Powrót opłat roamingowych? Plus ze zgodą od UKE

fot. bank zdjęć unsplash.com

fot. bank zdjęć unsplash.com

Polkomtel, operator sieci Plus oraz Premium Mobile, otrzymał od UKE zgodę na przywrócenie opłat roamingowych. Co leży u jej podstaw i czy stawki ulegną zmianom?

Od 15 czerwca tego roku użytkownicy sieci komórkowych mogli cieszyć się z porozumienia w sprawie stawek, w skutek, którego zmieniono kwoty za połączenia w Unii Europejskiej. Ceny połączeń u poszczególnych operatorów zostały znacznie obniżone i ujednolicone, jednak nie wszyscy operatorzy byli zadowoleni z tej decyzji. Okazuje się, że przeciwnym takim działaniom był Polkomtel.

Operatorzy, którzy ponieśli straty powyżej 3 procent EBITDA, czyli zysku przed odsetkami i opodatkowaniem, mogą składać wnioski o przywrócenie opłat w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Kroki takie podjął wspomniany Polkomtel i otrzymał on zgodę na przywrócenie opłat. Decyzja jest ważna przez okres roku i wówczas możliwa jest zmiana cen. Po upływie tego czasu konieczne jest kolejne wnioskowanie w sprawie roamingu.

Polkomtel to jednak nie jedyna firma, która złożyła taki wniosek. Jak podaje BusinessInsider, zrobiły to także sieci Virgin Mobile, Netia, NC+, Mobile Vikings, Mobile Group, Internetia i Telefonia Dialog. Wydanie zgody przez UKE oznacza więc, że Plus poniósł znaczne straty z tytuły czerwcowych zmian.

Na BusinessInsider czytamy także, sieć deklaruje, że nie planuje dodatkowych opłat. Rzecznik Polkomtela w rozmowie z przedstawicielem serwisu zapewnił, że klienci sieci mogą nadal wykonywać połączenia na obowiązujących od czerwca zasadach. Wygląda więc na to, że mimo otrzymanej zgody zmiany nie będą odczuwalne dla posiadaczy numerów u tego operatora.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.