Smartfon dla początkujących – od jakiego urządzenia zacząć?

Kobieca ręka klikająca ikony na smartfonie

źródło: unsplash.com

Choć nowoczesne technologie są dziś na wyciągnięcie ręki, to wciąż wiele osób nie korzysta z nich, ze względu na swoje obawy. Szkoda, bo są to rozwiązania, które znacznie podnoszą komfort życia. Dlatego podpowiadamy jak zacząć przygodę ze smartfonem, którego funkcje nie będą się ograniczać wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS.

Smartfon dla początkujących – obsługa

Smartfon przez swoją konstrukcję, a także liczne funkcje może się wydawać urządzeniem skomplikowanym w obsłudze. Paradoksalnie jednak jest on nawet łatwiejszy do użytkowania niż tradycyjny telefon komórkowy. Oprogramowanie jest zaprojektowane tak, by korzystanie ze smartfona było jak najbardziej intuicyjne. Wystarczy tylko dotykać palcem te elementy, które w danym momencie nas interesują. To dużo łatwiejsze niż korzystanie z joysticka czy strzałek znanych z telefonów z klawiaturą numeryczną. Sięgając po smartfon, wystarczy pamiętać, że ekran dotykowy jest bardzo czuły, zatem nie trzeba się z nim siłować, wciskając i naduszając wyświetlacz, aby smartfon właściwie zareagował.

Jaki smartfon dla początkujących wybrać?

Osobie, która wcześniej nie miała zbyt dużej styczności ze smartfonami trudno określić, jaka specyfikacja techniczna najlepiej spełni oczekiwania. Dlatego wybierając smartfon dla początkujących najlepiej postawić na urządzenie ze średniej półki o przeciętnych parametrach. Z czasem, w miarę korzystania będzie coraz łatwiej ocenić, jakie cechy urządzenia są najbardziej pożądane przez danego użytkownika. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że smartfon dla początkujących powinien mieć duży, wyraźny ekran, który będzie ułatwiał obsługę urządzenia. Mile widziana będzie też pojemna bateria, o doładowywaniu której początkujący użytkownik nie będzie musiał co chwilę myśleć. Dobrym pomysłem jest też wybór telefonu ze wzmocnioną obudową. Będzie on dość wytrzymały na zarysowania oraz upadki z niewielkich wysokości, a nawet na kontakt z wodą.

Kupując smartfon dla początkujących, warto zastanowić się, czy istnieją szczególnie istotne dla użytkownika funkcje i do czego smartfon będzie używany. Czy dla użytkownika ważna będzie jakość aparatu fotograficznego? A może telefon będzie szczególnie często wykorzystywany do słuchania muzyki i podcastów? Zwróćmy też uwagę czy istotne dla użytkownika będą opcje ułatwień dostępu ze względu na słaby wzrok lub słuch? Odpowiedzi na te pytania ułatwią wybór optymalnego urządzenia.

System operacyjny i aplikacje mobilne

Aplikacje na ekranie telefonu.

źródło: unsplash.com

Dawniej kupując telefon komórkowy, wnikliwie sprawdzaliśmy, czy posiada funkcję budzika, kalendarza, stopera, kalkulatora, książki telefonicznej etc. Dziś nie musimy się skupiać na takich kwestiach. Kupując urządzenia z systemem operacyjnym Android lub iOS zyskujemy dostęp do ogromnej ilości aplikacji dostępnych w sklepach Google Play i App Store. Dzięki temu można na bieżąco dostosowywać telefon i jego funkcjonalności do aktualnych potrzeb.

Akcesoria do smartfona

Rozpoczynając przygodę z użytkowaniem smartfona, musimy zdecydować nie tylko jaki smartfon dla początkujących kupić, ale też jakie akcesoria do niego dopasować. Na pewno warto zainwestować w etui, które będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla obudowy oraz w folię ochronną, która ochroni ekran przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Można również dokupić kartę pamięci, która pozwoli rozszerzyć możliwości telefonu w zakresie gromadzenia plików. Smartfon dla początkujących można też wzbogacić o powerbank, czyli przenośne urządzenie do ładowania urządzeń mobilnych, które pozwoli nam naładować telefon, gdy nie będziemy mieli pod ręką ładowarki albo będziemy w sytuacji uniemożliwiającej ładowanie telefonu w klasyczny sposób. Chętnie kupowanym gadżetem są też słuchawki, które pozwolą słuchać nagrań audio, a także w wygodny sposób prowadzić rozmowy. Inne akcesoria, takie jak pady do telefonów albo okulary VR na tym etapie można potraktować tylko jako ciekawostkę.

Posiadanie smartfona zwiększa bezpieczeństwo, ułatwia wykonywanie codziennych czynności, jak również sprzyja utrzymaniu kontaktu z bliskimi. Dlatego warto przekonać się do użytkowania smartfona i zaprzyjaźnić się z nim na dobre.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.