Kontrola rodzicielska na telefon – jak zrobić to za darmo?

źródło: shutterstock.com

Od najmłodszych lat w rękach dziecka zaczyna pojawiać się telefon. A wraz z nim liczne zagrożenia i strony niedostosowane do jego wieku. Można tego uniknąć poprzez włączenie kontroli rodzicielskiej. Jak to zrobić?

Co da nam kontrola rodzicielska na telefon?

Ustawienie kontroli rodzicielskiej w naszym telefonie to nie tylko ochrona dziecka przed stronami wypełnionymi pornografią czy treściami dla dorosłych. Dzięki nie będziesz mógł również sprawdzać jak dużo czasu spędza Twoje dziecko na konkretnych aplikacjach oraz wyłączyć internet o odpowiednich porach, np. w nocy. Kontrola rodzicielska zabezpieczy również Ciebie przed utratą ważnych danych czy zainstalowaniem przez pociechę złośliwego oprogramowania. Do wyboru mamy bowiem możliwość włączenia blokady w naszym telefonie, jak też z poziomu naszego telefonu w urządzeniu użytkowanym przez dziecko. A jak to zrobić?

Ustawienia na systemach operacyjnych

Zupełnie darmowe są opcje kontroli rodzicielskiej w obu systemach operacyjnych. W przypadku iOS, wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie wykorzystać w tym celu zabezpieczenia jakie mamy w opcji Chmura Rodzinna. Po dodaniu do niej konta dziecka, dostaniemy możliwość wyłączania dostępów lub ograniczenia czasu użytkowania danej aplikacji lub mediów społecznościowych. Jak to zrobić krok po kroku, doskonale obrazuje ten filmik.

Natomiast w systemie operacyjnym Android od wersji 6.0, możemy stworzyć tak zwany Profil Ograniczony. Aby to zrobić, musimy stuknąć w opcję Ustawienia, a następnie Urządzenie i Użytkownicy. Kolejnym krokiem jest wybranie aplikacji z ograniczonym dostępem. Gdy je zatwierdzimy, za każdym razem gdy nasz smartfon znajdzie się w rękach dziecka, będzie ono musiało podać specjalny kod zabezpieczający, ukazujący się na ekranie blokady. Tutaj również zapraszamy do odpowiedniego tutorialu, który ułatwi włączenie blokady.

Google Family Link, czyli kontrola rodzicielska na telefon

źródło: apps.apple.com

To zewnętrzna aplikacja od Google. Można ją pobrać zarówno na system operacyjny Android i iOS. Dzięki Family Link przejrzysz raporty aktywności dziecka w sieci i sprawdzisz ile czasu zajęło jemu korzystanie z poszczególnych aplikacji. Do wyboru są raporty dzienne, tygodniowe i miesięczne. Dodatkowo, sama aplikacji do kontroli rodzicielskiej podpowie Ci co jeszcze możesz zainstalować na swoim telefonie lub telefonie dziecka, aby mogło się ono edukować na każdym kroku. Ponadto, otrzymasz możliwość zdalnej blokady urządzenia dziecka i wyznaczenia czasu, jaki może poświęcić ona przed smartfonem, iPadem itd.

Pobierz aplikację na iOS

Pobierz aplikację na Android

W sklepach z aplikacjami mamy do wyboru też inne aplikacje, jednak są to już opcje płatne lub niezadowalające użytkowników. Pamiętajmy też, że możemy skorzystać z płatnych usług, jakie oferują nam nasze sieci komórkowe, takie jak: Orange, T-mobile, Plus itd. Natomiast w tym przypadku również musimy uiścić drobną opłatę. Wymienione przez nas opcje są bezpłatne i według osób korzystających z kontroli rodzicielskiej, spełniające swoje wymagania.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.