Pierwszy telefon dla dziecka. Jaki i kiedy kupić?

Chłopiec robiący sobie selfie na żółtym tle.

źródło: shutterstock.com

Praktycznie każdy dorosły posiada własny telefon komórkowy od tak dawna, że aż trudno sobie przypomnieć czasy, gdy królowały telefony stacjonarne i budki telefoniczne. Doceniamy wygodę, którą coraz bardziej zaawansowane urządzenia mobilne zapewniają nam każdego dnia. Nic więc dziwnego, że myślimy o tym, aby w podobne urządzenie wyposażyć własną pociechę.

Pierwszy telefon dla dziecka – wady i zalety

Decyzję o zakupie telefonu dla dziecka rozważamy z wielu powodów. Jednym z najważniejszych argumentów jest bezpieczeństwo – możliwość skontaktowania się z dzieckiem w każdej chwili, a także umożliwienie mu wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji jest niezwykle uspakajająca. Wyposażenie dziecka w pierwszy telefon może być też podyktowane chęcią zabezpieczenia go przed wykluczeniem cyfrowym. Nie da się ukryć, że z nowoczesnych technologii korzystają coraz młodsi użytkownicy i nikt nie chce, aby jego pociecha odstawała od rówieśników.

Korzyści płynące z zakupu telefonu dla dziecka są niepodważalne. Nie możemy jednak zapominać o zagrożeniach, jakie się z tym faktem wiążą. Przede wszystkim współczesne telefony, jako urządzenia służące do rozrywki, mają duży potencjał uzależniający. Trudno oczekiwać od dzieci umiaru w korzystaniu z poszczególnych funkcji telefonu, czyli między innymi z gier mobilnych i mediów społecznościowych. Smartfony dają też nieograniczony dostęp do internetu, a co za tym idzie – również do treści nieodpowiednich dla dzieci. Wśród zagrożeń, które niesie nie tyle telefon, co sieć jest nie tylko pornografia, o której myślimy najczęściej, ale też niepokojące, często brutalne treści, cyberprzemoc, wyłudzanie danych osobowych, child grooming i wiele innych.

Kiedy telefon dla dziecka?

Dziewczynka stoi tyłem i robi telefonem zdjęcia pola wypełnionego makami.

źródło: unspalsh.com

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy telefon dla dziecka? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy zarówno od dojrzałości dziecka, jak i od jego indywidualnych potrzeb. Niektórzy uzależniają zakup telefonu od momentu, kiedy dziecko nauczyć się dobrze czytać i pisać. Jest to kryterium, któremu trudno odmówić logiki. Na pewno warto rozważyć zakup telefonu, jeśli pociecha zaczyna samodzielnie chodzić do szkoły. W takim wypadku pierwszy telefon dla dziecka będzie istotnym elementem, wpływającym na jego bezpieczeństwo. Dobrym momentem może być też pierwszy samodzielny wyjazd wakacyjny. Możliwość skontaktowania się z rodzicami podczas pobytu na obozie lub koloniach dla wielu dzieci może być niezwykle istotna. Oczywiście trzeba sobie też zadać pytanie, czy telefon w rękach dziecka będzie przydatnym urządzeniem, czy jedynie zabawką. Jeśli zaledwie gadżetem do zabawy, to znaczy, że na pierwszy telefon dla dziecka jest jeszcze za wcześnie.

Telefon komórkowy czy smartfon?

Wybierając pierwszy telefon dla dziecka, możemy postawić na prosty, klasyczny, łatwy w obsłudze model telefonu komórkowego. Będzie to telefon spełniający podstawowe funkcje, takie jak dzwonienie i wysyłanie wiadomości tekstowych, ale bez funkcji szczególnie atrakcyjnych dla dziecka. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że tego typu urządzenia są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także mają dość wytrzymałą baterię. W dodatku nie narażają dziecka na kradzież.

Możemy też zdecydować się na pierwszy smartfon dla dziecka. Bez wątpienia taki wybór wywoła większy entuzjazm dziecka. Nie da się też ukryć, że smartfon spełni ważne z punktu widzenia młodego użytkownika funkcje, takie jak możliwość robienia zdjęć, oglądania filmików, korzystania z aplikacji do komunikacji z kolegami i oczywiście możliwość grania w gry. Niestety pierwszy smartfon dla dziecka niesie ze sobą zagrożenia, o których wspomnieliśmy wyżej, a do tego im lepszy telefon tym bardziej łakomy kąsek dla złodziei.

Telefon owinięty słuchawkami.

źródło: unsplash.com

Decydując się na pierwszy smartfon dla dziecka, warto skorzystać z opcji, jakie dają programy do kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu będzie można przygotować telefon do użytku przez młodego człowieka, tak aby maksymalnie ograniczyć czyhające na niego zagrożenia. Dzięki specjalnie przygotowanym rozwiązaniom można ograniczyć czas korzystania z telefonu, a także zablokować dostęp do internetu w określonym czasie, na przykład w godzinach lekcyjnych lub nocnych, można uniemożliwić dostęp do potencjalnie niebezpiecznych treści, można zabezpieczyć się przed wygenerowaniem przez dziecko nieprzewidzianych wydatków i wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze rozwiązania nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa. Dlatego kupując pierwszy telefon dla dziecka, nie można pominąć rozmowy na temat korzystania z telefonu i ustalenia wyraźnych granic.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.