Pierwsza sieć 5G w Europie, czyli milowy krok dla transmisji danych

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Firmy Ericsson, Intel oraz Telia poinformowały o stworzeniu pierwszej, testowej sieci 5G w Europie. Jakie zalety wiążą się z tym rozwiązaniem i gdzie będziemy je zastosować?

O zaletach sieci 5G mogli się przekonać pasażerowie statku cumującego w Tallinie. Właśnie w tym estońskim porcie firmy Ericsson, Intel oraz Telia stworzyły środowisko 5G Tallink, które pozwoliło na bezprzewodowy dostęp do Internetu systemom informatycznym statku zacumowanego w porcie  oraz jego pasażerom.  Superszybkie połączenia wykorzystano także podczas odbywającego się w Tallinie Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej. Uczestnicy Szczytu mogli obserwować pracę koparki przemysłowej sterowanej bezprzewodowo za pomocą gogli VR i pilota. Dzięki technologii 5G uzyskano minimalne opóźnienia w przekazywaniu poleceń do koparki, co pozwala na zdalne kierowanie pracą koparki w trudnych i niebezpiecznych miejscach.

fot. https://d8erc925jcb7k.cloudfront.net/8/468/1178286/7/w/ts_ship_europa_3_original.jpg

fot. https://d8erc925jcb7k.cloudfront.net/8/468/1178286/7/w/ts_ship_europa_3_original.jpg

Sieci komórkowe korzystające z połączeń typu 5G będą mogły przesyłać dane z wydajnością od 10 do 100 Gbps. Oznacza to 30-krotnie szybszy transfer niż w sieciach z technologią LTE, które potrafią uzyskać przepustowość do zaledwie 300 Mbps. Zdalne sterowanie urządzeniami przez sieci komórkowe lub WiFi będzie natomiast możliwe dzięki zmniejszeniu opóźnień, występujących w przesyle danych do kilku milisekund.

Kilkaset miliardów użytkowników

Zwiększy się także pojemność sieci – będzie z niej mogło korzystać równocześnie o wiele więcej osób i urządzeń niż dotychczas. Wzrost liczby użytkowników nie będzie miała wpływu na szybkość przesyłu danych i nie będzie blokowała dostępu do sieci. Szacuje się, że technologia 5G pozwoli zwiększyć ilość użytkowników sieci do kilkuset miliardów, podczas gdy obecnie stosowane rozwiązania mają według szacunków firmy Huawei pojemność około 5 miliardów.

Rozwiązanie wielu problemów

Sieci 5G pozwolą też rozwiązać problemy, z jakimi borykają się konstruktorzy autonomicznych systemów sterowania samochodem. Zwiększy się bowiem bezpieczeństwo użytkowania samochodów kierowanych przez komputery. Będą one mogły wymieniać się w czasie rzeczywistym danymi o ruchu drogowym i sytuacji panującej na drodze. Dzięki temu reakcje komputerowych kierowców staną się jeszcze szybsze niż obecnie. Będą one mogły zapobiec kraksie w nagłych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Obecnie, jeżeli tuż przed nim dojdzie do upadku drzewa, zderzenia innych aut czy zajechania drogi innym samochodom nawet komputer nie jest w stanie zawsze uchronić samochód przed wypadkiem. Odpowiednio szybkie przekazanie sygnału ostrzegawczego przez pojazd biorący udział w kolizji pozwoli na odpowiednio wcześniejszą reakcję innych samochodów.

Więcej nadajników

W Tallinie na potrzeby testów firma Ericsson zamontowała stację bazową składająca się z anteny i radia wykorzystującego milimetrowe pasmo bazowe do łączenia się z platformą Intel 5G Mobile Trial Platform. Rozwiązanie takie pozwoliło rozszerzyć sieć komórkową firmy Telia do standardu 5G. Ponieważ w technologii 5G dane są przesyłane przy użyciu fal radiowych o milimetrowej długości do stworzenia sieci WiFi 5G, niezbędne będzie wzniesienie gęstej sieci nadajników. Przypuszczalnie zajmie to kilka lat jednak już w 2018 roku firma Telia, która jest międzynarodowym operatorem, planuje udostępnić sieci 5G swoim klientom w Tallinie i Sztokholmie.

Nowe zastosowania

Z pewnością  sieci 5G wykorzystywane będą początkowo do zadań komercyjnych, ale z czasem na pewno staną się dostępne dla szerszego grona użytkowników. Dzięki nim bardziej dostępne staną się też usługi wykorzystujące sieci WiFi do przesyłania dużych ilości danych, takich jak chmury obliczeniowe czy sieciowe banki danych. Możliwe stanie się też przesyłanie do wielu osób na raz filmów w wysokiej rozdzielczości. Duża szybkość sieci 5G pozwoli też na wykorzystanie jej w grach sieciowych, w których będzie można uczestniczyć korzystając z urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy smartfony.

Warto jednak pamiętać, że japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Hiroshimie stworzyli już rozwiązania przewyższające osiągi sieci 5G i to nawet 10-krotnie. Korzystając z pomocy firmy Panasonic udało im się osiągnąć transfer danych na poziomie od 34 Gb/s do 160 Gb/s. Do przesyłu danych użyto terahercowego pasma o częstotliwości od 300 do 500 GHz.  Tego typu rozwiązanie wymaga jednak budowy gęstej sieci nowych nadajników co może znacznie wydłużyć czas udostępnienia tak szybkich połączeń użytkownikom. Sieci 5G są już natomiast w zasięgu ręki.

Źródła: intel.pl, media.ericsson.pl, hiroshima-u.ac.jp


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.