Z Google Now Launcher mogą już korzystać właściciele urządzeń działających w systemie Android 4.1. i wyższym. Usługa zarezerwowana do tej pory tylko dla Nexusów i telefonów z serii Google Play, została kilka dni temu udostępniona w sklepie Google.
Krok po kroku
Po pierwsze należy zainstalować launcher, czyli po prostu ekran główny telefonu czy tabletu – Google daje możliwość korzystania albo ze standardowej wersji każdego urządzenia, albo zainstalowania swojej propozycji. Jeśli zdecydujemy się właśnie na nią, w każdej chwili będziemy mogli wrócić do tej podstawowej. Dokonamy tego, wchodząc w ustawienia i wybierając „stronę główną”.
Kolejnym krokiem jest włączenie funkcji Google Now – w tym celu należy dłużej nacisnąć dowolne miejsce na ekranie urządzenia i wejść w Google Now w ustawieniach. Od tej pory możemy „mówić” do swojego smartfonu czy tabletu, a ten wykona odpowiednią czynność, odpowie nam na pytanie czy wskaże informacje po tym, jak wydamy mu prostą komendę „OK Google” i podamy, co chcemy zrobić. Może to być wysłanie SMS-a, podanie godziny odlotu samoloty, na który mamy zarezerwowany bilet, informacja o pogodzie, odtworzenie utworu czy wyznaczenie trasy. Ponadto, jeśli jesteśmy w jakimś nowym dla nas miejscu, a wcześniej szukaliśmy go w wyszukiwarce, aplikacja będzie wyświetlać nam informacje na temat tego miejsca, podpowie, gdzie zjeść, co zwiedzić. Google Now ułatwi także dostęp do ulubionych usług takich jak Gmail czy YouTube oraz ułatwi wyszukiwanie – po kliknięciu pola wyszukiwania, od razu będziemy mogli wpisać zapytanie. Jest jeden minus usługi – na razie nie działa ona w języku polskim. Można go używać na urządzeniach pracujących w następujących językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, portugalskim (brazylijskim), rosyjskim oraz włoskim.
Posiadanie takiego wirtualnego asystenta może odciążyć z kilku obowiązków i tym samym ułatwić życie, jednak istnieje także minus używania Google Now. Zbiera on mnóstwo danych na nasz temat. Dla przykładu, nie poinformuje o pogodzie w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy bez włączonej funkcji GPS. Nie poda wiadomości o interesujących nas rzeczach bez analizy haseł wpisywanych w wyszukiwarkę czy korespondencji elektronicznej. Tak naprawdę jest encyklopedią dotyczącą nas, naszego życia czy poufnych informacji.
Aplikację pobierzecie tutaj