Nadchodzi era phabletów. Co zaproponuje Microsoft?

fot. © ra2 studio - Fotolia.com

fot. © ra2 studio - Fotolia.com

fot. © ra2 studio – Fotolia.com

W poniedziałek Microsoft zapowiedział aktualizację firmowego systemu mobilnego, która umożliwi obsługę większych wyświetlaczy i wsparcie wysokich rozdzielczości. Nieobecny jak dotąd na rynku phabletów Microsoft chce zacząć inwestować w ten sektor. Czy epoka phabletów zbliża się coraz bardziej nieuchronnie?

Aktualizacja Windowsa Phone 8 sygnowana nazwą Upadate 3 trafi do klientów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Eksperci spekulują nad planami Windowsa, czy w przyszłości marka zdecyduje się na dostosowanie mobilnego systemu operacyjnego także dla większych urządzeń? Do tej pory na tabletach pojawił się już system Windows 8, ale według doniesień Computer World nowa wersja miała być „lżejsza” w szczególności dla małych tabletów, dla których Windows 8 okazał się zbyt obciążającym systemem operacyjnym.

Do tej pory na phabletach dominował system operacyjny Android. Zmiana strategii Microsoftu to wyraźny sygnał, że znaczenie tego sektora rynku mobilnego będzie prawdopodobnie w przyszłości ewoluować. Już teraz wielu użytkowników preferuje telefony z możliwie największym ekranem, stąd można przypuszczać, że sami producenci będą coraz częściej tego typu urządzenia produkować.

Magia większego ekranu

Phablety zajmują coraz większą część rynku urządzeń mobilnych. Według różnych rankingów obecnie stanowią około 12% wszystkich urządzeń mobilnych. Przyjęło się zaliczać do phabletów urządzenia łączące cechy smartfonów i tabletów, których średnia przekątna ekran wynosi około 5-7 cali. Phablet jest zatem większy od standardowego telefonu, ale mniejszy od urządzeń klasy tablet. To co przyciąga użytkowników to świetne ekrany AMOLED, lepsze procesory od klasycznych smartofnów oraz funkcjonalność i możliwość posiadania dwóch urządzeń w jednym. Zaletą jest też oszczędność w cenie. Z phabletów będą zadowoleni zwłaszcza użytkownicy, których nie stać na zakup dwóch odrębnych urządzeń.

Obecnie jednym z najpopularniejszych modeli jest Samsung Galaxy Note III, który osiąga rekordowe wyniki sprzedaży. Konkurencja może zaproponować takie modele jak Sony Xperia Z Ultra (ekran 6,4”) czy będące jeszcze przed oficjalną premierą HTC One Max. Samsung planuje także wprowadzenie modelu Galaxy Note z opcją dual sim.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.