Jak zablokować niechciany numer?

źródło: shutterstock.com

Nachalni telemarketerzy, naprzykrzający się znajomi, niestosowne żarty telefoniczne, to coś, z czym styka się wielu z nas. Często najlepszym rozwiązaniem jest blokada niechcianych połączeń. Jednak choć jest to dość łatwa czynność, to wciąż wiele osób nie wie jak zablokować niechciane połączenia.

Systemowa blokada numeru

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z podstawowego sposobu blokowania numeru, czyli z systemowej funkcji dostępnej zarówno na smartfonach z Androidem, jak i z iOS.

Android

Systemową blokadę na można założyć wchodząc w historię połączeń. Wystarczy znaleźć numer, który chcemy zablokować, kliknąć na niego i wybrać odpowiednią opcję.

W podobny sposób możemy zablokować nadawcę uciążliwych wiadomości SMS.

źródło: zrzut ekranu

Możemy też zablokować numer wchodząc w ustawienia telefonu. Po znalezieniu zakładki dotyczącej zablokowanych numerów będziemy mogli zobaczyć listę dotychczas nałożonych blokad oraz dodać numer do listy wpisując go ręcznie.

źródło: zrzut ekranu

Listę zablokowanych numerów można na bieżąco sprawdzać w ustawieniach telefonu i w razie konieczności zawsze można odblokować wybrany numer. Pamiętajmy, że od zablokowanych numerów nie będziemy otrzymywać ani połączeń ani wiadomości tekstowych.

źródło: zrzut ekranu

iOS

Blokada na iOS odbywa się analogicznie – również za pomocą historii połączeń. Możemy stuknąć ikonę ikona informacji obok numeru telefonu lub kontaktu, który chcemy zablokować. Przewijając ekran w dół zobaczymy opcję “Blokuj tę osobę”.

źródło: zrzut ekranu

Listę wszystkich numerów, które dotąd zablokowaliśmy na rozmowy telefoniczne, wiadomości i FaceTime zobaczymy wchodząc w Ustawienia -> Telefon -> Blokowanie i identyfikacja połączeń.

źródło: zrzut ekranu

Blokada numerów z pomocą aplikacji

Jeśli systemowa blokada dostępna na telefonach komórkowych nie jest dla nas wystarczająca to możemy skorzystać z dostępnych aplikacji mobilnych.

Bardzo popularną aplikacją, która może pomóc uporać się z niechcianymi telefonami i wiadomościami jest Truecaller. Jest to aplikacja, która dzięki bogatej i stale aktualizowanej bazie numerów identyfikuje spam i automatycznie go blokuje. Aplikacja umożliwia również identyfikowanie przychodzących połączeń od nieznanych numerów i ułatwia odrzucanie tych, których nie chcemy. Przy okazji pozwala także nagrywać ważne rozmowy i ma szereg innych użytecznych funkcji.

Podobnie działa aplikacja mobilna CallApp, choć nie brakuje też innych podobnych, które również świetnie sprawdzają się w walce z niechcianymi połączeniami i wiadomościami.

Pobierz na Android

Blokowanie numerów za pośrednictwem operatora

Jeśli nie chcemy instalować aplikacji, a systemowe rozwiązanie nie rozwiązuje naszego problemu możemy skorzystać z pomocy swojego operatora telefonicznego.

Z pomocą aplikacji mobilnej operatora, wchodząc na swoje konto na jego stronie www lub kontaktując się z pomocą infolinii możemy zablokować dowolny numer i wprowadzić szereg zmian, na przykład ustawić całkowitą blokadę połączeń anonimowych, czyli numerów zastrzeżonych.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.