Czy wiesz, że przeciętny użytkownik internetu spędza w sieci każdego dnia niemal 7 godzin?! Według danych prezentowanych przez raport Digital 2022 Poland jest to dokładnie 6 godzin i 39 minut, z czego 2 godziny i 58 minut to czas, kiedy korzystamy z internetu za pośrednictwem smartfonów. Brzmi zatrważająco? Z pewnością!
Zawsze z telefonem
Na co poświęcamy każdego dnia aż tyle czasu? Między innymi na przeglądanie internetu, korzystanie z portali społecznościowych, dokonywanie zakupów online, oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki, granie w gry i na prowadzenie rozmów na popularnych komunikatorach. Ciekawostką mogą być wyniki niedawno przeprowadzonego przez NordVPN badania, które udowadniają, że nie rozstajemy się z telefonem nawet podczas korzystania z toalety. Do używania smartfona w łazience przyznaje się aż 72,9% Polaków, 79,8% Hiszpanów i 70,8% Amerykanów. Najmniej skłonni do takich zachowań są Niemcy, wśród których „tylko” 54,8% zabiera smartfona ze sobą do toalety. Podobne wyniki, świadczące o dużym przywiązaniu do smartfonów, uzyskano także w badaniu realizowanym przez Mobiem Polska, w ramach którego udało się ustalić, że zdecydowana większość Polaków (około 70%) woli spóźnić się do pracy, niż spędzić dzień bez telefonu komórkowego. Z kolei ponad 80% użytkowników telefonów starannie dba o to, by nawet idąc spać, mieć smarfona blisko siebie. Jeśli wyżej wymienione liczby brzmią dla Ciebie jak alarm ostrzegawczy, to koniecznie dowiedz się, jakich narzędzi użyć, aby ograniczyć nadmierne korzystanie z telefonu. A jeśli nie masz przekonania, czy poniższe sposoby na to, jak ograniczyć korzystanie z telefonu są Ci potrzebne, skorzystaj z funkcji „Cyfrowa równowaga”, którą znajdziesz na urządzeniach z Androidem lub „Czas przed ekranem” na urządzeniach mobilnych z iOS. Szybko przekonasz się jak często, jak dużo i w jaki sposób rzeczywiście korzystasz ze swoich urządzeń mobilnych. Jesteśmy pewni, że wyniki mogą Cię zaskoczyć!
Rozwiązania systemowe
Najłatwiejszym sposobem na to, jak ograniczyć korzystanie z telefonu, jest zastosowanie ustawień systemowych. Obecnie każdy smartfon z Androidem lub iPhone z iOS posiada w ustawieniach opcje pozwalające na zarządzanie czasem spędzanym przed ekranem. Ograniczenia czasowe można wprowadzić na poszczególne aplikacje, więc jesteśmy w stanie w ten sposób ustalić maksymalny czas korzystania na przykład z mediów społecznościowych albo z gier mobilnych, nie tracąc jednocześnie dostępu chociażby do nawigacji, komunikatorów albo do przeglądarki internetowej.
Jak ograniczyć korzystanie z telefonu z pomocą aplikacji mobilnych?
Oczywiście chcąc kontrolować sposób i czas korzystania z urządzeń mobilnych nie trzeba się ograniczać do rozwiązań systemowych. Istnieje wiele aplikacji, które powstały z myślą o zwiększaniu produktywności oraz o umożliwieniu cyfrowego detoksu.
Stop Time Waste
Doskonałym przykładem jest Stop Time Waste. Aplikacja, poza podstawowymi funkcjami takimi jak dostarczanie statystyk na temat użytkowania telefonu oraz ustawianie limitów na korzystanie z poszczególnych aplikacji, umożliwia zdefiniowanie innych zasad posługiwania się telefonem. Tym samym do dyspozycji mamy na przykład opóźnienie we włączaniu poszczególnych aplikacji, co ma powodować dyskomfort przeciwdziałający ich nawykowemu otwieraniu. Inną opcją jest wprowadzanie krótkich przerw po ciągłym użyciu telefonu, w trakcie których można skorzystać tylko z najważniejszych, wcześniej zdefiniowanych funkcji. Stop Time Waste wysyła też użytkownikowi telefonu przypomnienia o konieczności odwrócenia wzroku od ekranu w trosce o oczy, zachęca do wykonywania ćwiczeń oddechowych, a także uczula na niewłaściwe nawyki związane z użytkowaniem telefonu.
Detox: Procrastination Blocker
Ciekawy wariant w zakresie tego, jak ograniczyć korzystanie z telefonu zapewnia aplikacja Detox Procrastination Blocker. Z jej pomocą można zdefiniować czas, w którym apka całkowicie blokuje dostęp do smartfona, zapobiegając prokastynacji. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ograniczać sobie dostępu do wszystkich funkcji smartfona w czasie wolnym, lecz czują jednocześnie, że nawyk sięgania po telefon przeszkadza im w czasie nauki lub pracy.
Kontrola rodzicielska — Google Family Link
Przed nadmiernym korzystaniem z telefonów warto też chronić najmłodszych. Ograniczenie czasu poświęcanego na poszczególne aplikacje i na przeglądanie internetu to jedna z ważniejszych funkcji programów do kontroli rodzicielskiej. Warto z nich korzystać, bo dzieci są szczególnie podatne na uzależnienie od telefonu. Jedną z aplikacji, która w tym pomoże jest Google Family Link.
Higiena korzystania z telefonu
Niezależnie od zastosowania narzędzi ułatwiających kontrolowanie czasu spędzanego na korzystaniu ze smartfona, warto świadomie podjąć kroki, które sprzyjają rozsądnemu użytkowaniu telefonu. Rekomendujemy usunięcie wszelkich powiadomień z telefonu i odinstalowanie zbędnych aplikacji. Zachęcamy również do jak najczęstszego korzystania z trybu „nie przeszkadzać”, szczególnie w czasie pracy lub nauki. Warto także korzystać z najprostszych, tradycyjnych metod. Ograniczyć odruchowe korzystanie z telefonu może pomóc nawet chowanie urządzenia do szuflady, do torebki lub pozostawianie go w innym pomieszczeniu. W końcu co z oczu, to z serca!