8 najlepszych aplikacji, które pomogą Ci uchronić się przed smogiem

źródło: shutterstock.com

Robi się coraz zimniej, a powietrze staje się gęstsze! Wzięcie głębokiego oddechu nie wydaje się już tak proste jak latem. Wszystko przez znienawidzony przez ludzi smog! Dlatego my, proponujemy 8 aplikacji, informujących Cię o stanie powietrza w Twoim mieście.

Zapach wędzonki, piekące oczy, płytki oddech i trudności w zasypianiu – to tylko niektóre skutki uboczne obecności smogu. W związku z tym, obok oczyszczacza powietrza dobrym pomysłem jest również zainstalowanie aplikacji informującej Cię o stanie powietrza w Twoim mieście.

1.KANAREK

źródło: play.google.com

Kanarek to jedna z najpopularniejszych aplikacji do mierzenia poziomu zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja poinformuje Cię o tym, gdy jakość powietrza spadnie poniżej normy. Jak czytamy na sklepie Google’a: “Kanarek używa 150 oficjalnych stacji GIOŚ, 550 LookO2, a także 350 Syngeos, 150 Luftdaten, 70 SmogTok i 35 perfect-Air”.Aplikacja pokaże również wykresy, widgety oraz monitoring substancji takich jak: pyły zawieszone PM 2,5, pyły zawieszone PM 10, dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3).

Aplikacja na zasadzie lokalizacji znajduje najbliższą stację i wysyła informacje o jakości powietrza. Możesz również wybrać normy według Światowej Organizacji Zdrowia, co pozwoli Ci spojrzeć na ewentualny wpływ powietrza i zawieszonych pyłów na Twój stan zdrowia.

Kanarek jest bezpłatny, a jej ocena w sklepie Play to 4,8. Niestety jest ona dostępna jedynie na system operacyjny Android.

Pobierz na Android

2. Smog Polska

źródło: apps.apple.com

Smog Polska, to również jedna z popularniejszych i bardziej lubianych aplikacji do jakości mierzenia powietrza. Pozwala ona wybrać godziny, w których zostanie do nas wysłane powiadomienie o jakości powietrza, które jest wysłane z najbliższej stacji pomiarowej. Dostaniemy dane procentowe oraz informacje o największej przekroczonej normie. Dodatkowo, możemy odpowiednio konfigurować kolorystykę tekstu na widgetach i porównać jakość powietrza w naszym mieście w zestawieniu z innymi miejscowościami.

Aplikacja jest bezpłatna i jej ocena w sklepie Google wynosi 4,5, natomiast w App Store – 4,7.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

3. Smog Alert

źródło: apps.apple.com

Smog Alert, to aplikacja dla każdego, kto lubi podróżować. Pokazuje ona dane z 3000 miast na całym świecie. Jakość powietrza jest pokazywana w czasie rzeczywistym i nie musisz oczekiwać na informację w związku z tym tematem. Gdy włączysz GPS, Twój telefon wraz ze Smog Alert, zlokalizuje najbliższą stację pomiarową i wyśle Ci powiadomienie o przekroczonym progu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo, możesz samodzielnie wybrać stację pomiarową za pomocą listy lub po prostu wybierając ją na mapie.

Aplikacja dostępna jest również w wersji Premium, gdzie unikniesz reklam, a Twoje powiadomienia i aplikacja będą bardziej spersonalizowane. Ocena Smog Alert to 4,1 według użytkowników systemu operacyjnego iOS i 4,7 Androida.

Podstawowa wersja aplikacja jest bezpłatna i w zupełności wystarcza, aby z niej w pełni użytkować.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

4. Kraków Smog

źródło: apps.apple.com

Miastem, które najbardziej kojarzy się ze smogiem jest oczywiście Kraków. I chociaż sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza w tym mieście wydaje się być coraz lepsza, to powstało już wiele żartów oraz….dedykowana aplikacja. Kraków smog, pokazuje dane ze stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Oprócz informacji na temat jakości powietrza możemy również sprawdzić aktualny stan pogody oraz jej prognozę na najbliższe 24h.

Kraków smog w App Store jest oceniany na 3,2, a w Google Play na 3,5 i jest bezpłatna.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

 5. SmogTok

źródło: play.google.com

Aplikacja ostrzega, że przed zainstalowaniem jej należy sprawdzić, czy działa już czujnik z naszej najbliższej okolicy. Informacje znajdują się na stronie https://smogtok.com. Znajdziemy tam informacje na temat wpływu smogu na zdrowie, metali, które wchodzą w jego skład oraz sposobów w jaki można go unikać. Dzięki tej aplikacji dowiemy się nie tylko o tym jaki jest stan powietrza oraz nabędziemy wiedzę o wpływie na nasze zdrowie, samopoczucie, itd.

Aplikacja jest dostępna jedynie na system operacyjny Android. Jest bezpłatna, a jej ocena wynosi 4,2.

https://smogtok.com

6. Air Quality

źródło: apps.apple.com

To również jedna z wyżej ocenianych aplikacji zarówno na App Store, jak też na Google Play. Jak czytamy w sklepie App Store: “Obejmuje ponad 10 000 lokalizacji z globalnej sieci rządowych stacji monitorujących i sprawdzonych czujników AirVisual”. Air Quality została dodatkowo wyposażona w kamery, które ułatwiają Ci widok na smog w danym mieście. Stan powietrza pokazywany jest w czasie rzeczywistym, a dodatkowo uzyskujemy 7-dniową prognozę pogody oraz zanieczyszczeń. Aplikacja nie posiada reklam.

Ocena Air Quality na App Store to 4,8, a w Sklepie Play – 4,7.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

7. Airly

źródło: apps.apple.com

Aplikacja Airly również pozwala na dokonywanie pomiarów w czasie rzeczywistym. Ponadto, zapamiętuje ona również Twoja lokalizację, aby wskazać Ci pomiary powietrza blisko Twojego domu czy pracy. Będziesz również wiedział o zmianach w stanie jakości powietrza. Wszystko za sprawa powiadomień push. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku również widgety, dzięki którym łatwo możesz zyskać dostęp do potrzebnych informacji.

Aplikacja jest bezpłatna. Jej ocena w App Store to 4,7, a w Google Play – 4,5.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

8. Smogdog

źródło: apps.apple.com

Aplikacja ta jest jedną z najwyżej ocenianych pod względem wizualnym. Pokazuje ona stan zanieczyszczenia oraz o ile procent przewyższa ona normy. Dodatkowo możemy wybrać swoje miasto oraz wpisać adres, a Smogdog pobierze dane pomiarowe z najbliższej stacji. Pokazana jest również mapa, na której zobaczymy gdzie występuje najwyższe stężenie smogu w naszej okolicy.

Aplikacja jest bezpłatna i również jej oceny są dobre. Użytkownicy systemu operacyjnego iOS ocenili ją bowiem na 4,4, a Androida na 4,0.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Wybraliśmy dla Was 8 najlepszych aplikacji do pomiarów jakości powietrza i obecności w nim metali ciężkich, które odpowiadają za smog. Pozycje te nie są przypadkowe, gdyż zostały wybrane na podstawie ocen użytkowników systemu operacyjnego iOS i Android. My ze swojej strony zachęcamy do pobrania jednej z tych aplikacji, aby uniknąć pobytu na powietrzu w momencie największego stężenia smogu. W końcu lepiej nie wdychać smogu w nadmiarze, czyż nie?


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.