Technologiczna retrospekcja: tak wyglądał internet w 2002 roku

fot. © Сake78 (3D & photo) - bank zdjęć Fotolia.com

Przyszedł czas na przegląd technologii i urządzeń, które w 2002 roku wydawały nam się przełomowe. Dziś przechodzimy obok nich z obojętnością lub pobłażliwością. Czym zachwycaliśmy się 13 lat temu?


siemens-A50

Telefony komórkowe

Zacznijmy tradycyjnie od telefonu. Bardzo popularnym modelem w tamtym czasie był Siemens A50. Mówiąc szczerze, nie wiadomo dlaczego był tak popularny, bo jeżeli chodzi o funkcje i zaawansowanie technologiczne (oczywiście jak na tamte czasy) były bardzo ubogie. Monochromatyczny wyświetlacz, dzwonki polifoniczne, budzik, zegar i dwie gry. Tak tak, to wszystko. Jedyną zaletą był długi czas czuwania i rozmowy: 250 godzin i 300 minut. No i zajmował mniej miejsca w kieszeni niż dzisiejsze smartfony…

Internet mobilny

Dziś już nie wzbudza emocji (chyba, że nagle postanowi odmówić posłuszeństwa lub straci zasięg), jednak jeszcze kilka lat temu był czymś co zapowiadało prawdziwą rewolucję w korzystaniu z sieci. I była to sieć WAP. Pierwszymi operatorami, którzy wprowadzili rozbudowane możliwości korzystania z sieci mobilnie był Plus i Era (teraz T-Mobile). Plus umożliwiał m.in.: korzystanie z konta bankowego, przeglądanie stron internetowych i odbieranie maili. Era stworzyła serwis Omnix, dzięki któremu można było być na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na świecie, odbierać maile, grać w proste gry, czytać artykuły w działach: Podróże, Erotyka, Muzyka, Rozrywka itp. czy lokalizować wskazane miejsca, co było nie lada gratką. A wyglądało to mniej więcej tak:

era-omnix

IPod2G

iPod

W 2002 roku ukazała się druga generacja “przenośnego odtwarzacza multimedialnego”. Istniały dwie wersje pojemności dysku: 10 i 20 GB. W porównaniu z pierwszą generacją iPoda, model 2G zyskał kółko nawigacyjne wrażliwe na dotyk, a żywotność baterii wynosiła 10 godzin. Całkowita sprzedaż modelu z 2002 roku wyniosła 381 tysięcy egzemplarza.

A na koniec krótki przegląd fragmentów archiwalnych stron internetowych* z 2002 roku.

onet-2002

wp-2002

tvp-2002*Wszystkie archiwalne strony pochodzą z serwisu: archive.org.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.