Technologiczna retrospekcja: o tych technologiach marzyliśmy w 2001 roku

fot. © mikkolem - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © mikkolem - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © mikkolem – bank zdjęć Fotolia.com

Jakiś czas temu cofnęliśmy się do przełomu wieków i przypomnieliśmy sobie technologie, które wzbudzały w nas ciekawość, zachwyt i niejednokrotnie pożądanie. Teraz przyszedł czas na wynalazki, które zawojowały rok 2001.

Nokia3410Najlepiej chyba zacząć od telefonów. Tutaj na pierwszym miejscu nie mogłoby zabraknąć Nokii 3410. Chyba niewiele osób zaczynających przygodę z telefonami komórkowymi nie miało do czynienia z tym modelem. Podstawowe dane techniczne wyglądały dosyć imponująco: maksymalny czas czuwania wynosił 250 h, a czas rozmowy 4 godziny. Posiadał także funkcje dodatkowe: budzik i stoper, pełnoekranowe wygaszacze ekranu i animacje 3D, zegar, kalkulator, przypomnienie, 5 gier i uwaga, uwaga: możliwość pobierania aplikacji za pomocą technologii JAVA oraz dostęp do przeglądarki WAP! – ten kto kiedykolwiek korzystał z tej możliwość wie, jak topornym rozwiązaniem była ta technologia. I pomyśleć, że teraz, kiedy WiFi nie domaga, jesteśmy gotowi wszcząć dziką awanturę…

Siemens_A40

Kolejnym telefonem, który wydaje się obecnie średniowiecznym eksponatem z muzeum, a w momencie premiery był hitem, był Siemens A40.

W porównaniu z Nokią 3410 był to naprawdę ubogi model. Posiadał tylko zegar, budzik, kalendarz, alarm wibracyjny i kalendarz. Czas czuwania wynosił 150 godzin, a czas rozmowy 4 godziny. Ciekawostką jest to, że dużo telefonów-zabawek, które można było kupić na różnych kramach, było podobnych do tego właśnie modelu. Można zapytać, czy to przypadek czy jakaś aluzja…

ACER-Traverl-iMate-202TTeraz pora na laptopa za bagatela 6099 zł. Obecnie za taką cenę moglibyśmy nabyć naprawdę dobry sprzęt, który nieźle sprawdzałby się przy graniu w najbardziej wymagające gry. Posiadałby x rdzeni, najlepszą na rynku grafikę i niebotyczną pamięć dyskową. Wtedy, Acer Travel iMate 202T miał procesor Intel Celeron 650 MHz, pamięć RAM 512 MB i 12-calowy ekran.

Na koniec nie mogło zabraknąć klasyka z tego okresu. Oczywiście mowa tu o systemie operacyjnym Windows XP. Jego pierwsza wersja ukazała się właśnie w 2001 roku. Do niedawna (i jak się często okazuje nadal jest) był to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Setki milionów komputerów, bankomaty, kasy sklepowe, telewizja w środkach komunikacji miejskiej i wiele podobnych urządzeń pracuje na tym systemie. Kupiony w milionach egzemplarzy, w milionach także nielegalnie ściągnięty z sieci. Ze wszystkich systemów operacyjnych, Windows XP był najmniej skomplikowanym i najbardziej transparentnym systemem.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.