Podróże to coś na co większość z nas czeka już jakiś czas. Niestety, bardzo często z nich rezygnujemy, gdy zapoznajemy się z tym, co musimy zrobić przed wyjazdem. Nowy system unijnych certyfikatów covidowych może jednak to nieco ułatwić.
Przepustka dla podróżujących
W Dzień Dziecka, tj. 1 czerwca, nasz kraj przystąpił do systemu unijnych certyfikatów covidowych, jako jeden z siedmiu krajów w Europie. Ich zadaniem jest ułatwienie nam przekroczenia granicy Unii Europejskiej, bez konieczności wykonania każdorazowo testu na obecność COVID-19. Cały system został stworzony przez Komisję Europejską. Sam certyfikat to zaś nic innego jak elektroniczny dowód na to, że przebyliśmy chorobę, dostaliśmy negatywny wynik na obecność wirusa COVID-19 lub jesteśmy zaszczepieni. Warto jednak pamiętać, że będzie on ważny jedynie przez rok i zacznie obowiązywać dwa tygodnie od drugiej dawki szczepionki, lub jak w przypadku Johnson&Johnson, po pierwszej dawce. Kiedy będzie dostępny w systemie, nie będzie trzeba robić testów ani odbywać obowiązkowej kwarantanny. W kwestii wykonania testu na obecność COVID-19, negatywny wynik zacznie pojawiać się już po 48 godzinach.
Certyfikat można pobrać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta. Będzie na nas tam czekało dwie wersje: wersja elektroniczna, jak również zapis certyfikatu w formacie PDF wraz ze specjalnym kodem QR, który możemy wydrukować.
Moje IKP i aplikacja M-obywatel
Moje IKP to odpowiednik Internetowego Konta Pacjenta w wersji mobilnej. Tam również znajdziemy certyfikat UCC. Podobnie zresztą będzie wyglądało to u wszystkich użytkowników, którzy korzystają na co dzień z aplikacji M-Obywatel. Za jej pomocą również będzie można okazać certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciw COVID-19, przebycie choroby lub posiadanie negatywnego testu. Aplikacje wraz z certyfikatem są nieodpłatne, występują zarówno w języku polskim, jak i angielskim, są bezpieczne i są respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Dane, których będą potrzebowały te aplikacje to:
- W przypadku szczepienia: imię i nazwisko, data urodzenia, choroba, nazwa szczepionki, numer dawki szczepienia oraz data, a także nazwę państwa, gdzie się zaszczepiliśmy.
- W przypadku testów: imię i nazwisko, data urodzenia, choroba, informacje o rodzaju testu, nazwie itd, datę i godzinę pobrania próbki, jak również otrzymanego wyniku, a także sam wynik. Dodatkowo będą potrzebne informacje o punkcie, gdzie został wykonany test i nazwie państwa.
- W przypadku ozdrowieńców: imię i nazwisko, data urodzenia, choroba, data pierwszego testu dodatniego, nazwa państwa, daty ważności certyfikatu.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Przede wszystkim, certyfikat nie jest ważny cały czas. Natomiast w każdej chwili będzie można to sprawdzić, za pomocą specjalnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Kolejny krok to zeskanowanie kodu QR z innego urządzenia mobilnego lub kartki, którą uprzednio sobie wydrukujesz. Musimy jednak pamiętać, że skanując taki kody, jednocześnie wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Te z kolei, są zawarte w kodzie.
Certyfikat będzie można okazać podczas odprawy granicznej. Natomiast samą aplikację możemy pobrać zarówno na system operacyjny Android, jak i iOS.
A całą instrukcję, w jaki sposób dodać certyfikaty do aplikacji, możemy zobaczyć w poniższym wideo: