Fragmentacja systemu Android jest tak duża, że Facebook wprowadził własną klasyfikację urządzeń

fot. © Reno Martin - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Reno Martin - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Reno Martin – bank zdjęć Fotolia.com

Zespół deweloperów z Facebooka przygotował ciekawe zestawienie, w którym zaprezentowano najpopularniejsze modele urządzeń mobilnych z Androidem. Pośród zestawionych smartfonów przeważają te, których specyfikacja nie różni się od modeli z 2011 roku, w posiadaniu których – według różnych szacunków – jest dwie trzecie współczesnych użytkowników.

Dzięki ciekawej analizie przeprowadzonej przez zespół Facebooka otrzymaliśmy interesujące zestawienie najpopularniejszych modeli smartfonów w danym roku. Chociaż ranking zdominowany jest przez urządzenia Samsung, to jednak nie marka, ale specyfikacja telefonu jest tutaj kluczowym wyznacznikiem, dla uzyskania którego przeprowadzono to badanie. Facebook chce bowiem wypracować nowy system optymalizacji swojej aplikacji Facebook Messengera, a dla przeciętnych deweloperów te wskazówki mogą się okazać bardzo przydatne.

Analizując poniższe zestawienie trzeba również wziąć poprawkę na fakt, iż przedstawia ono najpopularniejsze modele w skali świata, a nie Polski. Zasadniczo więc ten spis mógłby wyglądać nieco inaczej w nadwiślańskim kraju.

fot. code.facebook.com/posts/307478339448736/year-class-a-classification-system-for-android/

fot. code.facebook.com/posts/307478339448736/year-class-a-classification-system-for-android/

Grupa wiekowa zamiast grupy systemowej

Analitycy, wysuwając śmiałą tezę, proponują, by wprowadzać dla urządzeń z Androidem klasyfikację wiekową (grupę wiekową), a nie klasyfikację systemową (grupę systemową). Chodzi bowiem o to, że współcześnie mamy do czynienia z ogromną fragmentacją systemu Android, przez co właściwie wszyscy deweloperzy przygotowując aplikację lub jej aktualizację, muszą brać pod uwagę wiele wersji Androida i wiele wersji specyfikacji technicznej urządzenia. Paradoksalnie przecież nie każde urządzenie z systemem Android 4.1.X Jelly Bean będzie pracować tak samo, a co więcej nawet, niejednokrotnie starsze urządzenia będą pracować szybciej niż nowe, „wypasione” modele. Zatem przykładowo urządzenie Alcatel T-Pop zostałoby przez Facebooka zakwalifikowane jako grupa rocznik 2010, mimo że telefon został wypuszczony na rynek w 2012 roku.

Takie rozwiązanie miałoby pomóc deweloperom łatwiej zaprogramować każdą aplikację, a także zoptymalizować jej działanie. Z problemem zbyt dużej fragmentacji systemu, przekładającej się na wydajność urządzeń już od dawna nie może poradzić sobie Google.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.