użytkowników z niecierpliwością czeka na 5G, czyli sieć komórkową kolejnej generacji. Jej wprowadzenie mogłoby zmniejszyć opóźnienia w przesyle danych i usprawnić funkcjonowanie IoT oraz usług internetowych. Na drugiej szali są jednak inne aspekty tej technologii. 

Wpływ na zdrowie i przyrodę

Dostępność 5G miałaby wiele zalet, jednak nie sposób nie wspomnieć o ryzyku, jakie to ze sobą niesie. Naukowcy twierdzą, że masowa śmierć pszczół i ptaków może być związana właśnie z tą technologią. Jej wprowadzenie mogłoby wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia i przyrody. I nie tylko.

Prognozy pogody

Teraz dowiadujemy się bowiem, że zakłócenia ze strony 5G mogą wpływać na skuteczność prognoz pogody i zmniejszać ją aż o 30%.

Wynika to z 24 GHz częstotliwości pasma, które emituje sygnał o częstotliwości zbliżonej do pary wodnej (23,8 GHz). Para wodna emituje w atmosferze sygnał. Może spowodować to zaburzenia w detekcji różnych zjawisk atmosferycznych i przewidywaniach temperatur. 

Byłoby to szczególnie odczuwalne dla mieszkańców amerykańskiego wybrzeża. Neil Jacobs z National Oceanic and Atmospheric Administration porównał to do sytuacji z 1980 roku, czyli blisko cztery dekady wstecz, gdy to właśnie możliwości przewidywania były w takim stopniu mniej skuteczne.

Taka zmiana mogłaby spowodować chaos w prognozowaniu pogody i stanowić dla meteorologów krok wstecz.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.