Wideorozmowy na Twoim smartfonie – jak włączyć i korzystać?

Kobieta w różowych włosach, robiąca sobie selfie.

źródło: shutterstock.com

Jeszcze 150 lat temu nikt nie przypuszczał, że komunikacja głosowa na odległość będzie w ogóle możliwa. Tymczasem dziś możliwe są nie tylko połączenia głosowe, z których masowo korzystamy każdego dnia, ale też wideorozmowy. Dzięki nim komunikacja na odległość wkroczyła na wyższy poziom.

Wideorozmowy i ich korzyści

Wideorozmowy świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku rozmów z bliskimi, jak i podczas wirtualnych narad i konferencji, a nawet rozmów kwalifikacyjnych. Komunikacja tekstowa nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Prowadząc rozmowę z pomocą wiadomości sms albo popularnych komunikatorów możemy wykonywać inne czynności, mamy czas na udzielanie odpowiedzi, a nasza uwaga nie musi być ściśle skupiona na komunikacji. Połączenia głosowe angażują o wiele bardziej. W trakcie rozmowy, odbywającej się w czasie rzeczywistym, musimy słuchać rozmówcy i od razu udzielać odpowiedzi. Dość wyraźnie prezentujemy też nasze emocje między innymi poprzez ton głosu oraz tempo wypowiedzi. Najbardziej angażujące są jednak wideorozmowy, które w największym stopniu odzwierciedlają charakter rozmów w realu. Oprócz samej treści i sposobu wypowiedzi ogromną rolę odgrywają sygnały niewerbalne, w tym gesty i mimika twarzy, a także kontekst komunikacyjny. To dlatego wideorozmowy sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy zależy nam na prowadzeniu dialogów, w których kontakt wzrokowy nabiera szczególnego znaczenia. Tym bardziej że jakość połączeń i standardy transmisji mają nam bardzo dużo do zaoferowania.

Aplikacje do wideorozmowy

Kobieta siedząca w pracowni, z telefonem

źródło: unsplash.com

Jeszcze stosunkowo niedawno połączenia wideo na telefonach komórkowych były traktowane jako usługa telekomunikacyjna, a ich nawiązywanie było możliwe wyłącznie dzięki funkcji wbudowanej w urządzenie oraz dzięki sieci GSM. Dziś wystarczy połączenie z internetem oraz jeden z popularnych komunikatorów, umożliwiających wideorozmowy. W zasadzie wybór sprowadza się do tego, które aplikacje zapewnią optymalną jakość obrazu i dźwięku, a także umożliwią dopasowanie opcji połączenia do indywidualnych potrzeb.

Wideorozmowy iPhone vs wideorozmowy Android

Każdy, kogo interesują wideorozmowy na iPhone powinien sięgnąć po FaceTime. Aplikacja zapewnia doskonałą jakość połączenia, a także możliwość nawiązania połączenia z wieloma odbiorcami jednocześnie. To sprawia, że FaceTime jest dobrą aplikacją do zastosowań prywatnych i służbowych.

Innym wariantem jest aplikacja Google Duo, która pozwala na prowadzenie wideorozmów pomiędzy użytkownikami korzystającymi z urządzeń z iOS, jak i z tymi, którzy posiadają urządzenia z Androidem. Aplikacja gwarantuje dobrą jakość obrazu i dźwięku, a także możliwość prowadzenia połączenia z ośmioma osobami jednocześnie.

Dużą popularnością cieszy się też WhatsApp, czyli komunikator, który pozwala prowadzić zarówno wideorozmowy, jak i połączenia głosowe oraz komunikację tekstową. Niewątpliwą zaletą apki jest to, że nie wymaga zakładania specjalnego konta – wystarczy jedynie posiadanie numeru telefonu.

Oczywiście mówiąc o wideorozmowach, nie można zapomnieć o jednej z najpopularniejszych aplikacji, czyli Messenger. Wideorozmowy w oparciu o chat wideo możemy prowadzić nawet z kilkudziesięcioma osobami jednocześnie. Messenger wideorozmowy to też doskonała jakość połączenia.

Wspomniane aplikacje są zazwyczaj wykorzystywane do użytku osobistego. Jeśli zaś zależy nam na wybraniu programu idealnego do prowadzenia spotkań biznesowych online, szkoleń, webinarów i innych wydarzeń, to bardzo dobrą propozycją będzie Zoom. Aplikacja pozwala zaplanować połączenie z wyprzedzeniem, więc jest to wygodna opcja dla ważniejszych połączeń. Zoom posiada też liczne funkcje dodatkowe, jak na przykład udostępnienie ekranu komputera między innymi w celu wyświetlenia aplikacji, co czyni z niej bardzo przydatne narzędzie w edukacji i w biznesie.

Wideorozmowy – jak włączyć?

Wideorozmowy w większości przypadków rozpoczynamy tak samo jak zwykłe połączenie głosowe, wybierając jedynie odpowiednią ikonę w wybranym komunikatorze. Czasem do wideorozmowy możemy dołączyć poprzez kliknięcie w specjalny link, jak może mieć to miejsce w przypadku niektórych aplikacji, takich jak Zoom. Nie potrzeba też specjalnego sprzętu – do prowadzenia rozmowy nada się każdy smartfon lub inne urządzenie mobilne wyposażone w przednią kamerkę.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.