LCD czy OLED w urządzeniu mobilnym? Zobacz, który ekran zrealizuje Twoje potrzeby

fot. © ra2 studio - Fotolia.com

fot. © ra2 studio - Fotolia.com

fot. © ra2 studio – Fotolia.com

Ekran jest jednym z najważniejszych elementów naszych urządzeń mobilnych, stąd wybór pomiędzy dwoma wiodącymi technologiami może sprawiać trochę kłopotu. Chociaż OLED to prawdopodobnie przyszłość, wciąż bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się ekrany LCD, które niejednokrotnie sprawdzają się lepiej w niewielkich urządzeniach mobilnych.

Ekrany LCD mają małe cząsteczki ciekłego kryształu osadzone w nich, jednak źródło światła znajduje się z tyłu ekranu, doświetlając piksele, dzięki czemu zmieniają one kolor i wytwarzają jasne, żywe obrazy. Z kolei jednak czarny kolor jest przez to nieco wyblakły. Technologia OLED także posiada małe elementy produkujące światło wbudowane w ekran, ale mogą one wytwarzać własne światło i nie potrzebują podświetlenia. Oznacza to, że technologia OLED może produkować nasyconą czerń i bardziej wyraziste kolory. W praktyce głębia czerni w ekranach typu OLED będzie zawsze wyrazistsza, a same kolory wydają się w tym zestawieniu ostrzejsze i bardziej skontrastowane. Efekt ten możliwy jest w ekranach OLED dzięki możliwości wyłączenia się poszczególnych „kryształków”, podczas gdy w LCD, produkując czerń, są one dalej oświetlane. Dzięki wysokiemu kontrastowi także widoczność pod różnym kątem widzenia jest ostrzejsza w przypadku ekranów OLED i nie mamy właściwie problemów z korzystaniem z nich z różnych punktów widzenia.

Jednak też wady

W dzisiejszych urządzeniach mobilnych montowane są (głównie przez Samsunga) ekrany Super AMOLED. Jest to udoskonalona technologia OLED. Podstawowym problemem tej technologii był pobór mocy, które wynosił znacznie więcej niż LCD. Jednak współcześnie technologia ta została już ulepszona i osiąga porównywalne, a w przypadku bardzo zaawansowanych modeli czasami nawet lepsze, wyniki niż ekrany ciekłokrystaliczne.

Nie każdemu przypadnie też do gustu kolorystyka obrazu, która jest znacznie bardziej żywa w przypadku ekranów OLED. Kontrast może sprawiać wrażenie nienaturalnego, z przekłamanymi barwami, zbyt intensywnymi i czasami cukierkowymi. Oczywiście są to subiektywne odczucia, niemniej jednak trzeba przyznać, że odwzorowanie realistyczne kolorów wypada w małych ekranach LCD bardziej naturalnie.

Innym problemem może okazać się też korzystanie z urządzeń z wyświetlaczem AMOLED w pełnym słońcu czy w mocnym oświetleniu. Widoczność jest w tym przypadkach znacznie gorsza i tutaj znów przewagę zdobywają ekrany ciekłokrystaliczne.

Co wybrać?

W wysokobudżetowych ekranach widoczną przewagę zdobywa OLED. Wysoki kontrast, jakość obrazu, ostrość zachowana także podczas oglądania pod kątem czy głębia czerni wydają się być niepodważalnymi argumentami. Jednak w codziennych urządzeniach typu tablet wciąż jakość obu technologii wydaje się porównywalna i niejednokrotnie LCD będzie osiągało lepsze rezultaty. Wszystko zależy więc od naszych preferencji i przyszłych zastosowań danego urządzenia.

Samsung ogłosił w najnowszych planach, że zamierza zwiększyć produkcję tabletów z ekranami OLED w przyszłym roku (do tej pory w swojej ofercie posiadał tylko Galaxy Tab 7.7). Dla nas to dobra wiadomość, bo najwyższej klasy technologia zawsze powinna trafiać jak najszybciej na rynek konsumencki.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.