Aplikacje do rozpoznawania muzyki. Sprawdź, jak Cię mogą zadziwić…

fot. © Lars Zahner - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Lars Zahner - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Lars Zahner – bank zdjęć Fotolia.com

Gdy słyszysz interesujący utwór w radiu, zamiast biec do komputera sprawdzać ramówkę radia lub dzwonić do redakcji, wystarczy wyciągnąć smartfona i włączyć odpowiednią aplikację, która rozpozna, jaki utwór w tej chwili jest grany. Większość aplikacji rozpoznaje muzykę błyskawicznie. Wypróbuj i daj się zaskoczyć!

Wyobraźmy sobie, że spodobała nam się jakaś piosenka, której wcześniej nie znaliśmy i nie mamy, jak sprawdzić tytułu. Wówczas przydadzą się aplikacje typu Shazam, Sound Hound albo TrackID, które rozpoznają utwory po zaledwie krótkim odsłuchaniu, automatycznie wyświetlając tytuł i informacje o wykonawcy. W wielu testach osiągają one 90-100% skuteczności. Co ważne, wszystkie one są darmowe, ale dwie z podanych aplikacji mają również odpłatne wersje, które pozbawione są reklam i działają nieco szybciej. Wybór zależy oczywiście od zasobności naszego portfela.

Ponadto wszystkie aplikacje rozpoznające muzykę radzą sobie świetnie także w trudnych warunkach. Jeżeli tylko dźwięk nie jest zbytnio rozproszony i zagłuszony nie ma problemu z rozpoznaniem muzycznego kawałka zagranego w radiu samochodowym, w sklepie czy na dyskotece. Skuteczność aplikacji jest dosłownie rewelacyjna i doprawdy zaskakująca za każdym razem.

Internet niezbędny? Oczywiście to rozpoznania utworu potrzebne jest połączenie z internetem, ale większość aplikacji pozwala na zapisanie tzw. tagu piosenki offline, który potem możemy sprawdzić w domu, gdy będziemy w zasięgu internetu.

Shazam

Bez wątpienia jedna z najpopularniejszych aplikacji i wyjątkowo skuteczna. W przeciągu maksimum kilkunastu sekund rozpoznaje większość znanych utworów, w tym zarówno utwory nowe, jak i stare. Całkiem dobra skuteczność rozpoznawania polskich utworów. Rozpoznane utwory zapisywane są jako playlista, do których możemy potem wracać. Możemy ich odsłuchać lub pobrać, ale oczywiście odpłatnie. Największym minusem aplikacji jest zgoda na wiele uprawnień systemowych (dotyczy właściwe każdej poniższej aplikacji).

fot. itunes.apple.com/us/app/shazam/id284993459?mt=8

fot. itunes.apple.com/us/app/shazam/id284993459?mt=8

Pobierz (Android, iOS).

Sound Hound

To największy konkurent Shazam, praktycznie równie skuteczny, z bardzo intuicyjnym interfejsem i właściwe takimi samymi funkcjami. Dzięki Sound Hound z łatwością odnajdziemy piosenkę, informację o wykonawcy i albumie, ale dodatkowo mamy dostęp do tekstu piosenki, więc możemy urządzić sobie prawdziwe karaoke.

fot. itunes.apple.com/pl/app/soundhound/id284972998?mt=8

fot. itunes.apple.com/pl/app/soundhound/id284972998?mt=8

Pobierz (Android, iOS, Windows Phone).

TrackID

Trochę uboższe narzędzie od prezentowanych powyżej, ale równie skuteczne. Dodatkowo połączone z serwisami społecznościowymi. TrackID bez problemu rozpoznaje większość utworów krążących w publicznym obiegu.

fot. play.google.com/store/apps/details?id=com.sonyericsson.trackid&hl=pl

fot. play.google.com/store/apps/details?id=com.sonyericsson.trackid&hl=pl

Pobierz (Android).


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.