Bądź „eko” dzięki aplikacjom na smartfona

fot. © Sunny studio - Fotolia.com

fot. © Sunny studio - Fotolia.com

fot. © Sunny studio – Fotolia.com

Bycie „eko” jest teraz w modzie. Dbamy o otaczające nas środowisko i chcemy żyć w ekologicznym świecie. Nie zawsze jednak wiemy jak to zrobić. Z pomocą przychodzi telefon komórkowy oraz specjalne „ekologiczne” aplikacje, które pomagają zdrowo jeść, oszczędzać energię i być bardziej „eko”.

Żywienie

Zdrowie żywienie pozytywnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie. W dzisiejszych czasach trudno jednak wybrać „dobre” produkty. Właśnie dlatego warto zainstalować na smartfonie te aplikacje:

  1. Whole Food Market Recipes

Darmowa aplikacja, która pozwala nam zdrowiej się odżywiać. Zawiera ponad 3000 „zdrowych” przepisów. Program jest bardzo prosty w obsłudze, przejrzyste menu pozwala na szybkie wyszukiwanie przepisów. Znajdować je możemy m.in. ze względu na kuchnię, specjalną dietę wykluczającą produkty na które jesteśmy uczuleni czy po prostu podając produkty, które obecnie mamy w naszej kuchni. Aplikacja umożliwia również tworzenie listy zakupów potrzebnych do danego przepisu, jak również dodawania własnych zdjęć i dzielenia się opiniami na temat danej potrawy. Program dostępny jest na urządzenia z systemem iOS.

  1. E-food

Skład produktów żywnościowych nie zawsze jest dla nas jasny. Często zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy, że zawierają one szkodliwe substancje. Odpowiedzią na nasze pytania jest aplikacja e-food. Po zeskanowaniu kodu kreskowego lub wpisania oznaczenia konkretnej substancji, program wyświetla, co znajduje się w produkcie wraz z opisem i stopniem szkodliwości dla zdrowia. Program wciąż jest aktualizowany o coraz to więcej substancji, dostępny jest za darmo dla użytkowników systemu Android oraz iOS.

  1. GreenLove

Zdarza się, że mimo chęci by zdrowo się odżywiać, plan dnia nam na to nie pozwala. Zmuszeni jeść na mieście nie zawsze mamy czas, aby szukać restauracji ze zdrową żywnością. Dlatego też warto zainstalować darmową aplikację GreenLove. Dzięki niej bez problemu w krótkim czasie zlokalizujesz miejsce w pobliżu ze zdrową żywnością takie jak: restauracje, kawiarnie, cukiernie, pizzerie, kluby, jak również pomoże znaleźć lokale które oferują różne typy kuchni np. wegańską, ekologiczną bądź bezglutenową. A jeśli potrzebujesz kupić produkty wegetariańskie czy ekologiczne, program wyszuka również pobliskie sklepy, targi czy piekarnie oferujące zdrową żywność. Przyda się nie tylko podczas wyjazdów, ale także w rodzinnym mieście. Program dostępny za darmo dla użytkowników Androida oraz iOS.

Podróżowanie

W czasie podróży też można dbać o ekologię. Czy wiesz, co zrobić, żeby ograniczyć wydzielanie CO2 w trakcie jazdy? A może chcesz wiedzieć jak zaoszczędzić paliwo? Te aplikację pomogą:

  1. ecoDrive

Fiat zaproponował kierowcom aplikację, która pozwoli na oszczędniejszą i bardziej ekologiczną jazdę. Program pozwala dowiedzieć się jak jeździć efektywniej, analizuje naszą podróż i następnie przy pomocy wykresów pokazuje ile zużyliśmy paliwa oraz wyemitowaliśmy CO2. Następnie prezentuje nam porady, które pozwolą zmniejszyć zużycie benzyny oraz emisję szkodliwej dla środowiska substancji. Program umożliwia również monitorowanie postępów w jeździe, a także dzielenie się naszymi wynikami z przyjaciółmi przy pomocy mediów społecznościowych. Niestety skorzystać z niej mogą jedynie posiadacze Fiata z systemem Blue&Me™.

