Powrót opłat roamingowych? Plus ze zgodą od UKE

fot. bank zdjęć unsplash.com

Polkomtel, operator sieci Plus oraz Premium Mobile, otrzymał od UKE zgodę na przywrócenie opłat roamingowych. Co leży u jej podstaw i czy stawki ulegną zmianom?

Od 15 czerwca tego roku użytkownicy sieci komórkowych mogli cieszyć się z porozumienia w sprawie stawek, w skutek, którego zmieniono kwoty za połączenia w Unii Europejskiej. Ceny połączeń u poszczególnych operatorów zostały znacznie obniżone i ujednolicone, jednak nie wszyscy operatorzy byli zadowoleni z tej decyzji. Okazuje się, że przeciwnym takim działaniom był Polkomtel.

Operatorzy, którzy ponieśli straty powyżej 3 procent EBITDA, czyli zysku przed odsetkami i opodatkowaniem, mogą składać wnioski o przywrócenie opłat w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Kroki takie podjął wspomniany Polkomtel i otrzymał on zgodę na przywrócenie opłat. Decyzja jest ważna przez okres roku i wówczas możliwa jest zmiana cen. Po upływie tego czasu konieczne jest kolejne wnioskowanie w sprawie roamingu.

Polkomtel to jednak nie jedyna firma, która złożyła taki wniosek. Jak podaje BusinessInsider, zrobiły to także sieci Virgin Mobile, Netia, NC+, Mobile Vikings, Mobile Group, Internetia i Telefonia Dialog. Wydanie zgody przez UKE oznacza więc, że Plus poniósł znaczne straty z tytuły czerwcowych zmian.

Na BusinessInsider czytamy także, sieć deklaruje, że nie planuje dodatkowych opłat. Rzecznik Polkomtela w rozmowie z przedstawicielem serwisu zapewnił, że klienci sieci mogą nadal wykonywać połączenia na obowiązujących od czerwca zasadach. Wygląda więc na to, że mimo otrzymanej zgody zmiany nie będą odczuwalne dla posiadaczy numerów u tego operatora.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.