 

  1. Truck Fuel Eco Driving

Również Renault stworzył aplikację, która ma pomóc w bardziej ekonomicznej jeździe. Gra od Renault oparta jest na prawdziwych warunkach, jakie możemy spotkać na drodze. Spotkamy tutaj sygnalizacje świetlne, skrzyżowania, korki czy wzniesienia. Naszym zadaniem jest pokonanie ustalonej trasy ciężarówką o załadunku 40t w jak najkrótszym czasie, jednocześnie zużywając jak najmniej paliwa.  Dzięki autentycznym warunkom jazdy, możemy nauczyć się nie tylko podstaw ekonomicznej jazdy, ale także umiejętności odpowiedniego reagowania na drogowe zdarzenia. Program dostępny w 5 wersjach językowych na systemy Android oraz iOS.

  1. BlaBlaCar

Często bywa tak, że jadąc do pracy wieziemy ze sobą jedynie powietrze. Nie jesteśmy jedyni, wiele innych osób jadących w tym samym kierunku, a być może nawet w to samo miejsce również jeździ samemu. Sprawia to, że do środowiska wydziela się więcej dwutlenku węgla. Aplikacja BlaBlaCar umożliwia nie tylko zmniejszenie się emisji CO2 do środowiska, ale także pomaga zaoszczędzić. Program łączy kierowców, którzy posiadają wolne miejsce w samochodzie, jadących w tą samą stronę. Pozwala zaoszczędzić nie tylko kierowcom, ale także pasażerom szukającym transportu. W aplikacji dostępne jest tysiące ogłoszeń, do pobrania za darmo na Androida i iOS.

Lifestyle

Nie tylko żywność i oszczędność paliwa może sprzyjać ekologii. Środowisku pomaga również oszczędzanie energii w domu, segregowanie śmieci czy korzystanie z naturalnych kosmetyków. Pomogą w tym aplikacje:

  1. Green Outlet

Pomóc w ochronie środowiska możemy m.in. poprzez oszczędzanie energii. Aplikacja Green Outlet to kalkulator zużycia energii. Pomaga określić, które urządzenia zużywają najwięcej energii, a także po wprowadzeniu typu urządzenia oraz wpisaniu liczby godzin ich dziennej pracy pozwoli określić twój miesięczny rachunek za prąd. Program pozwala na bardziej świadome korzystanie z urządzeń w naszym domu, co pozwala na ochronę środowiska, a także na duże oszczędności. Dostępny za 0.99$ na system iOS.

  1. GoodGuide

Świadome zakupy to najlepsze zakupy. Często zastanawiamy się gdzie był wyprodukowany nasz produkt oraz co kryje się pod etykietą. Aplikacja GoodGuide pozwala dowiedzieć się czy produkt, który zamierzamy kupić nie był czasami wytworzony w krajach trzeciego świata, testowany na zwierzętach bądź czy nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Po zeskanowaniu kodu kreskowego, aplikacja wyświetli ocenę produktu ze względu na zdrowie czy środowisko. Aktualnie znaleźć tam możemy bazę ponad 100 000 tys. artykułów. Program dostępny na systemy Android oraz iOS.

  1. Live Green

Również codzienne wybory kosmetyczne czy odzieżowe mogą być bardziej ekologiczne. Aplikacja Live Green, stworzona w ramach społecznej kampanii Green Cross Poland, zawiera bazę ponad 170 ekologicznych znaków, które znajdziemy na opakowaniach kosmetyków, ubraniach czy sprzętach elektronicznych. Prócz tego znajdziemy tam również ekologiczne porady, pomagające dbać o środowisko, jak być ekologicznym w domu czy na co zwracać uwagę przy kupnie kosmetyków. Program dostępny na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

  1. Eko Segregator

Segregowanie śmieci ma wiele plusów – pozwala chociażby, dać drugie życie odnawialnym opakowaniom. Nie jest to jednak proste i często nie wiemy w jakim kontenerze należy umieścić dany produkt. Z pomocą przychodzi Eko Segregator, który ułatwia segregację śmieci. Umożliwia ona odnalezienie odpowiedniego pojemnika, opis zawartości pojemników, objaśnia oznaczenia produktów a także pozwala zagrać w śmieciowy quiz. Dzięki niej segregowanie śmieci stanie się raz na zawsze jasne. Aplikacja dostępna na system Android.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.